اخبار کوتاه

نیروهای القسام، یک بولدوزر نظامی اسرائیلی از نوع D9 را در منطقه المغراقه با راکت یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار داده و سرنشینان آن را به قتل رساندند. رزمندگان القسام یک تانک، یک بولدوزر و یک نفربر ارتش رژیم صهیونیستی در محور خان یونس را با استفاده از راکت‌های یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار دادند. رزمندگان کتائب القسام ابتدا یک بمب را در منزلی در شرق خان یونس که نظامیان اشغالگر اسرائیلی در داخل آن پناه گرفته بودند، منفجر کردند سپس این خانه را با راکت TBG مورد هدف قرار دادند که در این عملیات نیروهای اشغالگر کشته و زخمی شدند. سرایا القدس اعلام کرد مجاهدان این گروه، با ۷ نظامی اشغالگر اسرائیلی در محله شجاعیه در شرق غزه با اسلحه تیربار وارد درگیری شدیدی شدند و همه این نیروها را به قتل رسانده یا زخمی کردند. وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد بیمارستان معمداننی در غزه به سبب ادامه حملات دشمن صهیونیستی، محاصره و بازداشت تعدادی از کادر پزشکی و درمانی، مجروحان و آوارگان از خدمت خارج شده است.

گزارش ؛ تجارت سیاه تروریست‌ها در سرزمین‌های کُردی-۲|مافیای پ.ک.ک در اروپا

  • کد خبر : 16573
  • 17 شهریور 1397 - 11:52
گزارش ؛ تجارت سیاه تروریست‌ها در سرزمین‌های کُردی-۲|مافیای پ.ک.ک در اروپا

قاچاق مواد مخدر، عمدتاً توسط شاخه‌های کوچکتر وابسته به پ.ک.ک صورت می‌گیرد. به گفته وزارت خزانه داری آمریکا یکی از شاخه‌های پ.ک.ک موسوم به کنگرا – گل از شبکه خود در اروپا برای تولید، انتقال و قاچاق مواد مخدر استفاده می‌کند. به گزارش اخبار جهادی، همواره یکی از جدی‌ترین منابع درآمدی تروریست‌های پ.ک.ک تجارت مواد […]

قاچاق مواد مخدر، عمدتاً توسط شاخه‌های کوچکتر وابسته به پ.ک.ک صورت می‌گیرد. به گفته وزارت خزانه داری آمریکا یکی از شاخه‌های پ.ک.ک موسوم به کنگرا – گل از شبکه خود در اروپا برای تولید، انتقال و قاچاق مواد مخدر استفاده می‌کند.

به گزارش اخبار جهادی، همواره یکی از جدی‌ترین منابع درآمدی تروریست‌های پ.ک.ک تجارت مواد مخدر بوده است. بررسی سوابق، شیوه‌ها و مسیرهای تجارت مواد مخدر توسط این گروه تروریستی نشان می‌دهد که این شیوه درآمدزایی تروریست‌ها چه ابعاد مخربی برای منطقه و همچنین مقاصد توزیع این مواد داشته است.

سابقه گروه پ.ک.ک در زمینه قاچاق مواد مخدر به دهه ۸۰ میلادی باز می‌گردد. بزرگترین منبع درآمد این گروه در دهه ۸۰ یعنی دوره‌ای که در دره بقاع لبنان حضور داشت، دلالی و تجارت مواد مخدر بود. در دوران استقرار پ.ک.ک در دره بقاع، حدود ۸۵ درصد از تولیدات کشاورزی دره بقاع را کشت خشخاش تشکیل می‌داد و پ.ک.ک در کنار مواد مخدر، قاچاق آثار باستانی و تاریخی را نیز سازماندهی کرد و با تجارتی که از مسیر ترکیه انجام می‌داد سالانه حدود ۹۰۰ میلیون دلار درآمد داشت.

علاوه بر این طبق تصمیمی که در کنگره سوم گرفته شده بود گروه اقدام به دریافت باج از صاحبان کار و سرمایه داران کُرد، کرد. (کاظمی، احمد، کتب آسیا ۴ ، موسسه فرهنگی و مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران، ص ۲۸۵ )

قاچاق مواد مخدر، عمدتاً توسط شاخه‌های کوچکتر وابسته به پ.ک.ک صورت می‌گیرد. به گفته وزارت خزانه داری آمریکا یکی از شاخه‌های پ.ک.ک موسوم به کنگرا – گل از شبکه خود در اروپا برای تولید، انتقال و قاچاق مواد مخدر استفاده کرده و با منافع آن اسلحه خریداری می‌کند.

در سال ۲۰۱۰ میلادی، پژوهشگرانی از مؤسسه «واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک»  اعلام کردند که پژاک و پ.ک.ک با انجام قاچاق سازمان‌یافته مواد مخدر، امنیت بین‌المللی را به خطر انداخته‌اند. در واقع مواد مخدر منبع عمده مالی پ.ک.ک و پژاک است.

یکی از مهمترین مناطق حوزه پخش مواد مخدر برای پ.ک.ک اروپا است که درصد قابل توجهی از پخش را در آن بر عهده دارد. پ.ک.ک به یکی از اربابان واقعی مواد مخدر تبدیل شده که در میان هلال طلایی (از پاکستان، افغانستان، ایران و ترکیه) تا اروپا رقیبی ندارد. گفتنی است ۸۰ درصد مواد مخدر مصرفی در آلمان توسط اعضای پ.ک.ک و پژاک تامین می‌‌شود.

پلیس ترکیه تاکنون چندین بار محموله‌های مواد مخدر متعلق به عوامل پ.ک.ک را کشف و ضبط کرده است. در سوم آبان ۱۳۸۹ بیش از ۶ تن مواد مخدر متعلق به پ.ک.ک در ۷ روستای جنوب شرق ترکیه کشف و ضبط شد. در فوریه سال ۲۰۰۹ نیز در شهر استانبول ۱۴۰ کیلوگرم هروئین از عوامل پ.ک.ک کشف شد.

 وزارت خزانه داری آمریکا در ۳۰ ماه می ۲۰۰۸ پ.ک.ک را در فهرست سازمان‌های فعال در زمینه قاچاق مواد مخدر قرار داد. هر چند دولت آمریکا با علم به اینکه پ.ک.ک در زمینه جرایم سازمان یافته فعالیت دارد، در عمل اقدام قابل توجهی علیه این گروه انجام نداده و طی ۳ سال اخیر نیز با ارسال سلاح و تجهیزات نظامی برای شاخه پ.ک.ک در سوریه به بهانه‌ مقابله با داعش،  بصورت مستقیم به پ.ک.ک کمک کرده است. البته این عملکرد به نوع نگاه ابزار گرایانه غرب و بویژه آمریکا به مقوله تروریسم بر می‌گردد.

بنا بر اعلام موئسسه راهبردی دیده بان از میان ۱۹ سازمان تروریستی که نقشی کلیدی در بین ۴۲ سازمان تروریستی و قاچاق مواد مخدر دارند و بسیار جدی کار می‌کنند، پ.ک.ک مهم‌ترین آن‌ها در اتحادیه اروپاست و در واقع بازار قاچاق در اتحادیه‌ اروپا را در اختیار دارد. این سازمان نه‌تنها مواد تولید کرده و به‌ صورت اجباری و خشونت‌آمیز به جمع‌آوری اعانه می‌پردازد، بلکه به‌صورت مستقیم نیز مواد می‌فروشد.

«خلات شیخ مراد» ریاست نهاد فرهنگی، اجتماعی کردهای ایزدی موسوم به «مرکز لالش» در کشور آلمان در ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ در گفت‌وگو با خبرگزاری باس نیوز در اقلیم کردستان عراق  اعلام کرد، پ.ک.ک تحت پوشش کمک‌رسانی به آواره‌ها و قربانیان واقعه شنگال، میلیون‌ها یورو کمک مالی جمع‌آوری کرده، اما تاکنون این کمک‌ها به دست آوارگان نرسیده است.

پ.ک.ک تامین کننده نیمی از مواد مخدر اروپا

در اوایل شهریور ۱۳۹۶ یک شبکه وابسته به پ.ک.ک که در زمینه قاچاق و توزیع مواد مخدر فعالیت می‌کرد و تامین کننده نیمی از مواد مخدر اروپا بود متلاشی شد.

خبرگزاری رسمی بلژیک درباره این عملیات گزارش داد: «در عملیات همزمان پلیس در کشورهای اتریش و بلژیک یک شبکه قاچاق مواد مخدر وابسته به پ.ک.ک منهدم شد. مرکز این شبکه در شهر حاسلت (Hasselt) بلژیک بود که از طریق بندرهای آنورسا در بلژیک و روتردام در هلند مواد مخدر را در سطح اروپا توزیع می‌کرد.»

بر اساس این گزارش اعضای شبکه پ.ک.ک پس از انتقال مواد مخدر به شهر حاسلت بلژیک، مواد را در بسته‌های ۵ کیلویی در وسایل نقلیه جاسازی کرده و از طریق عوامل خود به کشورهای آلمان، اتریش، فرانسه، هلند و سوئیس منتقل می‌کردند.

نیروهای پلیس بلژیک در خانه‌ای که به عنوان مرکز این شبکه در شهر حاسلت بلژیک شناخته می‌شد، ۳۰ کیلو گرم کوکائین، ۱۲ کیلو گرم ماده مخدر صنعتی، چندین قبضه سلاح و ۸۰۰ هزار یورو پول نقد کشف کردند.

بر اساس یکی از اسنادی که سایت ویکی لیکس منتشر کرده است، وزارت دارایی آمریکا نام برخی از سران پ.ک.ک را در لیست سیاه تاجران خطرناک مواد مخدر قرار داده است.

طبق سند ویکی لیکس ۵ نفر از سران پ.ک.ک به نام‌های جمیل بائیک، دوران کالکان، رمزی کارتال، صبری اوک و آدم اوزون به جرم تجارت، انتقال و تسهیل در قاچاق مواد مخدر در فهرست سیاه خطرناکترین تاجران مواد مخدر در جهان قرار گرفته‌اند.

در این سند آمده است: مسئولان پ.ک.ک از تجارت مواد مخدر به عنوان یکی از منابع تامین مالی و لجستیکی سازمان‌های وابسته به پ.ک.ک استفاده می‌کنند.

در گزارش ویکی لیکس می‌خوانیم: مجمع جوامع کردستان موسوم به KCK ادامه دهنده سیاست‌ها و استراتژی پ.ک.ک است که پ.ک.ک نیز طبق مصوبه شماره ۱۳۲۲۴ وزارت کشور آمریکا در سال ۱۹۹۷ به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است. همچنین نام یک ارگان پ.ک.ک به نام کنگرا گل (عالیترین ارگان قانونگذاری در KCK) نیز در سال ۲۰۰۸ به فهرست سازمان‌های تروریستی افزوده شد و سپس هر سه سازمان (پ.ک.ک، KCK، کنگرا گل) به جرایمی همچون بکارگیری ترور، خشونت مسلحانه، تجارت موارد مخدر، تجارت تجهیزات ممنوعه، سودجویی از طریق قاچاق انسان و انتقال غیرقانونی مهاجران از مرزها متهم شده‌اند.

«سدات لاچینر» استاد دانشگاه چاناک کاله در ترکیه و پژوهشگر موئسسه بین‌المللی تحقیقات استراتژیک در (USAK) مقاله‌ای با عنوان «مواد مخدر منبع اصلی درآمد پ.ک.ک» می‌نویسد: سازمان‌های تروریستی از اشتباهات دولت‌ها بهره برداری می‌کنند یعنی حوزه‌هایی که دولت در آن اقتدار ندارد؛ هر چه این بهره برداری بیشتر باشد، به همان میزان این سازمان‌ها رشد می‌کنند. ستون مهم و دوم سازمان‌های تروریستی بر زیرساخت اقتصادی استوار است.

وی در ادامه می‌نویسد: گروه‌های تجزیه طلب پول را برای خرید اسلحه، مواد منفجره، نیازهای روزانه تروریستی و … لازم دارند. برخلاف تصور عمومی، بیشتر پول به صورت مستقیم از کشورهای دیگر نمی‌آید. وقتی کشورهایی بخواهند کمک کنند، ترجیح می‌دهند از روش‌های طبیعی استفاده کنند. یعنی پول را بصورت مستقیم به تروریست‌ها می دهند. برای حفظ زیرساخت اقتصادی تروریسم چند اصل اساسی وجود دارد: ۱- اخاذی/پولشویی/دریافت کمک ۲-سرقت ۳-مواد مخدر ۴-دیگر موارد درآمد غیرقانونی.

طبق گفته دکتر سدات لاچینر در این بین، مواد مخدر آسانترین و پایدارترین راه برای کسب پول است که جلب توجه کرده است. اگر تصور بر این باشد بازار مواد در جهان حدود ۴۰۰  الی ۵۰۰ میلیارد دلار است، این مقدار نه تنها برای ادامه حیات سازمان‌های تروریستی بلکه برای ادامه حیات کشورها نیز کافی خواهد بود.

این پول که در بازار مواد می‌چرخد، تقریباً با هزینه دفاعی آمریکا در سال برابر است و کمی بیشتر از تولید ناخالص ملی ترکیه است. در اروپا که یکی از مناطق مهم بازار عظیم مواد مخدر است، گروه پ.ک.ک گاهی ۸۰ درصد بازار را در کنترل دارد بنابراین کار سختی نیست اگر بخواهیم بدانیم که چرا گروه پ.ک.ک طی چندین دهه ادامه حیات داده است.

گروه پ.ک.ک مدت کوتاهی پس از تاسیس به مواد مخدر به عنوان منبع مالی روی آورد. در آغاز دهه هشتاد میلادی، هم تولید و هم پخش انتقال مواد مخدر را در دست گرفت. در سال ۱۹۸۲، گروه پ.ک.ک در اطراف کمپ‌های خود در لبنان (بعلبک و حرمن) که در آن هنگام تحت کنترل سوریه بود دست به تولید مواد مخدر زد.

بنادر بیروت، صیدا، سور، میریان و طرابلس نقاط اصلی این انتقال بودند. مواد از آنجا به بنادر قبرس یونانی، یونان و ایتالیا فرستاده می‌شد. این سازمان تروریستی از طریق ارسال مواد مخدر پول هنگفتی به دست می‌آورد. جای تاسف است که قبرس یونانی و یونان برای حمایت از این سازمان تروریستی علیه ترکیه یا از تجارت مواد مخدر توسط این گروه حمایت می‌کردند و یا آن را نادیده می‌گرفتند.

ترکیه یکی از مهمترین مسیرهای انتقال مواد به اروپاست. مدت زیادی طول نکشید تا گروه پ.ک.ک متوجه شد چه موقعیت مهمی را برای قاچاق مواد از شرق به غرب دارد. تروریست‌ها متوجه شدند چه سود هنگفتی دارد. نخست به قاچاقچیان اجازه دادند تردد کنند و امنیت آنها را در مرزها تامین کردند. در طی دهه هشتاد میلادی تامین امنیت مسیر مواد مخدر در منطقه برای گروه پ.ک.ک سخت نبود چون در روستاها و مناطق مرزی شرق ترکیه سازماندهی داشت. وقتی سازمان آن به استانبول و دیگر شهرهای بزرگ ترکیه و اروپا رسید، انتقال و توزیع مواد برای گروه پ.ک.ک آسانتر شد.

بی بی سی می‌گوید ۸۰ درصد بازار در دست کردهای تبعه ترکیه قرار دارد و گروه پ.ک.ک آن را مدیریت می‌کند. بی.بی.سی همچنین گزارش کرد بیش از یک هزار عضو گروه پ.ک.ک در زندان‌های بریتانیا هستند. طبق گفته مقامات ترکیه، بین سالهای ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۰ تعداد ۷۰۰ نفر از اعضای پ.ک.ک به اتهام قاچاق و توزیع مواد مخدر در اروپا دستگیر شده‌اند. این ارقام نشان می‌دهد گروه پ.ک.ک در همه کشورهای اروپایی با صدها نفر در حوزه مواد مخدر فعالیت کرده است.

وقتی همه این داده‌ها را بررسی می‌کنیم، تعجب آور نیست بگوییم گروه پ.ک.ک با مواد مخدر رشد کرده است. در همان حال، یک مافیای جدید در مواد مخدر، قاچاق، اخاذی/سرقت ظاهر شد. این شکل گیری را می‌توان مافیای گروه پ.ک.ک نامید که ذهنیت خود را فراتر از ذهنیت کلاسیک سازمان‌های تروریستی برده است.

طی زمان، افراد شرکت کننده از بیرون این شبکه را ایجاد کردند و این شبکه به سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا گسترش یافت. تعجب آور اینکه بعضی سازمان‌ها که خط مشی آنها خلاف گروه پ.ک.ک تعریف می‌شود نیز در این مافیای گروه پ.ک.ک شرکت کردند. بنابراین ایدئولوژی‌های تُرک‌گرا یا کُردگرا نیت واقعی را محدود کرد و پول مواد مخدر نظم عمومی و اقتدار دولت را در کشور به هم زد.

ادامه دارد…

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

لینک کوتاه : https://akhbarjahadi.ir/?p=16573

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.