اخبار کوتاه

نیروهای القسام، یک بولدوزر نظامی اسرائیلی از نوع D9 را در منطقه المغراقه با راکت یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار داده و سرنشینان آن را به قتل رساندند. رزمندگان القسام یک تانک، یک بولدوزر و یک نفربر ارتش رژیم صهیونیستی در محور خان یونس را با استفاده از راکت‌های یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار دادند. رزمندگان کتائب القسام ابتدا یک بمب را در منزلی در شرق خان یونس که نظامیان اشغالگر اسرائیلی در داخل آن پناه گرفته بودند، منفجر کردند سپس این خانه را با راکت TBG مورد هدف قرار دادند که در این عملیات نیروهای اشغالگر کشته و زخمی شدند. سرایا القدس اعلام کرد مجاهدان این گروه، با ۷ نظامی اشغالگر اسرائیلی در محله شجاعیه در شرق غزه با اسلحه تیربار وارد درگیری شدیدی شدند و همه این نیروها را به قتل رسانده یا زخمی کردند. وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد بیمارستان معمداننی در غزه به سبب ادامه حملات دشمن صهیونیستی، محاصره و بازداشت تعدادی از کادر پزشکی و درمانی، مجروحان و آوارگان از خدمت خارج شده است.

گزارش|ادلب یکپارچه سیاه‌پوش شد ؛ تبدیل احرار الشام به یک گروه کاغذی زیر نظر ترکیه

  • کد خبر : 18517
  • 23 دی 1397 - 11:56
گزارش|ادلب یکپارچه سیاه‌پوش شد ؛ تبدیل احرار الشام به یک گروه کاغذی زیر نظر ترکیه

گروه تروریستی هیئت تحریر الشام(جبهه النصره) سرانجام بر شهرهای «اریحا» و «جبل الزاویه» مسلط شد تا تمام قلمرو گروه‌های تروریستی «احرار الشام» و «صقور الشام» به اشغال باند تروریستی تحریر الشام درآید. به گزارش اخبار جهادی، طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته کل قلمرو گروه‌های تروریستی «احرار الشام» و «صقور الشام» به سیطره باند تروریستی […]

گروه تروریستی هیئت تحریر الشام(جبهه النصره) سرانجام بر شهرهای «اریحا» و «جبل الزاویه» مسلط شد تا تمام قلمرو گروه‌های تروریستی «احرار الشام» و «صقور الشام» به اشغال باند تروریستی تحریر الشام درآید.

به گزارش اخبار جهادی، طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته کل قلمرو گروه‌های تروریستی «احرار الشام» و «صقور الشام» به سیطره باند تروریستی تحریر الشام درآمد تا به این ترتیب، سرتاسر ادلب تحت سیطره حکومت وابسته به ابو محمد الجولانی باشد.

بعد از نابودی گروه تروریستی حرکه نور الدین الزنکی، تنها سه نقطه در قلمرو ادلب خارج از کنترل حکومت انقاذ وابسته به گروه تروریستی هیئت تحریر الشام بود. این سه نقطه که به ترتیب عبارتند از «سهل الغاب»، «اریحا» و «جبل الزاویه» تحت سیطره گروه‌های تروریستی احرار الشام و صقور الشام بودند که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به سیطره تحریر الشام درآمدند.

در این گزارش کوتاه، سیر رخدادهای چند روز اخیر که منجر به تسلط القاعده بر سرتاسر ادلب شد را مرور می‌کنیم.

سهل الغاب؛ نقطه آغاز دومینوی سقوط!

منطقه ژئوپلتیک «سهل الغاب» واقع در جنوب قلمرو ادلب و غرب استان حماه، در واقع دروازه ارتباطی میان استان لاذقیه و استان‌های مرکزی حماه، ادلب و حمص محسوب می‌شود. این منطقه دارای بافت کوهستانی و جنگلی بوده و از نظر نظامی پاکسازی آن بسیار مشکل است. نخستین شاخه‌ها و کتائب گروه تروریستی احرار الشام در این منطقه تأسیس شدند.

بعد از اشغال شهر «جسر الشغور» در اوائل سال ۲۰۱۵ توسط ائتلاف تروریستی «جیش الفتح»، گروه‌های تروریستی با فعال‌سازی واحدهای مستقر خود در کوهستان‌های سهل الغاب توانستند بخش شمالی این منطقه سوق الجیشی را اشغال کرده و تا دروازه‌های شمالی پادگان «جورین» پیشروی کنند.

از آن زمان، این منطقه در اشغال گروه تروریستی احرار الشام قرار داشت. طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ گروه تروریستی هیئت تحریر الشام دو بار تلاش کرد تا این منطقه را اشغال کند؛ اما در هر دو مورد با دادن تلفات زیاد مجبور به عقب‌نشینی شد تا احرار الشام همچنان حاکم بلامنازع منطقه سهل الغاب باشد.

هیئت تحریر الشام از ابتدای سال جاری میلادی در دور جدید تلاش خود برای سیطره کامل بر ادلب به این منطقه یورش برد؛ اما باز هم با مقاومت تروریست‌های احرار الشام روبرو شد؛ تا این‌که از سه شنبه هفته گذشته دومینوی تصرف این منطقه نیز آغاز شد. در روز سه شنبه، تحریرالشام با دادن تلفات زیاد (بیش از یکصد کشته) توانست نزدیک به ۱۰ شهرک و روستای سهل الغاب را تصرف کند تا به این ترتیب ارتباط میان تروریست‌های وفادار به احرار الشام در سهل الغاب و اریحا قطع و آنان محاصره شوند. مهم‌ترین شهرکی که در این روز به سیطره النصره درآمد، شهرک «الهبیط» است که از ارتفاع بالایی برخوردار بوده و بر مناطق اطراف آن مشرف است.

در روز چهارشنبه، سران گروه تروریستی احرار الشام در منطقه سهل الغاب تسلیم شده و به شکل توافقی این منطقه را به تحریر الشام واگذار کردند. طبق توافق صورت گرفته، تمام تسلیحات سنگین و متوسط احرار الشام به تحریرالشام واگذار شد و نیروهای آن نیز می‌توانستند به صورت داوطلبانه یا به عفرین رفته یا با رهبر تحریر الشام بیعت کنند!

تجمعات اعتراضی در معره النعمان و رجزخوانی‌های سران احرار الشام و صقور الشام

روزهای میانی هفته گذشته، شهر معره النعمان شاهد تظاهرات‌ گسترده و چند هزار نفری علیه هیئت تحریر الشام و رهبر آن ابو محمد الجولانی (مؤسس النصره) بود. همزمان تروریست‌های احرار الشام با بستن تعدادی از جاده‌های منتهی به منطقه جبل الزاویه و سنگرگیری در حاشیه جاده‌ها، خود را مهیای نبردی سنگین علیه تحریرالشام کرده بودند.

روز چهارشنبه و بعد از تسلیم احرار الشام در سهل الغاب، رهبران کل دو گروه تروریستی احرار الشام و صقور الشام در پیام‌های صوتی به شدت علیه الجولانی رجزخوانی کردند. ابو عیسی الشیخ رهبر صقور الشام در پیام خود، الجولانی را «زهر» و «خنجر از پشت» خواند که سبب شد شورش معارضین به نتیجه نرسد. او حتی از این فراتر رفت و مؤسس جبهه النصره و کسی که برای اولین بار شاخه‌ای از القاعده را در سوریه تأسیس کرد را «مزدور» و «وابسته به کشورهای خارجی» دانست.

جابر علی باشا رهبر کل گروه تروریستی «احرار الشام» نیز در سخنانی مدعی شد: «الجولانی می‌خواهد احرار الشام را برای همیشه نابود کند تا قدرت مطلقه و خودکامه تشکیل دهد! جنگ میان ما و تحریر الشام همچنان استمرار خواهد داشت و ما در بقیه مناطق در برابر آنان محکم می‌ایستیم تا روزی که خداوند نصر و فرجش را نصیب ما بگرداند!»

صقور الشام و احرار الشام تسلیم شدند!

ظهر روز پنجشنبه گذشته بسیاری از ناظران تحولات سوریه غافلگیر شدند. در حالی که یک روز قبل، سران احرار الشام و صقور الشام با ادبیات تندی بر مقاومت و تقابل نظامی تأکید کرده بودند، ظهر روز پنجشنبه همگی پای سندی را امضا کردند که به معنی سیطره «حکومت انقاذ» بر جبل الزاویه و اریحا است.

بر پایه این توافقنامه، مقرر شد تا طرفین تمام زندانی‌ها و اسرای یکدیگر را آزاد کرده و از نظر سیاسی و اداری، قلمرو خود را در اختیار حکومت انقاذ قرار دهند. همچنین مقرر شد تا با آتش بس دائمی، تمام پاسگاه‌ها و خاکریزها را جمع‌آوری کنند تا زندگی طبیعی و غیرجنگی در این منطقه حاکم گردد.

به این ترتیب احرار الشام، آخرین مناطقی که تحت سیطره خود داشت را به تحریرالشام واگذار کرد تا بعد از ۷ سال، این گروه تروریستی به یک گروه کاغذی تقلیل یابد. گروهی که ۱۸ ماه قبل، ادعا می‌کرد ۴۴هزار نیرو دارد و در ادلب حکمرانی می‌کرد، حالا به یکی از گروه‌های حاشیه‌ای تبدیل شده که حتی یک روستا یا شهرک را در سیطره خود ندارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

لینک کوتاه : https://akhbarjahadi.ir/?p=18517

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.