:کدخبر
13271
:تاریخ انتشار
آذر ۲۶, ۱۳۹۶

درسی که خاورمیانه باید از پیروزی پوتین بگیرد

0
پوتین قدرت را می‌شناسد و ترجیح می‌دهد توافق‌های واقعی خود را پشت پرده انجام دهد. در سوریه، حالا همه باید طبق قواعد مسکو بازی کنند.
به گزارش اخبار جهادی به نقل از هاآرتص، پوتین با سفر یک‌روزه به سوریه، مصر و ترکیه، خود را در مقام تنها رهبری در خاورمیانه که از نفوذ واقعی برخوردار است، تثبیت کرد.
انشل پفیفر (Anshel Pfeffer)، نویسنده هاآرتص در مطلبی با عنوان “پیروزی پوتین در سوریه، درس مهمی به رهبران خاورمیانه می‌دهد” نوشت: مهم است که بر دستاورد پوتین تمرکز کنیم. او سوریه را بازسازی نکرده و قصد چنین کاری را نیز ندارد. سوریه در دهه‌های آتی همچنان یک کشور ویران باقی خواهد ماند که نیمی از جمعی آن بی‌خانمان شده و یک‌چهارم از آن در خارج از کشور زندگی می‌کنند.
پفیفر ادامه داد: “پوتین هیچ‌گاه قصد نجات سوریه را نداشت بلکه می‌خواست بشار اسد را نجات دهد. این برای سایر کشورهای منطقه ازجمله اسرائیل بدان معناست که دست‌کم در زمان کنونی، آن‌ها مجبورند برای وضع هرگونه ترتیبات پس از جنگ با روسیه تعامل کنند.”
 تا جایی که به اسرائیل مربوط می‌شود، به نظر می‌رسد پوتین خواهان شنیدن دغدغه‌های بنیامین نتانیاهو در مورد تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه باشد. گرچه تاکنون فشار قابل‌توجهی بر ایرانیان اعمال نکرده است.
از سوی دیگر، روسیه که کنترل بخش‌های وسیعی از سوریه را در اختیار دارد تاکنون تلاشی برای ممانعت اسرائیل از حملات هوایی به مواضع ایران و حزب‌الله در سوریه انجام نداده و حتی آن‌ها را محکوم نکرده است.
به طرز جالب‌توجهی ما شاهد کاهش لفاظی‌های نتانیاهو بوده ایم: از تقاضا برای عدم حضور ایران در سوریه تا نداشتن پایگاه و حالا نداشتن کارخانه تولید موشک. نتانیاهو موضوع را فهمیده است. پوتین قدرت را می‌شناسد و ترجیح می‌دهد توافق‌های واقعی خود را پشت پرده انجام دهد. در سوریه، حالا همه باید طبق قواعد مسکو بازی کنند.
انتهای پیام/
منبع:هاکریا۲۰۴۰
چاپ صفحه

ارسال نظر

درمان افسردگي در اروميه روانشناس کودک در اروميه

ارسال پیامک بلک لیست

تحصیل در هلند

اخبار جهادی در تلگرام