• امروز : شنبه - ۱۱ آذر - ۱۴۰۲
 • برابر با : Saturday - 2 December - 2023

اخبار کوتاه

بر اساس اعلام شبکه عبری زبان کان، یک هواپیمای اختصاصی متعلق به نیروی هوایی امارات صبح امروز (سه شنبه) در فرودگاه بن‌گوریون به زمین نشست. بر اثر انفجار بمب در مسیر خودروی حامل نیروهای ارتش پاکستان در روستای مدیخیل واقع در منطقه بنو در ناحیه وزیرستان شمالی، شش سرباز پاکستانی کشته و زخمی شدند. بر اساس اعلام پایگاه خبری عبری زبان واللا، پس از درگیری اخیر در نوار مرزی با مصر، سربازان گردان الفهد حاضر نیستند در مکانی که سه نظامی اسرائیلی در آن کشته شدند، نگهبانی بدهند و زمان پست‌ها در این منطقه از ۱۲ ساعت به ۸ ساعت کاهش یافته است. بر اساس اعلام پایگاه خبری عبری زبان واللا، رونین بار، رئیس سرویس‌های اطلاعات عمومی رژیم صهیونیستی (شاباک) برای گفتگو با مقامات آمریکایی پیرامون قضیه فلسطین راهی واشنگتن خواهد شد. بر اثر حمله نیروهای احمد مسعود به ساختمان فرمانداری مسلحین طالبان در شهرستان بهارک استان تخار، دستکم چهار نفر از مسلحین طالبان کشته و زخمی شدند.

پیش‌بینی رژیم اسرائیل از جنگ بزرگ سال ۲۰۱۹ و چالش‌های آینده

 • کد خبر : 17748
 • 28 آبان 1397 - 11:25
پیش‌بینی رژیم اسرائیل از جنگ بزرگ سال ۲۰۱۹ و چالش‌های آینده

یک مرکز مطالعاتی رژیم صهیونیستی پیش بینی این رژیم از وقوع جنگ بزرگ در خاورمیانه در سال ۲۰۱۹ را مطرح کرده و نوشت که اگر این جنگ انجام نشود، در سال ۲۰۲۵ جنگ بزرگتری رخ می دهد. به گزارش اخبار جهادی، مرکز مطالعات صهیونیستی نیتساو در مقاله ای به قلم سرگرد ناداف بن حور و […]

یک مرکز مطالعاتی رژیم صهیونیستی پیش بینی این رژیم از وقوع جنگ بزرگ در خاورمیانه در سال ۲۰۱۹ را مطرح کرده و نوشت که اگر این جنگ انجام نشود، در سال ۲۰۲۵ جنگ بزرگتری رخ می دهد.

به گزارش اخبار جهادی، مرکز مطالعات صهیونیستی نیتساو در مقاله ای به قلم سرگرد ناداف بن حور و دکتر مایکل آیزنشتادت به بررسی جنگ بزرگ احتمالی آینده در منطقه پرداخت که در سال ۲۰۱۹ انجام می‌شود. نویسندگان این گزارش تأکید می کنند که تنش روز افزون در مرزهای شمالی سرزمین‌های اشغالی باعث افزایش نگرانی‌های موجود نسبت به درگیری جدید بین اسرائیل و حزب الله لبنان یا اسرائیل و سوریه شده است، اما این جنگ منحصر به طرف های مذکور نخواهد بود و ممکن است گروه‌های مختلف شیعی و دولت بشار اسد نیز به آن اضافه شود. همچنین ممکن است جنگ شامل تمامی منطقه شده و در منافع حیاتی آمریکا در منطقه خاورمیانه نیز تاثیرگذار باشد.

این گزارش صهیونیستی دو عنصر اساسی نسبت به تنش‌های موجود در منطقه را تلاش حزب الله و سوریه برای تولید موشک در لبنان و سوریه با دقت بسیار بالا و همچنین تلاش‌های ایران برای تبدیل سوریه به پایگاه پرتاب موشک ضد رژیم صهیونیستی می‌داند و مدعی است که رژیم صهیونیستی اصرار دارد که وارد جنگ فراگیر در منطقه نشود. این ادعا در حالی مطرح شده است که رژیم اسرائیل از سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۳۰ حمله ضد سوریه انجام داده و تمامیت ارضی این کشور را نقض کرده  و اخیرا نیز حمله گسترده‌ای را ضد نوار غزه تدارک دید که با شکست و عقب نشینی آنها مواجه شد.

در همین راستا سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در تابستان گذشته هشدار داد که اگر حمله اسرائیل به سوریه و لبنان آغاز شود، من تضمین نمی‌کنم که این جنگ در چارچوب لبنان یا سوریه باقی بماند، بلکه چنین جنگی مسیر هزاران و بلکه صدها هزار مبارز از تمامی گوشه و کنار جهان عرب و اسلام را برای مشارکت در آن باز می‌کند.

این مرکز صهیونیستی می‌افزاید که جنگ گسترده در منطقه می تواند در نتیجه یک تنش غیر عمد ایجاد شود که از جمله آنها می‌توان به حمله اسرائیل به لبنان یا سوریه اشاره کرد.

این گزارش در ادامه تحت عنوان « جنگ جدید شمال و احتمال آغاز» آن چندین سناریو را مطرح کرده که به صورت زیر طراحی شده است:

 1. سناریوی جنگ با لبنان: این جنگ بین رژیم اسرائیل و حزب الله لبنان آغاز می‌شود و بنابر ادعای این سایت صهیونیستی ایرانی‌ها و هزاران نفر از مبارزان شیعه و حتی جنبش حماس نیز در آن مشارکت خواهند داشت. بر اساس این سناریو جبهه سوریه تقریباً آرام باقی خواهد ماند و اسرائیل عملیات خود را به صورت محدود در جبهه لبنان انجام می دهد.
 2. سناریوی جنگ با سوریه:بر اساس این سناریو جنگ میان نیروهای اسرائیلی با نیروهای ایرانی و شبه نظامیان شیعه از جمله حزب الله لبنان ایجاد می شود. همچنین ممکن است عناصری از ارتش سوریه نیز در اراضی این کشور در این جنگ شرکت داشته باشد. بر اساس این سناریو جبهه لبنان تقریباً آرام خواهد ماند. در صورتی که نیروهای زمینی سوریه نیز در این مبارزه شرکت کنند، امکان مداخله روسیه برای دفاع از متحدانش نیز وجود دارد.
 3. سناریوی جنگ در دو جبهه:وقوع جنگ در لبنان و سوریه بین نیروهای اسرائیلی از یک طرف و نیروهای ایرانی و حزب الله و مبارزان شیعی و ارتش سوریه از طرف دیگر در این سناریو بررسی می‌شود. در این سناریو رژیم صهیونیستی باید جبهه لبنان و سوریه را به عنوان یک ارتش عملیاتی واحد مدنظر قرار دهد.
 4. سناریوی جبهه‌های دیگر یا عرصه‌های مبارزه: بر اساس این سناریو ممکن است جنگ رژیم صهیونیستی در لبنان یا در سوریه صورت بگیرد. همچنین این احتمال وجود دارد که جنگ مذکور در غزه شکل بگیرد یا شورش های مردمی در کرانه باختری ایجاد شود. همچنین این احتمال وجود دارد که عملیات نظامی در داخل سرزمین‌های اشغالی انجام شود.

این مقاله در ادامه به سناریوهای رژیم‌صهیونیستی برای تقابل با ایران اشاره کرده و می‌نویسد که تل‌آویو در روند جنگ در سوریه یا لبنان احتمالا اقدام به آغاز حمله نظامی ضد ایران خواهد کرد تا بتواند ضربه‌ای را به قلب این محور وارد کنند و به این ترتیب در روند جنگ تاثیر گذار باشد. بر اساس سناریوی این مرکز صهیونیستی ایران نیز ممکن است عملیات هجومی خود ضد اسرائیل را از اراضی سوریه یا لبنان افزایش دهد. این عملیات می‌تواند به شکل عملیات نظامی مستقیم یا پرتاب موشک‌های گسترده یا حملات زمینی ویران‌گر ضد اهداف نظامی اسرائیلی و زیرساخت های حساس و حیاتی سرزمین‌های اشغالی صورت گیرد.

 1. سناریوی جنگ منطقه‌ای: بر اساس این سناریو ممکن است جنگ منطقه‌ای ایجاد شود که علاوه بر طرف‌هایی که ذکر شد، شامل عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز باشد. براساس این سناریو اسرائیل ممکن است در این جنگ عملیات هجومی را ضد صنایع نفتی یا تاسیسات هسته‌ای در ایران انجام دهد و این اقدام مورد تشویق یا حمایت لجستیک کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار گیرد و ایران نیز موشک‌های خود را ضد سرزمین‌های اشغالی یا کشورهای مذکور وارد عمل کند. این اتفاق باعث افزایش تنش در منطقه شده و حتی احتمال مداخله نظامی آمریکا نیز می‌رود.

چالش‌های رژیم صهیونیستی در جنگ آینده

ملاحظات رژیم صهیونیستی در جنگ احتمالی آینده با چالش‌های بی‌سابقه‌ای مواجه است. چرا که نسبت به موارد زیر اطلاع کافی و قطعی ندارد.

اول: تعداد بازیگران شرکت کننده در جنگ

دوم: حجم قدرت مبارزاتی دشمن در جبهه‌های متعدد.

سوم: عرصه‌های عملیاتی دشمن

چهارم: نقش قدرت‌های بزرگ

این مرکز مطالعاتی می‌افزاید که تجربه‌های اخیر و اهداف کنونی رژیم صهیونیستی مجموعه‌ای از قواعد را برای جنگ احتمالی آینده ترسیم می‌کند که عبارتند از:

 1. جنگ آینده اسرائیل در جبهه شمالی با گستردگی بیشتری نسبت به هر زمان دیگر انجام خواهد شد.
 2. احتمال دارد اسرائیل حملات هوایی گسترده‌ای را انجام دهد تا بتواند در برابر خطر نیروهای هوایی دشمن و موشک‌ها و نیروهای زمینی آن‌ها مقابله کند. با این وجود اسرائیل نیازمند عملیات زمینی در سطح بسیار بالا خواهد بود. این گزارش می‌افزاید که دشمنان اسرائیل تنها به پرتاب موشک و خمپاره ضد تاسیسات نظامی و زیرساخت‌های حیاتی و حساس رژیم‌صهیونیستی اقدام نخواهند کرد، بلکه تلاش خواهند کرد از نیروهای پیاده نظام برای نفوذ در مناطق اشغال شده اسرائیل استفاده کنند و آنها را تحت کنترل خود بگیرند. بر اساس این سناریو اردوگاه مقابل رژیم صهیونیستی از حملات الکترونیک و سایبری نیز برای پشتیبانی از عملیات نظامی سنتی خود استفاده می‌کنند.
 3. بر اساس این گزارش رژیم صهیونیستی در جنگ گذشته تلاش زیادی به کار گرفت تا نیروهای مبارز و رهبران و کارشناسان نظامی حزب الله و همچنین زیر ساخت‌های لبنان را هدف قرار دهد. اما در جنگ آینده چیزی که باید اسرائیل مورد توجه قرار دهد، این است که اولویت‌ را به هدف قرار دادن خطرهای فوری و عناصر حیاتی دشمن بدهد، چرا که این جنگ بسیار شدید خواهد بود.

نقش روسیه و آمریکا در جنگ احتمالی آینده

این گزارش در ادامه به روسیه به عنوان یک بازیگر اساسی در سوریه اشاره کرده و این سوال را مطرح می کند که آیا روسیه در این جنگ بی طرف خواهد ماند یا قدرت اسرائیل در هدف قرار دادن نیروهای حامی بشار اسد را محدود خواهد کرد تا جلوی تجزیه سوریه را بگیرد؟ همچنین این سوال مطرح است که آیا واشنگتن به سیاست عدم مداخله نظامی مستقیم خود در سوریه ادامه می‌دهد و تنها به تقویت سیستم‌های دفاعی اسرائیل بسنده می کند یا اینکه نقش فعال‌تری را ایفا خواهد کرد.

دکتر آیزنشتادت و سرگرد ارتش اسرائیل که کارشناس مطالعات و برنامه ریزی نظامی است ، در این گزارش احتمال هایی که می تواند به جنگ در جبهه شمالی سرزمین‌های اشغالی منجر شود را بررسی کرده و واکنش‌های اسرائیل نسبت به هر یک از سناریوها و احتمال‌ها را تشریح کرده‌اند.

قواعد و مبانی رژیم صهیونیستی در جنگ آینده

این گزارش مجموعه‌ای از مبانی و قواعد را برای فعالیت‌های رژیم صهیونیستی در منطقه مطرح کرده است که از جمله آنها عبارتند از:

 1. اولویت استراتژیک رژیم صهیونیستی در عملیات نظامی ضد سوریه برای جلوگیری از افزایش قدرت نظامی این کشور خواهد بود. رژیم صهیونیستی از مدت‌ها پیش به دنبال جلوگیری از افزایش توانمندی رقبای خود در جبهه شمالی است که از مرزهای جنوب لبنان آغاز شده و تا جولان اشغالی استمرار پیدا می‌کند.

بعد از آن که روسیه ارتش سوریه را با سامانه دفاع موشکی پیشرفته اس-۳۰۰مجهز کرد، رژیم صهیونیستی انجام حملات هوایی تاکتیکی برای توقف انتقال سلاح به لبنان و سوریه را متوقف کرده است، اما همچنان اولویت اصلی فعالیت های نظامی و سیاسی خود را مبتنی بر این هدف قرار داده است.

 1. کارشناسان صهیونیست معتقدند که اگر رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۹ اقدام به جنگ افروزی جدید در منطقه نکند، طی ۶ سال آینده بسیاری از عناصر قدرت بازدارندگی خود را از دست خواهد داد. بر این اساس سوریه و متحدانش توانمندی‌های نظامی خود را به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهند داد. علاوه بر این که مصونیت امنیتی و اعتماد به نفس آنها نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
 2. کارشناسان صهیونیست گر چه سوالاتی را در رابطه با نقش احتمالی روسیه و آمریکا در صورت بروز جنگ فراگیر در مرزهای شمالی سرزمین‌های اشغالی مطرح کرده‌اند، اما نتوانستند پاسخ شفافی به این سوالات بدهند.

گزارش این مرکز صهیونیستی تاکید دارد که اسرائیل در هر کدام از سناریوهای مذکور با معضلات و مشکلاتی مواجه است. از جمله این که نسبت به مشارکت نظامی مستقیم آمریکا در جنگ احتمالی آینده یقین ندارد. علاوه بر اینها رژیم صهیونیستی اطلاع دقیقی از میزان طرف‌های شرکت کننده در جنگ آینده در جبهه شمالی ندارد. این موضوع یک نقطه ضعف اساسی در برنامه‌ریزی های استراتژیک جهت کیفیت مدیریت جنگ به شمار می رود، چرا که اسرائیلی‌ها علاوه بر اینکه از تعداد نیروهای دشمنان خود مطلع نیستند، از عرصه‌های جنگی نیز اطلاع دقیقی در دست ندارند.

این دو کارشناس صهیونیسم می‌گویند که ممکن است اسرائیل در شرایط کنونی بتواند تسلیم واقعیت‌های منطقه‌ای شده و افزایش قدرت نظامی سوریه و متحدانش را بپذیرد. اما این اتفاق باعث وقوع جنگی سخت‌تر در آینده می‌شود. جنگی که به پیش‌بینی کارشناسان صهیونیست در سال ۲۰۲۵ واقع خواهد شد و احتمالا اسرائیل در آن زمان کارآیی سلاح های اتمی خود را نیز از دست خواهد داد، چرا که ممکن است یکی از طرف‌های محور متخاصم با اسرائیل نیز به چنین سلاح‌هایی دست پیدا کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

لینک کوتاه : https://akhbarjahadi.ir/?p=17748

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.