• امروز : یکشنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 3 December - 2023

اخبار کوتاه

بر اساس اعلام شبکه عبری زبان کان، یک هواپیمای اختصاصی متعلق به نیروی هوایی امارات صبح امروز (سه شنبه) در فرودگاه بن‌گوریون به زمین نشست. بر اثر انفجار بمب در مسیر خودروی حامل نیروهای ارتش پاکستان در روستای مدیخیل واقع در منطقه بنو در ناحیه وزیرستان شمالی، شش سرباز پاکستانی کشته و زخمی شدند. بر اساس اعلام پایگاه خبری عبری زبان واللا، پس از درگیری اخیر در نوار مرزی با مصر، سربازان گردان الفهد حاضر نیستند در مکانی که سه نظامی اسرائیلی در آن کشته شدند، نگهبانی بدهند و زمان پست‌ها در این منطقه از ۱۲ ساعت به ۸ ساعت کاهش یافته است. بر اساس اعلام پایگاه خبری عبری زبان واللا، رونین بار، رئیس سرویس‌های اطلاعات عمومی رژیم صهیونیستی (شاباک) برای گفتگو با مقامات آمریکایی پیرامون قضیه فلسطین راهی واشنگتن خواهد شد. بر اثر حمله نیروهای احمد مسعود به ساختمان فرمانداری مسلحین طالبان در شهرستان بهارک استان تخار، دستکم چهار نفر از مسلحین طالبان کشته و زخمی شدند.

عربستان در هفته‌ای که گذشت|شکاف در خاندان سلمان؛ سعودی بر سر دوراهی/ هفته خسارت‌بار دیگر برای ریاض در یمن

  • کد خبر : 16712
  • 24 شهریور 1397 - 23:55
عربستان در هفته‌ای که گذشت|شکاف در خاندان سلمان؛ سعودی بر سر دوراهی/ هفته خسارت‌بار دیگر برای ریاض در یمن

تشدید سرکوب منتقدان ، نقشه ترسیمی بن سلمان برای حذف مبلغانی که در خط وی نیستند، گزارش افشاگرانه یک رسانه انگلیسی درباره ولیعهد سعودی، تشدید اختلافات در خاندان آل سعود و تلفات سنگین رژیم در جنگ یمن از جمله تحولات مربوط به عربستان در هفته گذشته است. به گزارش اخبار جهادی، مهمترین تحولات عربستان در هفته‌ای […]

تشدید سرکوب منتقدان ، نقشه ترسیمی بن سلمان برای حذف مبلغانی که در خط وی نیستند، گزارش افشاگرانه یک رسانه انگلیسی درباره ولیعهد سعودی، تشدید اختلافات در خاندان آل سعود و تلفات سنگین رژیم در جنگ یمن از جمله تحولات مربوط به عربستان در هفته گذشته است.

به گزارش اخبار جهادی، مهمترین تحولات عربستان در هفته‌ای که گذشت، به‌شرح زیر است:

هفته خسارت‌بار دیگر برای رژیم سعودی در یمن

هفته گذشته نیز رژیم سعودی در ادامه جنگ با ملت یمن، متحمل خسارت‌ها و تلفات سنگین شد به طوری که یک فروند بالگرد این رژیم در استان المهره یمن سقوط کرد و دو خلبان آن به هلاکت رسیدند.

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن هفته گذشته، بار دیگر به تلافی جنایات مستمر رژیم علیه ملت یمن پالایشگاه آرامکو را با یک فروند موشک بالستیک بدر ۱ هدف قرار دادند. البته سعودی‌ها مدعی رهگیری این موشک شده‌اند.

مواضع و تجمعات نظامیان سعودی در جازان، جیزان و عسیر هم در هفته گذشته هدف حملات تلافی‌جویانه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفت. رسانه‌های سعودی به کشته شدن سه نظامی خود اعتراف کرده‌اند.

هفته گذشته آمار تلفات ارتش سعودی در هشت ماه اخیر اعلام شد که ۴۲۵ کشته و ۲۶۹ زخمی بوده است، در ماه آگوست هم ۵۳ نظامی سعودی در جنگ یمن به هلاکت رسیده‌‌اند.

دفاع مجدد ‌آمریکا از جنایات سعودی در یمن

هفته گذشته مایک پامپئو وزیر خارجه ‌آمریکا بر حمایت مجدد کشورش از جنگ افروزی رژیم سعودی در یمن تاکید کرد تا انصارالله یمن آن را دلیل روشنی بر همدستی و همپیمانی آمریکا با رژیم سعودی در کشتار مردم یمن قلمداد کند.

محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن گفته بود که دفاع “مایک پمپئو” وزیر خارجه آمریکا از کشورهای ائتلاف متجاوز سعودی بیانگر این است که واشنگتن به نقض قوانین بین‌المللی ادامه می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا گفته بود که به کنگره اعلام کرده که عربستان و امارات در حال تلاش برای جلوگیری از آسیب رسیدن به غیرنظامیان در یمن هستند و با این اقدام راه برای کمک‌های واشنگتن به عربستان هموار می شود.

قیام مردم المهره یمن علیه رژیم سعودی

مردم المسیله در المهره در جنوب شرقی یمن به نظامیان سعودی اجازه ندادند برای خود در منطقه متعلق به آنها پایگاه نظامی احداث کند.

برادر شاه سعودی تبعیدگاه اختیاری را ترجیح داد!

شاهزاده احمد بن عبدالعزیز برادر شاه سعودی که اظهارات اخیرش درباره ملک سلمان و پسرش جنجال برانگیز شده است، بر پایبندی و پافشاری بر اظهاراتی که در جریان گفت وگوی اخیرش با تظاهرات کنندگان در مقابل محل سکونتش در شهر لندن داشت، تاکید کرده است.

بر اساس گزارش، “میدل ایست آی” در گزارشی به قلم دیوید هرست نوشت: شاهزاده احمد بن عبدالعزیز بر لزوم این مسئله تاکید کرد که شاه و ولیعهد سعودی مسئول تحولات کنونی منطقه هستند.

هرست نوشت: شاهزاده احمد بن عبدالعزیز در اندیشه بازنگشتن به کشورش بعد از اظهارات اخیرش در برابر تظاهرات کنندگانی بود که جلوی خانه او تجمع کرده و شعار سرنگونی آل سعود سر می دادند. یک منبع نزدیک به این شاهزاده گفت که وی در این اظهارات، خود و سایر خاندان آل سعود را از اقدامات محمد بن سلمان پسر برادرش مبرا دانست.

تظاهرات کنندگان در مقابل خانه شاهزاده احمد بن عبدالعزیز در لندن شعار “خاندان جنایتکار آل سعود سرنگون باد” سرمی دادند که باعث شد وی از خانه اش بیرون آمده و از آنها سوال کند که “چرا اینگونه درباره آل سعود صحبت می کنید؟” و “همه خاندان سعودی چه ربطی به این مسئله دارند”؟ “یک سری افراد خاصی هستند که مسئول هستند و نباید فرد دیگری را مسئول بدانید”.

وقتی تظاهرات کنندگان این سوال را مطرح کردند که چه کسی مسئول است، شاهزاده احمد بن عبدالعزیز به آنها گفت: “شاه و ولیعهد و دیگران در حکومت”.

ویدئوی این سخنان آتشین در شبکه های اجتماعی به سرعت پخش شد؛ به نحوی که خبرگزاری دولتی سعودی را مجبور به واکنش در قالب یک گزارش کرد و در آن آورد که این تفسیر از سخنان شاهزاده احمد بن عبدالعزیز که گویی از شاه انتقاد می کرده است، نادرست است.

خبرگزاری دولتی سعودی نوشت که منظور شاهزاده احمد بن عبدالعزیز این بوده است که خاندان حاکم به خاطر موقعیت خود در داخل دولت مسئول است، اما این منبع نزدیک به شاهزاده احمد بن عبدالعزیز به مجله میدل ایست آی گفت که این شاهزاده به موضع خود پایبند است و گزارش خبرگزاری دولتی سعودی جعلی است و جملات به کار برده به نقل از شاهزاده احمد، جملات وی نیست.

همزمان نیز هشتکی در شبکه اجتماعی توئیتر با عنوان “ما با احمد بن عبدالعزیز به عنوان شاه بیعت می کنیم” راه افتاد.منبع یاد شده گفت که شاهزاده احمد بر عدم بازگشتن به عربستان تاکید کرد که بزرگترین چالش علنی برای حکومت ملک سلمان خواهد بود.

دیوید هرست نوشت: گفته های امیر احمد به معترضان در مقابل خانه اش درباره موضع خاندان حاکم سعودی به وضوح نشان می دهد که دوره گرفته شدن تصمیمات بزرگ نظیر حمله به یمن به طور گروهی از طریق رایزنی با اعضای بلندپایه خاندان سعودی سپری شده است و دیگر در دوره ملک سلمان و فرزندش محمد معمول نیست.

وی افزود: برکسی پوشیده نیست که شاهزاده احمد از مسئولان و اختیارات گسترده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی ناراضی است. شاهزاده احمد یکی از سه عضو هیئت بیعت سعودی بود که با تعیین بن سلمان مخالفت و حتی از بیعت با محمد بن سلمان فرزند برادرش به ولیعهدی عربستان خودداری کرد.

شاهزاده احمد پیشتر نیز از حضور در مراسم استقبال رسمی که برادرش ملک سلمان وی را به آن دعوت کرده بود، خودداری کرد. وقتی نیز که عبدالرحمن بن عبدالعزیز برادر آنها درگذشت، تنها تصاویر عبدالعزیز بنیانگذار و ملک سلمان شاه کنونی در مراسم گرامیداشتی که شاهزاده احمد برگزار کرده بود ، نصب شد و تصویر محمد بن سلمان ولیعهد نصب نشد و داستان تا آنجا پیش رفت که ویدئوی گرفته شده از این مسئله با تلفن همراه به طور گسترده پخش شد و کاربران دولتی سعودی تلاش زیادی در شبکه های اجتماعی کردند تا بگویند که این ویدئو جعلی است.

دیوید هرست نوشت: رویدادهای جامعه عربستان می تواند به وقوع لرزه های شدیدی منجر شده و ثبات عربستان را به هم بریزد.

وی افزود: ملک سلمان در وضعیت جنگی علیه خود آل سعود به سرمی برد زیرا نهاد دینی محافظه کار و خاندان سعودی ارکان حکومت سعودی به شمار می روند و حمله همزمان علیه آنها باعث فرو ریختن این ارکان می شود که مشروعیت شاه بر پایه آن ایجاد شده است.

افشاگر معروف اخبار پشت پرده خاندان آل سعود از پیوستن دو شاهزاده جدید به برادر شاه سعودی که در خارج از عربستان به سر می‌برد، پرده برداشت.

دو شاهزاده فراری که تبعید اختیاری در پاریس را برگزیده اند، شاهزاده سعد فرزند ملک عبدالله و شاهزاده حصه همسر ملک عبدالله هستند. این دو از عربستان خارج نشده اند بلکه از آنجا فرار کرده اند، زیرا آنها شبیه به کسی است که آزادی خود را خریده باشد. آنها تصمیم گرفته اند که در خارج از کشور باقی بمانند.

اختلافات در خاندان پادشاه، عربستان بر سر دوراهی

اخیرا دو شاهزاده مخالف دیگر از عربستان گریخته و به احمد بن عبدالعزیز برادر شاه سعودی پیوستند تا این سئوال مطرح شود که آیا روزهای آینده شاهد ایجاد جبهه‌ای از سوی گروهی از شاهزادگان در خارج خواهیم بود.

یک رسانه عربی در گزارشی به بررسی وضعیت خاندان سعودی در پی انتقاد شدید برخی از شاهزادگان از سلمان بن عبدالعزیز شاه و فرزندش محمد بن سلمان و تبری جستن آنها از سیاست های این دو نفر پرداخت و نوشت: در چارچوب اخبار و گزارش هایی که درباره لایه های درونی خاندان حاکم سعودی به بیرون درز می کند؛ صفحه العهد الجدید در شبکه اجتماعی توئیتر هویت دو شاهزاده ای را فاش کرد که که از عربستان فرار کرده و به شاهزاده احمد بن عبدالعزیز برادر شاه سعودی ملحق شدند.

این صفحه نوشت: دو شاهزاده فراری که تبعید اختیاری در پاریس را برگزیده اند، شاهزاده سعد فرزند ملک عبدالله و شاهزاده حصه همسر ملک عبدالله هستند. این دو از عربستان خارج نشده اند بلکه از آنجا فرار کرده اند، زیرا آنها شبیه به کسی است که آزادی خود را خریده باشد. آنها تصمیم گرفته اند که در خارج از کشور باقی بمانند.

العهد الجدید این سوال را مطرح کرد که “آیا روزهای آینده شاهد ایجاد بلوک و جبهه‌ای از گروهی از شاهزادگان در خارج خواهد بود”؟

همزمان با این امر، لسرال ویدوشوین مشاور آمریکایی مشهور در امور انرژی در مقاله ای در سایت “اویل پرایس” با عنوان “آیا بحران جدیدی در درون خاندان حاکم سعودی در حال شکل گیری است؟”، به بحث اختلافات درون این خاندان پرداخت.

در این مقاله آمده است: تغییرات بزرگ معمولا بدون مقداری بی ثباتی و کشمکش و بحران نیست. در وضعیت عربستان، طرح متنوع کردن اقتصاد و دور کردن آن از نفط به سادگی جریان ندارد. به نظر می رسد تاخیر مداوم در طرح سهام شرکت نفتی بزرگ آرامکوی عربستان در بازارهای مالی و معوقه های پروژه های بزرگ هیئت سرمایه گذاری کل عربستان و تغییرات در بافت اجتماعی درحال تاثیرگذاری بر جایگاه ولیعهد سعودی است.

وی افزود: همچنان شکاف و اختلاف داخلی در درون خاندان حاکم سعودی پابرجاست اما بن سلمان تا این لحظه به سبب حمایت کامل پدرش، ملک سلمان نجات یافته است. با این وجود، نگاهی به وضعیت موجود این سوال را مطرح می کند که آیا رویارویی جدیدی در افق نمودار می شود و آیا زمینه سازی برای دور جدید در هتل ریتز کارلتون در جریان است؟

این مشاور آمریکایی به افزایش انتقادهای بین المللی از تحولات داخلی عربستان اشاره کرد و نوشت: گزارش های خبری از درگیری احتمالی بر سر قدرت در درون خاندان حاکم حکایت دارد. اختلافات در سطوح بالای خاندان بلکه در درون شاخه ملک سلمان درجریان است. شکاف در داخلل خاندان برخاسته از اظهارات شاهزاده احمد برادر شاه است که از شیوه حل و فصل پرونده جنگ در یمن از سوی عربستان انتقاد کرد.

وی افزود: این انتقادها چیز جدیدی نیست زیرا نارضایتی از ولیعهد به عنوان یک جوان تندخو و بی تجربه در درون خاندان سعودی وجود دارد. بنابراین اگر ملک سلمان در قدرت باقی بماند؛ هیچ تغییری روی نخواهد داد.

این مشاور در پایان نوشت: سوال واقعی این است که وقتی شاه بمیرد یا از قدرت کناره گیری کند؛ چه روی خواهد داد؟ محمد بن سلمان نیاز به مقابله با نهاد دینی سعودی دارد؛ به ویژه که هنوز عناصری در آن هستند که همچنان با جناح های محافظه کار خاندان سعودی هم پیمان هستند. شاه و ولیعهد در مسیر راهبرد به حاشیه راندن نهاد دینی حرکت می کنند؛ بدون اینکه عناصر آن را به سمت قیام و آمدن به خیابان ها سوق دهند. تبعداد “رویکرد ریتز کارتلون در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی همچنان واضح و آشکار ” است.

روایت رسانه انگلیسی از اوضاع این روزهای عربستان/تایمز: بن سلمان روزهای محدودی دارد

هفته گذشته، روزنامه انگلیسی تایمز در مقاله ای به قلم “مایکل برلی” به بررسی وضعیت عربستان بعد از روی کار آمدن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و جایگاه او از زمان تصدی این پست پرداخته و نوشته بود: روزهای محمد بن سلمان ولیعهد سعودی محدود است و امیدها به بن سلمان به عنوان یک فرد اصلاح گرا که جراحت منطقه را درمان می کند، بی نتیجه است.

این نویسنده افزود: در آغاز کار، هیاهوی تبلیغاتی گسترده ای همزمان با پرداخت میلیون ها دلار پول به شرکت های فعال در زمینه روابط عمومی و لابی ها به راه افتاد تا سفر دوره ای بین المللی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در ماه مارس گذشته در کانون توجه ها قرار گیرد. به محمد بن سلمان به عنوان قویترین مرد سعودی با وجود ۳۲ سال عمرش نگاه می شد.

برلی افزود: اما بعد از گذشت شش ماه، به نظر می رسد که احتمال بالارفتن او در قدرت (تصدی تاج و تخت سعودی) کمتر قطعی به نظر می رسد؛ حتی پدرش سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی درحال ابراز نشانه های شک و تردید در این باره است.

به گفته وی، تلاش های ولیعهد سعودی برای منزوی کردن قطر به اتهام حمایت از تروریسم نیز شکست خورده است اما این امر باعث ویران شدن شورای همکاری خلیج فارس به سود عربستان و امارات منجر شده است.

برلی گفت: تنها اندکی از ادعاهای مدرنیته ولیعهد سعودی باقی مانده است زیرا سرکوب شیعیان عربستان در منطقه شرق این کشور ادامه دارد.

وی افزود: تبلیغات گسترده ای درخصوص اجازه به زنان برای رانندگی انجام شد اما در مقابل، ۱۳ فعال زن عربستانی که به دنبال جنبه های دیگری از آزادی هستند، بازداشت شدند.

نقشه ترسیمی بن سلمان برای حذف مبلغانی که در خط وی نیستند

وزیر امور اسلامی و دعوت و ارشاد سعودی مبلغان و خطیبان مخالف خط مشی و سیاستهای محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را تهدید کرد. عبداللطیف آل الشیخ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی “ام بی سی”هشدار داد: همه مبلغانی که اقدام تحریک آمیز داشته یا افکار ناصواب مطرح کرده اند، شناخته شده هستند و زیر نظر گرفته شده اند.

وی افزود: به هر فردی با تفکر منحرفانه اجازه داده نخواهد شد که به تخریب فکر مردم ادامه دهد.آل شیخ گفت: کسانی که بازداشت شده و خواهند شد، اکثریت نیستند و علت شهرت آنها نیز صدای بلند آنها است.

فعالان عربستانی گفتند: عبداللطیف آل الشیخ به وضوع اشاره کرد که وزارتخانه او در مسیر نقشه ترسیمی محمد بن سلمان برای کنار زدن همه افکار اسلامی که با دستگاه حاکمه سعودی همخوانی ندارد، حرکت می کند.

صفحه “زندانیان سیاسی” عربستان نیز که اخبار بازداشت فعالان مدنی و سیاسی و حقوق بشری و دینی را منتشر می کند، نوشت: محمد العریفی به طور رسمی از سخنرانی و همه فعالیت های تبلیغی منع شده است.

این صفحه همچنین اعلام کرد حکومت سعودی، شیخ خالد بن علی الغامدی خطیب مسجدالحرام را از خطابت و تمام فعالیت‌های تبلیغی منع کرده است.

این صفحه همچنین در خبر دیگری اعلام کرده است سلطان الجمیری نویسنده عربستانی بازداشت شده است. در خبری دیگر آمده است دادگاه جنایی که رژیم آن را به زعم خود دادگاه تروریسم خوانده، تا کنون برای ۱۵ زندانی از جمله شیوخ،‌شخصیت‌های دانشگاهی و فعالان رسانه‌ای جلسات محاکمه سری برگزار کرده است. بازداشت این افراد بر اساس اتهامات ساختگی و دروغین صورت گرفته است.

این صفحه ‌آورده است دادستانی سعودی خواستار مجازات شدید برای آنها از جمله اعدام برای برخی از این زندانیان و حبس بیش از ۲۰ سال برای برخی دیگر شده است.

حکومت سعودی بیش از ۱۰۰ شخصیت را بازداشت کرده،‌اما بر اخبار بازداشت‌ها و دلایل آن سرپوش گذاشته است،‌در حالی که اطلاعاتی که به بیرون درز کرده است، نشان می‌دهد که برخی از بازداشت‌شدگان در معرض شکنجه قرار گرفته‌اند تا وادار شوند به جرایمی که مرتکب نشده‌‌اند، اعتراف کنند یا از مواضع انتقادی خود دست بردارند.

وخیم‌تر شدن حال فعال حقوق بشری

صفحه‌ای که به امور بازداشت‌شدگان در عربستان می‌پردازد، از وخامت حال «ابراهیم المدیمیغ» فعال حقوق بشری عربستانی خبر داده است که از اوایل می گذشته در زندان به سر می‌برد.

این صفحه فاش کرد فشارهایی که دستگاه‌های امنیتی سعودی بر المدیمیغ وارد می‌کنند، علت وخامت حال وی شده است، این صفحه به شکنجه وی اشاره کرده است.

المدیمیغ یک فعال حقوق بشری و عضو سابق شورای کارشناسان وابسته به حکومت سعودی و نیز مشاور رسمی سابق شورای وزیران بود، رسانه‌های رسمی سعودی المدیمیغ را پس از بازداشت به همراه برخی وکلا و فعالان حقوق بشری به مزدوری برای طرف‌های بیگانه متهم کرده بودند.

مقامات سعودی، برای توجیه بازداشت المدیمیغ و ۶ فعال حقوق بشری، اتهام ساختگی ارتباط با طرف‌های خارجی و در پیش گرفتن طرح‌هایی را که به زعم رژیم به امنیت عربستان ضربه می‌زند، نسبت داده‌اند.

انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از احکام سیاسی اعدام در عربستان

سازمان دیده بان حقوق بشر از تلاش عربستان برای صدور احکام سیاسی اعدام علیه فعالان مدنی و حقوق بشری در این کشور انتقاد کرد.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود آورده بود: دادستانی کل عربستان برای اعمال مجازات اعدام علیه سلمان العوده مبلغ سعودی با استفاده از یک سری اتهامات مبهم درخصوص اظهارات و تماس ها و مواضع سیاسی او تلاش می کند.

این نهاد همچنین در کمپین خود از شرکت های بزرگ خودروسازی خواست تا از دولت سعودی بخواهند تا شماری از فعالان زن مدافع حق رانندگی زنان را آزاد کند.

این کمپین از مردم خواست تا شرکت های خودروسازی را به حمایت از آزادی “زنان به ناحق بازداشت شده در عربستان” تشویق کنند.

نمایندگان حکومت سعودی همچنان جنجال آفرین هستند

هفته گذشته یک مقام سعودی در جریان نشست وزیران خارجه کشورهای عضو  اتحادیه عرب در قاهره به درگیری لفظی شدید با ابراهیم الجعفری وزیر خارجه  عراق پرداخت،‌اما الجعفری با سخنانی قاطع و تاثیرگذار خود و انتقاد شدید از جنگ افروزی رژیم سعودی در یمن، وی را به چالش کشید.

الجعفری خطاب به نماینده سعودی گفته بود: تو حق نداری که افکار و تراوشات ذهنی خودت را بر ما دیکته کنی، من قصدی ندارم، من ۱۲ روز پیش برای مراسم حج مشرف شدم و میهمان پادشاه و سفره شامش شدم.

وی افزود آنچه بیان شده(مسئول سعودی گفته) صحت ندارد و نباید در غیاب من مطرح و بررسی شود، بهتر و شایسته‌تر آن بود که منظور از سخنانم را سئوال می‌کرد، من به اندازه کافی شجاعت دارم، تا آنچه را مدنظر دارم، بیان کنم.

الجعفری در ادامه به چالش کشیدن نماینده رژیم سعودی، موضوع تجاوز نظامی این رژیم به یمن و محاصره همه جانبه مردم بی‌دفاع این کشور را به وی متذکر شد و خواستار پایان این تجاوزگری و پایان درد و رنج مردم بی‌دفاع یمن شد.

بیان آیه‌ای از قرآن از سوی ابراهیم الجعفری، واکنش و خشم نماینده حکومت سعودی را به دنبال داشت و وی با تمجید و تعریف از بنیانگذاران رژیم آل سعود به فرافکنی و فریب افکارعمومی درباره تجاوز نظامی رژیم سعودی به یمن پرداخت و اتهامات بی‌اساسی را علیه جنبش انصارالله و ایران مطرح کرد.

مشارکت رژیم سعودی در تحریم‌ها و اقدامات خصمانه آمریکا علیه ملت ایران

دستیار خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد عربستان و رژیم صهیونیستی به دولت آمریکا برای تحریم ایران کمک می‌کنند.

بیلینگزلی که در حال حاضر ریاست دوره‌ای FATF را هم بر عهده دارد، گفته است که تحریم‌های این کشور علیه ایران مورد حمایت متحدان این کشور در خاورمیانه و آفریقای شمالی قرار دارد.

سرقت یک میلیون دلاری از شاهزاده زن سعودی در پاریس

هفته گذشته رویترز از سرقت حدود یک میلیون دلاری از یک شاهزاده زن آل سعود در هتل ریتز در پاریس خبر داده بود، هویت این شاهزاده سعودی مشخص نشده است، شاهزاده سعودی گفته است طلا و جواهراتش از اتاق وی در این هتل به سرقت رفته است

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

لینک کوتاه : https://akhbarjahadi.ir/?p=16712

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.