• امروز : جمعه - ۱۱ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 2 December - 2022

اخبار کوتاه

نیویورک تایمز با انتشار گزارشی اعلام کرد که دولت بایدن از طریق کانال‌های خصوصی برای ایران پیام فرستاده که بدنبال تشدید درگیری‌ها در منطقه نیست و فقط به‌دنبال حفظ منافع آمریکاست. منابع صهیونیست مدعی شدند که روسیه یک سامانه S_300 خود را از سوریه به روسیه منتقل کرده است. نیروهای احمد مسعود پس از حملات غافلگیرانه به مواضع مسلحین طالبان در شهرستان دره، هفت روستا از جمله روستاهای عبدالله خیل، لربند و ارغج را از کنترل مسلحین طالبان خارج کردند. همچنین درگیری نیروهای احمد مسعود و طالبان در روستای آریب واقع در شهرستان پریان سنگین گزارش شده است. عصر امروز چند انفجار قدرتمند مراکز تجاری و خرید شهر ایروان، پایتخت ارمنستان را به لرزه درآورده است. پیش از وقوع این انفجارها، پیام‌هایی مبنی بر تهدید به بمب گذاری در مراکز نظامی، اماکن دولتی و مراکز تجاری منتشر شده بود. در نتیجه حمله شبه نظامیان پ‌ک‌ک به یکی از پایگاه‌های ارتش ترکیه در شمال عراق، یک نظامی ترکیه به نام “عمر باقرا” کشته شد.

گزارشی از پادگان‌های ارتش آمریکا در حومه منبج+نقشه

  • کد خبر : 18327
  • 13 دی 1397 - 12:24
گزارشی از پادگان‌های ارتش آمریکا در حومه منبج+نقشه

آمریکا که در عملیات سیطره قسد بر منبج نقش حیاتی داشت؛ در این منطقه سه پادگان نظامی دایر کرده است. در جریان فتح منبج، آمریکا با داعش بر سر خروج تروریست‌های باقیمانده از شهر در پوشش ماشین‌های غیرنظامی و حرکت آنان به‌سمت الباب توافق کرد. اخبار جهادی – هنوز بسیاری از خود می‌پرسند ماجرای توییت  […]

آمریکا که در عملیات سیطره قسد بر منبج نقش حیاتی داشت؛ در این منطقه سه پادگان نظامی دایر کرده است. در جریان فتح منبج، آمریکا با داعش بر سر خروج تروریست‌های باقیمانده از شهر در پوشش ماشین‌های غیرنظامی و حرکت آنان به‌سمت الباب توافق کرد.

اخبار جهادی – هنوز بسیاری از خود می‌پرسند ماجرای توییت  اخیر ترامپ چه بوده است؟ واقعاً آمریکا از سوریه به‌صورت تدریجی عقب‌نشینی می‌کند یا ترامپ در برابر نئوکان‌ها عقب‌نشینی می‌کند؟ به‌نظر می‌رسد پاسخ را باید در «منبج» جست‌وجو کرد!

در پی جدی شدن موضوع خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، «سیطره بر منبج» به مهم‌ترین آوردگاه رقابت میان نظام سوریه و معارضین تبدیل شد. خبرگزاری تسنیم در گزارشی اختصاصی اهمیت و ابعاد استراتژیک این منطقه واقع‌شده در شرق استان حلب و غرب رود فرات را بیان کرد. در این گزارش، به‌صورت ویژه نقش آمریکا را در این پرونده مرور می‌کنیم.

برای توضیح این نقش، باید ابتدا به دو مسأله «حجم حضور نظامیان آمریکایی در منبج» و «اختلاف میان مسئولین پرونده سوریه و سران کاخ سفید بر سر منبج» بپردازیم. در قسمت نخست این گزارش، پادگان‌های ارتش آمریکا در حومه منبج را همراه با نقشه فهرست کرده‌ایم.

سه پادگان در شمال، شمال‌غربی و غرب منبج

آمریکا که در عملیات سیطره قسد بر منبج نقش حیاتی داشت؛ در این منطقه سه پادگان نظامی دایر کرده است. در جریان فتح منبج توسط قسد، آمریکا با داعش بر سر خروج تروریست‌های باقیمانده از شهر در پوشش ماشین‌های غیرنظامی و حرکت آنان به‌سمت الباب توافق کرد تا بتواند منبج را با تلفات کم‌تری تصرف کند، به همین جهت، از همان روزهای نخست، مهم‌ترین نگرانی آمریکا در این منطقه، هجوم‌های احتمالی داعش بود که پیش‌بینی می‌شد از طرف شهر الباب (در غرب منبج و در مسیر حلب) یا از شهر جرابلس (شمال منبج) به آن حمله کنند، در همین راستا، پنتاگون سه پادگان نظامی را در این منطقه دایر کرد.

۱٫ پادگان السعیدیه

مهم‌ترین پادگان نظامی آمریکا در فاصله پنج‌کیلومتری غرب شهر منبج واقع شده و به‌نوعی مسئولیت تأمین امنیت شهر را به‌عهده دارد. این پادگان مجهز که کنار دانشگاه اتحاد واقع شده است، «السعیدیه» نام دارد که برگرفته از نام روستایی در فاصله کم‌تر از دوکیلومتری شمال غربی پادگان می‌باشد.

حجم نظامیان آمریکایی حاضر در این پادگان را به‌سختی می‌توان تخمین زد؛ اما برخی گزارش‌ها از حضور حدود ۵۰۰ تا هزار نظامی در این پادگان خبر می‌دهند که اهمیت این پادگان را در معادلات فرماندهان اصلی پنتاگون در حوزه سوریه نشان می‌دهد.

۲٫ پادگان العسیلیه

دومین پادگان بزرگ آمریکا در این منطقه، پادگان «العسیلیه» نام دارد که در شمال روستای عسیلیه و جنوب شهرک الجاموسیه واقع شده است. این پادگان در مسیر میان منبج و شهر مرزی «الراعی» قرار دارد و کارکرد آن بیش‌تر آموزشی می‌باشد! روستای العسیلیه با جمعیتی نزدیک به یک‌هزار نفر، از روستاهای کردنشین منطقه منبج می‌باشد و هم‌اکنون یک پادگان آموزشی شبه‌نظامیان ypg در شمال این روستا و در فاصله چندصد‌متری پادگان العسیلیه وجود دارد.

https://muraselon.com/wp-content/uploads/2018/04/52366-750x363.png
از معدود تصاویر منتشره و مستند در مورد پادگان آمریکایی العسیلیه

از العسیلیه تصاویر بسیار محدودی منتشر شده و همین نکته نشان می‌دهد از منظر امنیتی اهمیت بسیار بالایی برای قسد و آمریکا دارد. فاصله العسیلیه تا قلمرو درع الفرات کم‌تر از ۵ کیلومتر می‌باشد و برخی کارشناسان اعتقاد دارند پیشرفته‌ترین تجهیزات جاسوسی و رصد آمریکا در این پادگان قرار دارد. همچنین تصاویر و شواهد نشان می‌دهد در پادگان آموزشی ypg، آموزش‌های پیشرفته زرهی به شبه‌نظامیان کرد داده می‌شود.

۳٫ پادگان عون الدادات

سومین پادگان بزرگ آمریکا در منبج، پادگان «عون الدادات» می‌باشد که به‌نوعی هم‌مرز با قلمرو درع الفرات بوده و در حاشیه جنوبی رودخانه ساجور واقع شده است. سواحل شمالی این رودخانه در سیطره ارتش ترکیه و مزدوران آن در ارتش آزاد سوریه بوده و جزء قلمرو درع الفرات محسوب می‌شود.

اردوی مزدوران درع الفرات در بخش شمالی روستای مقسومه

این پادگان میان دو روستای «الدادات» (عرب‌نشین) و «بوزکیج» (ترکمان‌نشین) جنوب رود ساروج واقع شده و درست مقابل آن در سواحل شمالی این روستا، اخیراً ترکیه پادگانی را در ارتفاعات «تل الهوشریه» دایر کرده است. از نکات قابل توجه این است که طی دو هفته اخیر، ارتش آزاد و شبه‌نظامیان کرد به‌طور جدی در این منطقه تمرکز کرده‌اند، به‌عنوان مثال روستای «مقسومه» را می‌توان مثال زد که به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است که بخش شمالی آن (مقسومه العلیاء) در سواحل شمالی و بخش جنوبی (مقسومه السفلی) در سواحل جنوبی ساجور واقع شده است. طی یک هفته اخیر، ارتش آزاد در بخش شمالی و شبه‌نظامیان ypg در بخش جنوبی این روستا اردو زده‌اند!

جمع‌بندی

در مجموع، سه پادگان نظامی شامل بیش از هزار نظامی آمریکایی همراه با تجهیزات پیشرفته و یگان زرهی در حومه منطقه منبج حضور دارند، همین موضوع باعث می‌شود فرماندهان نظامی حاضر در سوریه بخواهند حتی الامکان در تعیین سرنوشت منطقه منبج به ایفای نقش بپردازند و همین موضوع نیز منشأ تشدید پیچیدگی وضعیت شهر منبج شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

لینک کوتاه : https://akhbarjahadi.ir/?p=18327

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.