اخبار کوتاه

نیروهای القسام، یک بولدوزر نظامی اسرائیلی از نوع D9 را در منطقه المغراقه با راکت یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار داده و سرنشینان آن را به قتل رساندند. رزمندگان القسام یک تانک، یک بولدوزر و یک نفربر ارتش رژیم صهیونیستی در محور خان یونس را با استفاده از راکت‌های یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار دادند. رزمندگان کتائب القسام ابتدا یک بمب را در منزلی در شرق خان یونس که نظامیان اشغالگر اسرائیلی در داخل آن پناه گرفته بودند، منفجر کردند سپس این خانه را با راکت TBG مورد هدف قرار دادند که در این عملیات نیروهای اشغالگر کشته و زخمی شدند. سرایا القدس اعلام کرد مجاهدان این گروه، با ۷ نظامی اشغالگر اسرائیلی در محله شجاعیه در شرق غزه با اسلحه تیربار وارد درگیری شدیدی شدند و همه این نیروها را به قتل رسانده یا زخمی کردند. وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد بیمارستان معمداننی در غزه به سبب ادامه حملات دشمن صهیونیستی، محاصره و بازداشت تعدادی از کادر پزشکی و درمانی، مجروحان و آوارگان از خدمت خارج شده است.

گزارش| افزایش شکاف‌های اجتماعی در جامعه اسرائیل؛ “جمعیت” معضل جدید صهیونیست‌ها

  • کد خبر : 17161
  • 23 مهر 1397 - 17:27
گزارش| افزایش شکاف‌های اجتماعی در جامعه اسرائیل؛ “جمعیت” معضل جدید صهیونیست‌ها

افزایش تعداد دانشجویان فلسطینی و کاهش دانشجویان اسرائیلی مشکل جدید صهیونیست‌هاست که موجب تعمیق شکاف‌های اجتماعی و معضل جمعیتی آنها شده است. به گزارش اخبار جهادی، بنیادی ترین مسئله رژیم صهیونیستی، مشکل جمعیت است. جنبش صهیونیزم و آژانس یهود ۳ دهه پیش از تأسیس رژیم صهیونیستی در رفع این مشکل، اقدام به مهاجرت دادن یهودیان […]

افزایش تعداد دانشجویان فلسطینی و کاهش دانشجویان اسرائیلی مشکل جدید صهیونیست‌هاست که موجب تعمیق شکاف‌های اجتماعی و معضل جمعیتی آنها شده است.

به گزارش اخبار جهادی، بنیادی ترین مسئله رژیم صهیونیستی، مشکل جمعیت است. جنبش صهیونیزم و آژانس یهود ۳ دهه پیش از تأسیس رژیم صهیونیستی در رفع این مشکل، اقدام به مهاجرت دادن یهودیان جهان به فلسطین کردند. هنوز هم یکی از بخش های مهم آژانس یهود، بخش مهاجرت است. اما با وجود کوچاندن فلسطینیان از سرزمین مادری شان و جایگزین ساختن یهودیان مهاجر در خانه و کاشانه آنها، صهیونیست ها نتوانسته‌اند این مسئله را حل کنند و مشکل جمعیت هر روز از گوشه ای خود را به گونه ای جدید نشان می دهد. این مسئله در سال ۲۰۱۸ در تعداد دانشجویان این رژیم در فلسطین اشغالی خود را نشان داده است. 

آغاز رشد منفی دانشجویان

براساس اعلام شورای عالی آموزش رژیم صهیونیستی پس از آنکه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در فلسطین اشغالی طی ۲۰ سال شاهد افزایش تعداد دانشجویانی بودند- که برای مقطع کارشناسی در مراکز آموزش عالی ثبت نام می کردند- در سال ۲۰۱۸ تعداد دانشجویان این مقطع، روند کاهشی به خود گرفته و تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

براساس اطلاعات اعلام شده توسط شورای عالی آموزش رژیم صهیونیستی که در روزنامه «دِمارکر» منتشر شد افزایش تعداد دانشجوی کارشناسی در تمامی مراکز آموزش عالی رژیم صهیونیستی متوقف شده و در برخی مراکز کمتر از سال قبل میلادی بوده است. براساس اعلام شورای عالی آموزش رژیم صهیونیستی میزان کاهش دانشجویان در مناطق دور از مرکز بیشتر از مراکز نزدیک به تل آویو است.

براساس اعلام شورای عالی آموزش رژیم صهیونیستی طی سال های اخیر دانشکده های تخصصی و ویژه که هزینه هر نیمسال درسی آنها دهها هزار دلار است به شدت شاهد کاهش دانشجویان بوده اند به گونه ای که ۳ دانشکده تخصصی به دلیل مشکلات اقتصادی تعطیل شده اند. در مقابل مراکز تربیت دبیر با رشد تعداد دانشجویان ثبت نامی روبرو بوده اند.

آثار منفی کاهش دانشجویان

-افزایش شکاف‌های اجتماعی و اقتصادی

تحصیلات عالی موجب ایجاد پایگاه اجتماعی و افزایش درآمد اقتصادی افراد می شوند. براساس گزارشی که اخیرا سازمان همکاری و رشد اقتصادی (OECD) منتشر کرد، دستمزد یک فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ۳۹ درصد بیشتر از دانش آموز فارغ التحصیل مقطع متوسطه است و این اختلاف دستمزد در مقطع کارشناسی ارشد به ۱۱۶ درصد می رسد. به کاهش میزان دانشجویان، به مرور دستمزدها کاهش یافته و این مسئله موجب اختلاف طبقاتی و کاهش رفاه اجتماعی خواهد شد.

علاوه بر این، تحصیلات عالی موجب ارتقاء جایگاه و پایگاه اجتماعی افراد می شود با کاهش دانشجویان به مرور سطح پایگاه اجتماعی افراد جامعه دچار تنزل خواهد شد.

-کاهش درآمد مراکز آموزش عالی

کاهش تعداد دانشجویان موجب کاهش درآمدهای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خواهد شد. زیرا بودجه این مراکز با تعداد دانشجویان در ارتباط است. مراکز آزاد درآمد کمتری کسب خواهند کرد و بودجه مراکز دولتی نیز با کمبود دانشجو کم خواهد شد. چرا بودجه مراکز دولتی براساس میزان پژوهش های آنها و هم چنین تعداد دانشجویان تعیین می شود. براساس اعلام شورای عالی آموزش رژیم صهیونیستی، با کاهش دانشجویان، دانشگاه ها در دراز مدت با بحران مالی مواجه خواهند شد.

افزایش دانشجویان عرب فلسطین اشغالی

براساس آمار اعلام شده از سوی شورای عالی آموزش رژیم صهیونیستی، تعداد دانشجویان سال جدید ۳۰۶ هزار و ۶۰۰ نفر بوده است که با سال قبل مساوی است اما حدود ۱۰۰۰ نفر کمتر از سال درسی ۲۰۰۷ است. از این تعداد ۲۳۰ هزار و ۸۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ثبت نام کرده اند که از سال گذشته ۱۰۰ نفر کمترند. این عدد، ۷ هزار نفر کمتر از دانشجویان سال ۲۰۱۴ است.

در مقابل تعداد دانشجویان فلسطینی فلسطین اشغالی پس از طرح ادغام فلسطینیان در جامعه یهودی طی ۱۰ سال گذشته ۲ برابر شده و در سال درسی ۲۰۱۸ به ۴۸ هزار و ۶۰۰ نفر رسیده است. این آمار غیر از دانشجویان فلسطینی مشغول به تحصیل در خارج از سرزمین های اشغالی است.

دلایل کاهش دانشجویان

-عدم اقبال حریدی ها به دانشگاه

حریدی ها که جمعیت قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند، به دلایل مذهبی، اقبالی به تحصیلات دانشگاهی ندارند و بیشتر به تحصیل در مدارس دینی می پردازند. شورای عالی آموزش در رژیم صهیونیستی طی سال های اخیر تلاش کرده علاوه بر ادغام فلسطینی ها در جامعه یهودی و دانشگاه ها، حریدی ها را نیز به حضور در دانشگاه ها ترغیب کند.

-سیاست های غلط نفتالی بنت

بسیاری در سرزمین های اشغالی، سیاست های غلط نفتالی بنت، وزیر آموزش را دلیل وضع به وجود آمده می دانند. این افراد می گوید سیاست تمرکز بر مراکز آموزش عالی مجتمع شهرکی آریئل و مجموعه هرتزلیا- که طی سال های اخیر توسط بنت دنبال شده- موجب کاهش دانشجویان گردیده است. این عده می گویند بنت به جای تمرکز بر این دو مرکز تخصصی باید بر مراکز آموزش عالی عمومی داخل خط سبز متمرکز می شد و وضعیت آنها را بهبود می بخشید، تا چنین مشکلی به وجود نیاید.

-عدم افزایش ظرفیت قبول شدگان آزمون ورودی

علت دیگر این امر را عدم افزایش ظرفیت دارندگان مدرک بجروت می دانند. بجروت آزمونی متشکل از دروس لازم برای ورود به دانشگاه است که قبول شدگان در این آزمون می توانند وارد دانشگاه شوند. در مقابل عده ای هم براساس قبول شرایط برخی مؤسسات به صورت بورسیه و بدون قبولی در آزمون ورودی به دانشگاه و مراکز آموزش عالی وارد می شوند. طی سال های گذشته تعداد ورودی های آزمون ورودی افزایش نیافته ، در مقابل ورودی های بدون آزمون افزایش یافته اند.

-مخالفت دانشگاه ها با تغییر 

دانشگاه ها با مخالفت نسبت به تغییر روش های آموزشی و عدم رویکرد جدید موجب این امر شده اند. دانشگاه ها مدعی اند تغییراتی که برابر آن مقاومت می کنند در صورت اجرا موجب تنزل جایگاه علمی آنها خواهد شد.

روند ورود فارغ التحصیلان متوسطه بین یهودیان سرزمین های اشغالی پس از یک دوره افزایشی ۲۰ ساله به رشد منفی رسیده است. این در حالی است که تعداد دانشجویان فلسطینی، طی ۱۰ سال گذشته ۲ برابر شده است. به نظر می رسد علاوه بر سیاست های غلط رژیم صهیونیستی، برخی اختلافات مذهبی و اجتماعی در حال ایجاد مشکلات جدیدی برای صهیونیست ها هستند که علاوه بر ایجاد مشکلات جدید موجب تعمیق برخی مشکلات راهبردی صهیونیست ها به ویژه در حوزه جمعیت هستند.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

لینک کوتاه : https://akhbarjahadi.ir/?p=17161

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.