اخبار کوتاه

نیروهای القسام، یک بولدوزر نظامی اسرائیلی از نوع D9 را در منطقه المغراقه با راکت یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار داده و سرنشینان آن را به قتل رساندند. رزمندگان القسام یک تانک، یک بولدوزر و یک نفربر ارتش رژیم صهیونیستی در محور خان یونس را با استفاده از راکت‌های یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار دادند. رزمندگان کتائب القسام ابتدا یک بمب را در منزلی در شرق خان یونس که نظامیان اشغالگر اسرائیلی در داخل آن پناه گرفته بودند، منفجر کردند سپس این خانه را با راکت TBG مورد هدف قرار دادند که در این عملیات نیروهای اشغالگر کشته و زخمی شدند. سرایا القدس اعلام کرد مجاهدان این گروه، با ۷ نظامی اشغالگر اسرائیلی در محله شجاعیه در شرق غزه با اسلحه تیربار وارد درگیری شدیدی شدند و همه این نیروها را به قتل رسانده یا زخمی کردند. وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد بیمارستان معمداننی در غزه به سبب ادامه حملات دشمن صهیونیستی، محاصره و بازداشت تعدادی از کادر پزشکی و درمانی، مجروحان و آوارگان از خدمت خارج شده است.

هر آنچه باید از FATF بدانیم؛ از خودتحریمی تا انسداد راه‌های دور‌زدن تحریم‌ها

  • کد خبر : 17048
  • 15 مهر 1397 - 11:52
هر آنچه باید از FATF بدانیم؛ از خودتحریمی تا انسداد راه‌های دور‌زدن تحریم‌ها

در گردهمایی بزرگ مردم قم که در مخالفت با تصویب FATF برگزار شد معایب تصویب این لایحه با حضور اقتصاددانان و نمایندگان مجلس و شخصیت‌های برجسته حوزوی و دانشگاهی موردبررسی قرار گرفت. حسین حاجیلو در گردهمایی بزرگ تبیینی مطالبه‌ای که با موضوع «خودتحریمی ممنوع» در مسجد امیرالمؤمنین(ع) قم برگزار شد، با بیان اینکه فضای تحریم […]

در گردهمایی بزرگ مردم قم که در مخالفت با تصویب FATF برگزار شد معایب تصویب این لایحه با حضور اقتصاددانان و نمایندگان مجلس و شخصیت‌های برجسته حوزوی و دانشگاهی موردبررسی قرار گرفت.

حسین حاجیلو در گردهمایی بزرگ تبیینی مطالبه‌ای که با موضوع «خودتحریمی ممنوع» در مسجد امیرالمؤمنین(ع) قم برگزار شد، با بیان اینکه فضای تحریم ایران در پسابرجام موقعیت خاصی پیدا کرد، اظهار داشت: پیش از برجام حدود ۶۰۰ نهاد و فرد تحریم بودند که پس‌ازآن حدود ۴۰۰ نهاد و فرد از لیست تحریم خارج شدند.

پژوهشگر برجسته اقتصادی با بیان اینکه در واقع FATF و خودتحریمی از روز اجرای برجام شروع شد، افزود: افراد و نهادهای خارج‌شده از لیست تحریم، برای بازنگشتن به لیست تحریم نهادهایی که در لیست تحریم باقی‌مانده بودند را تحریم کردند و ما دچار خودتحریمی شدیم.

وی با تأکید بر اینکه تصویب FATF عمق خود تحریمی در کشور را افزایش می‌دهد، خاطرنشان کرد: لبنان نیز FATF را پذیرفته و بر همین اساس حزب‌الله لبنان دچار خودتحریمی شده است.

حاجیلو گفت: سپاه پاسداران، صداوسیما، وزارت ارشاد، وزارت اطلاعات و بسیاری از شرکت‌های خصوصی ایران از کسانی هستند که بر‌اساس FATF باید مورد خودتحریمی قرار بگیرند.

FATF در راستای حفظ رهبری نظام سلطه است

سپس ابدالی محمدی اظهار داشت: پس از جنگ جهانی دوم آمریکا رهبر نظام سلطه شد و برای اینکه این رهبری نظام سلطه حفظ شود سازمان‌های بین‌المللی را به وجود آوردند تا زیر نظر این سازمان‌ها لوایح و پیمان‌هایی به کشورها تحمیل ‌کنند که اهداف موردنظر نظام سلطه حفظ شود و سند ۲۰۳۰ و لایحه FATF نیز ازجمله این پیمان‌ها هستند.

عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه بازگشایی بازارهای ایران برای کسب‌وکارهای اروپایی ازجمله مواردی است که FATF به‌دنبال دارد، افزود:‌ بر‌اساس شاخصه‌های جهانی ایران نوزدهمین بازار بزرگ دنیاست و به همین دلیل می‌خواهند که با ارائه کردن کسب‌وکارهای اروپایی در این کشور تولیدکنندگان داخلی فلج شده و کشور ما به سمت‌وسوی مصر‌ف‌گرایی مطلق روی آورد.

FATF راه‌های دور زدن تحریم را می‌بندد

در ادامه این گردهمایی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهل شرط اف ای تی اف توسط طیب نیا وزیر پیشین اقتصاد پذیرفته‌شده و تنها یکی از موارد FATF در مجلس بررسی می‌شود‌، ابراز کرد: مشکل اساسی ما این است که پس از تصویب این لایحه برای دور زدن تحریم‌ها چه می‌توانیم بکنیم، پس از تصویب این قانون دیگر نمی‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم و تحریم‌های آمریکا بسیار اثرگذارتر می‌شود.

احمد امیرآبادی فراهانی با تأکید بر اینکه ما هیچ اعتمادی به کنوانسیون‌های بین‌المللی نداریم و پذیرفتن شرایط FATF را به ضرر کشور می‌دانیم تصریح کرد: پذیرفتن FATF در شرایط تحریم به معنای شفاف کردن تمام روزنه‌های اقتصادی برای دشمنان کشور و درنتیجه بسته شدن راه‌های دور زدن تحریم است.

تصویب FATF برخلاف قانون اساسی و مبانی شرعی است

سپس مدیر مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم با بیان اینکه لیستی رأی دادن مشکلات زیادی در مجلس شورای اسلامی به وجود آورده است افزود: فعالیت‌های نمایندگان مجلس بر اساس قانون اساسی باید زیر نظر ولایت مطلقه باشد و نباید فراتر از آن قانون‌گذاری کنند، بر اساس اصل چهارم قانون اساسی شرع باید مبنای عملکرد ما باشد و بر اساس مبانی شرعی نباید لوایح استکباری را بپذیریم، FATF نیز لایحه‌ای استکباری است که باید از تصویب آن جلوگیری شود.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم نیز بیان کرد: برای تصویب کم‌ارزش‌ترین امور در مجلس بیش از ۲۰ دقیقه زمان صرف می‌شد اما برجام در این مدت‌زمان کوتاه تصویب شد، امروز نیز برخی می‌خواهند FATF را به‌راحتی و بدون کارشناسی دقیق و در مدت‌زمان کوتاهی تصویب کنند.

حجت‌الاسلام حمید رسایی ادامه داد: برخی می‌گفتند اگر برجام تصویب شود همه مشکلات کشور رفع می‌شود و پس از آشکار شدن اشتباه برجام همین افراد امروز FATF را به‌عنوان راه‌حل مشکلات اقتصاد کشور مطرح می‌کنند.

FATF سیاهی، خودباختگی و تسلیم مطلق است

مسئول راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه‌های علمیه کشور نیز تأکید کرد: مراجع نظرات فقهی خود را نسبت به تصویب FATF ارائه کردند و باید به نظرات مراجع عظام در تصویب یا عدم تصویب این لایحه توجه شود.

حجت‌الاسلام احمدعلی یوسفی افزود: آیت‌الله‌ مکارم شیرازی در رابطه با لایحه FATF بیان کرده که قبول کردن این سند سیاهی، خودباختگی و تسلیم مطلق است، آیت‌الله‌ نوری همدانی نیز پیرامون این لایحه گفته است حوزه‌های علمیه با تصویب این لایحه مخالف بوده و نمی‌گذارند که این اتفاق بیافتد.

وی ادامه داد: همه جناح‌های سیاسی انقلابی معتقدند که FATF قراردادی استکباری و ظالمانه است اما برخی می‌گویند ما این لایحه را تصویب می‌کنیم و اگر به ضرر ما بود از آن خارج می‌شویم، درصورتی‌که  هزینه امضا کردن و خارج شدن از FATF بسیار بیشتر از امضا نکردن آن است.

بررسی لایحه CFT در مجلس غیرقانونی است

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی نیز ابراز کرد: روز چهارشنبه هفته گذشته رئیس مجلس سعی کرد لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دستور کار مجلس خارج شود و در ادامه نیز این لایحه با تلاش‌های غیرقانونی علی مطهری از دستور کار مجلس خارج شد تا فردا به قانون CFT رسیدگی شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی با بیان اینکه رسیدگی به قانون CFT در صحن مجلس کاملاً غیرقانونی است گفت: برخی از نمایندگان مجلس از هیچ‌ قانون‌گریزی برای رسیدگی به این قانون و تصویب آن دریغ نکردند و ما در مقابل تصویب آن خواهیم ایستاد.

تبانی هماهنگ داخلی و خارجی برای پیوستن به FATF

سپس نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حق‌الشرطی که در FATF بیان‌شده است نباید در تضاد با روح این کنوانسیون باشد و این در حالی است که شروط ما برای پذیرفتن این پیمان در تضاد با روح این کنوانسیون‌ است.

حجت‌الاسلام ذوالنور با بیان اینکه تبعات نپیوستن به FATF بسیار کمتر از پیوستن و خارج شدن از آن است، افزود: پذیرفتن این لایحه را بپذیریم و سپس خارج شدن از آن سبب می‌شود تا در مقابل بسیاری از کشور‌های جهان قرار بگیریم و این امکان را به کشورهای دیگر می‌دهد که ایران مورد مجازات بین‌المللی قرار گیرد.

وی با بیان یک تبانی هماهنگ در داخل و بیرون از کشور برای تصویب FATF شکل‌گرفته است، اظهار داشت: ما اگر این قانون را بپذیریم یک اتاق شیشه‌ای برای فعالیت‌های اقتصادی خود ایجاد می‌کنیم و هیچ راهی برای دور زدن تحریم‌ها باقی نمی‌گذاریم.

FATF نهادی جاسوس پرور است

محمدمهدی نجفی نیز با بیان اینکه FATF برنامه‌ای برای اجرایی شدن اقداماتی است که حدود ۴۱ مورد است و در صحن مجلس یکی از موارد آن که CFT نام‌ دارد موردبررسی قرار می‌گیرد، تصریح کرد: ساختار FATF به‌گونه‌ای است که تمام ساختارها و اطلاعات اقتصادی کشور را به‌صورت شفاف اعلام می‌کند و به همین دلیل است که FATF را نهادی جاسوس پرور می‌دانند.

پژوهشگر اقتصادی ابراز کرد: اگر ایران بخواهد از لیست خاکستری FATF خارج شود باید تمام اعضای این نهاد به این موضوع رأی مثبت دهند و با توجه به اینکه آمریکا عضو این نهاد بوده و عربستان و رژیم صهیونیستی نیز در سال جاری در این نهاد عضو می‌شوند خارج شدن از این لیست امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به نقش ویژه FATF در موثرترکردن تحریم‌های آمریکا تصریح کرد: FATF به‌گونه‌ای شفافیت اقتصادی ایجاد می‌کند تا تحریم‌های آمریکا نقطه زن و مؤثرتر شوند و دیگر راهی برای دور زدن تحریم نداشته باشیم.

برجام اقتصاد را نابود کرد FATF امنیت کشور را

نماینده سابق مردم تهران در مجلس عنوان کرد: قانون مبارزه با تأمین مالی تروریست در سال ۹۴ توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد و به تصویب شورای نگهبان نیز رسیده و پذیرفتن FATF تنها به این معناست که باید با تروریست‌هایی موردنظر شورای امنیت و استکبار جهانی مقابله شود.

حجت‌الاسلام سید محمود نبویان افزود: دولت فعلی تعهد داده است که با تروریستی که استکبار جهانی مصادیق آن را تعریف می‌کند مقابله می‌کنیم و بر اساس آن حزب‌الله لبنان و حماس نیز تروریست محسوب می‌شوند.

نبویان بیان کرد: بر اساس FATF حتی به‌صورت داوطلبانه نیز نباید هیچ کمکی به تروریست‌های موردنظر این نهاد نشود، بر اساس این بند دیگر کمک‌های داوطلبانه مردم ایران به مردم یمن و جبهه مقاومت نیز ممنوع است.

وی با بیان اینکه همکاری قضایی گسترده و اجابت درخواست استرداد مجرمان نیز از بندهای FATF است، گفت: حاصل برجام نابودی اقتصاد کشور بود و پذیرفتن FATF نیز امنیت کشور را نابود خواهد کرد.

سپس اقتصاددان مطرح کشور با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس ما در برابر بسیاری از کشور‌های دنیا قرار گرفتیم اما مشکلات ایجادشده برای کشور تا این حد نبود، تصریح کرد: توجه به‌نظام سرمایه‌داری در کشور مشکلات بسیار زیادی را برای ما ایجاد کرده است.

پوررزاقی با اشاره به اینکه در نظام سرمایه‌داری قدرت در اختیار سرمایه‌داران است و اگر کسی سرمایه‌دار نباشد اقتدار و عزتی ندارد خاطرنشان کرد: نتیجه نظام سرمایه‌داری واردات با ارز دولتی و احتکار گسترده‌ کالاها و همچنین واگذار کردن اموال دولتی با قیمت ارزان به عده خاصی بود.

اقتصاددان مطرح کشور با بیان اینکه دشمنان به مردم فشار اقتصادی وارد می‌کنند تا از عقاید انقلابی خود دست‌بردارند ابراز کرد: امروز باید بیش‌ازپیش با یکدیگر متحد شویم و از ظرفیت‌های عظیم سپاه و بسیجیان نیز برای حل مشکلات کشور استفاده کنیم زیرا اگر به‌صورت پراکنده عمل کنیم و با هم متحد نباشیم دشمنان در رسیدن به اهداف خود و ضربه زدن به نظام اسلامی موفق می‌شوند.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

لینک کوتاه : https://akhbarjahadi.ir/?p=17048

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. مابه عنوان یک ایرانی مخالف تسویب FATF هستیم خاهشن این را تسویب نکنین ما مشکلات اقتصادی راقبول داریم تا این. قانونی که بخواهد با یمن وحزب ا. مبارز کند .. انقلاب ما دفاع از مظلم هستش نه از ظالم. لبیک یا حسین..

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.