اخبار کوتاه

نیروهای القسام، یک بولدوزر نظامی اسرائیلی از نوع D9 را در منطقه المغراقه با راکت یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار داده و سرنشینان آن را به قتل رساندند. رزمندگان القسام یک تانک، یک بولدوزر و یک نفربر ارتش رژیم صهیونیستی در محور خان یونس را با استفاده از راکت‌های یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار دادند. رزمندگان کتائب القسام ابتدا یک بمب را در منزلی در شرق خان یونس که نظامیان اشغالگر اسرائیلی در داخل آن پناه گرفته بودند، منفجر کردند سپس این خانه را با راکت TBG مورد هدف قرار دادند که در این عملیات نیروهای اشغالگر کشته و زخمی شدند. سرایا القدس اعلام کرد مجاهدان این گروه، با ۷ نظامی اشغالگر اسرائیلی در محله شجاعیه در شرق غزه با اسلحه تیربار وارد درگیری شدیدی شدند و همه این نیروها را به قتل رسانده یا زخمی کردند. وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد بیمارستان معمداننی در غزه به سبب ادامه حملات دشمن صهیونیستی، محاصره و بازداشت تعدادی از کادر پزشکی و درمانی، مجروحان و آوارگان از خدمت خارج شده است.

انتقاد شدیداللحن لاوروف از برخورد آمریکا با ایران/ واشنگتن به منافع تهران در منطقه احترام بگذارد

  • کد خبر : 16520
  • 14 شهریور 1397 - 11:15
انتقاد شدیداللحن لاوروف از برخورد آمریکا با ایران/ واشنگتن به منافع تهران در منطقه احترام بگذارد

وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه رویارویی بین مسکو و واشنگتن همچنان در حال افزایش است، آمریکا را به استفاده ابزاری از دلار برای تنبیه سایر کشورها متهم نموده و برخورد این کشور با ایران را غیرحرفه‌ای و غیرواقع‌بینانه نامید. به گزارش اخبار جهادی،روزنامه «ایزوستیا» چاپ مسکو امروز نوشت: “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه […]

وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه رویارویی بین مسکو و واشنگتن همچنان در حال افزایش است، آمریکا را به استفاده ابزاری از دلار برای تنبیه سایر کشورها متهم نموده و برخورد این کشور با ایران را غیرحرفه‌ای و غیرواقع‌بینانه نامید.

به گزارش اخبار جهادی،روزنامه «ایزوستیا» چاپ مسکو امروز نوشت: “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه معتقد است که مواضع آمریکا در برخورد با ایران کاملاً غیرواقعی است، از آنجا که ایران کشوری با تاریخ چندین هزار ساله و با جمعیتی بیش از ۷۵ میلیون نفر همیشه و مانند هر کشور دیگری در منطقه دارای منافع خاص خود است.

لاوروف شب گذشته در یک برنامه زنده از شبکه یک تلویزیون روسیه با اعلام این مطلب، توضیح داد: «آمریکا که ایران را در تمامی مشکلات مرگبار منطقه مقصر دانسته و خواستار آن است که ایران از هر کشوری به‌جز خاک خود خارج شود و هر نوع تلاش برای نفوذ سیاسی در کشورهای همسایه و در منطقه را متوقف سازد، مواضع غیرقابل قبولی در برخورد با این کشور گرفته است. من فکر می‌کنم که چنین موضع‌گیری و برخوردی کاملاً غیرحرفه‌ای و غیرواقع‌بینانه است و نمی‌تواند تحقق یابد. چگونه می‌توان کشوری با تاریخی چندین هزار ساله و ۷۵ میلیون جمعیت را در داخل مرزهای خود محصور کرد؟ این کشور همیشه منافعی خواهد داشت که باید به آنها احترام گزارد، هرچند این منافع باید قانونی باشند».

وی با یادآوری اینکه سایر کشورهای منطقه هم دارای منافع فرامرزی هستند و نمونه آن قطر است که به‌عنوان یک میانجی در برخی مناقشات منطقه نقش دارد، افزود: «مهمترین مسئله آن است که این منافع که ما باید آنها را قبول داشته باشیم، باعث مناقشه‌ای نشوند و با کمک ایجاد توازن منافع همه طرفین حل‌وفصل گردند، به همین دلیل ما همیشه گفته‌ایم و این نخستین سال نیست که خواستار ایجاد یک کنفرانس در زمینه امنیت منطقه خلیج فارس شده‌ایم که همه کشورهای عرب منطقه و ایران در آن شرکت کنند، نمایندگان اتحادیه عرب، سازمان همکاری‌های اسلامی، اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا هم در آن شرکت داشته باشند، ولی تاکنون با این پیشنهاد با موضعی کورکورانه برخورد شده و تنها گفته می‌شود: “ایران شر مطلق و حامی تروریسم است”».

سرگئی لاوروف تأکید کرد که روسیه اقدامات دقیقی علیه مقامات آمریکایی که به «لفاظی‌های روس‌هراسانه» می‌پردازند، اتخاذ کرده است. وی گفت: «اگر احساسات سیاسی و لفاظی‌هایی را که اخیراً در چارچوب مسائل دیپلماتیک مطرح می‌شوند در نظر بگیریم، رویارویی و وخامت اوضاع در روابط روسیه و آمریکا در حال افزایش است. البته از هم‌اکنون پاسخ‌های مناسب دقیقی علیه آن دسته از مقامات آمریکایی که به لفاظی‌های روس‌هراسانه می‌پردازند، در نظر گرفته‌ایم. ما به این لفاظی‌ها، واکنش دقیق نشان می‌دهیم».

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآور شد که واشنگتن به‌رغم مسئولیت‌های خویش از دلار به‌عنوان ابزاری برای اعمال فشار بر سایر کشورها استفاده می‌کند. وی توضیح داد: «نمونه بارز قواعدی که آمریکا آنها را زیر پا گذاشته، وضعیت دلار است. دلار به‌عنوان سیستم ارزی و مالی بین المللی شناخته شده و این یک قاعده است که همه با آن موافقت کرده و سالهای زیادی است که بر اساس آن زندگی می‌کنند و امیدوار بودند که آمریکا «با قداست» به تعهدات خویش در قبال دلار که اصلی‌ترین ارز برای ذخایر پولی جهان است، پایبند باشد. ولی اکنون می‌بینیم که چه اتفاقی در رابطه با دلار افتاده است. واشنگتن از دلار هر طور که مایل است، استفاده می‌کند».

سرگئی لاوروف افزود: «آمریکا از دلار به‌عنوان ابزار برای اعمال فشار بر کشورهایی که می‌خواهد آنها را تنبیه کند، استفاده می‌کند. در عرض یک لحظه هر نوع عملیات بانکی متوقف می‌شود، آن هم نه‌تنها در رابطه با خود کشوری که قصد تنبیه آن را دارد، بلکه علیه همه کسانی که به‌نوعی با این کشور در ارتباط هستند».

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: «ایالات متحده مبتکر حرکت ناتو به‌سمت مرزهای ما بوده و این مسئله نه‌تنها در شکل پذیرش همسایگان روسیه در ترکیب ناتو، بلکه به‌شکل استقرار ساختارهای نظامی در نزدیکی مرزهای ما نیز صورت گرفته است».

لاوروف با اشاره به اینکه آمریکا انواع تسلیحات و مهمات نظامی در اختیار اوکراین قرار می‌دهد، گفت: «دائماً از زبان مقامات ناتو شنیده می‌شود که اوکراین بالاخره به عضویت این سازمان درخواهد آمد و با این بهانه، حزب جنگ در کی‌یف، از جمله رئیس جمهور پروشنکو را تجهیز می‌کنند، در حالی که این افراد اکنون در حال افزایش توان نظامی خود در خط مقدم درگیری‌ها در منطقه دونباس هستند. بار دیگر خبر رسیده که آمریکایی‌ها همین اواخر نه‌تنها اسلحه‌های سبک تیراندازی، بلکه تسلیحات سنگین و مهمات نظامی زیادی در اختیار اوکراین قرار داده‌اند، علاوه بر این تعداد زیادی مربیان نظامی از ایالات متحده، از کانادا و از سایر کشورهای غربی در حال آموزش نیروهای نظامی اوکراینی هستند».

وی تأکید کرد: «کاملاً مشخص است که برای آمریکا در اوکراین هدفی جز این وجود ندارد که وخامت اوضاع در نزدیکی مرزهای روسیه تشدید شود».

وزیر خارجه روسیه همچنین صحبت از دخالت مسکو در انتخابات آمریکا را توهین به مردم ایالات متحده دانست.

وی با اشاره به اینکه طرف آمریکایی پیشنهاد روسیه برای رفع نگرانی‌ها درباره برخی مسائل سیاست داخلی آمریکا، از جمله انتخابات را رد کرده است، گفت: «طرف آمریکایی هکرهایی از روسیه، چین، کره شمالی و ایران را به دخالت متهم می‌کند. لازم است تا در این موارد به حقایق اشاره شود. ما بارها در این باره صحبت کرده‌ایم، ولی در پاسخ فقط به ما لبخند زده و می‌گویند: “شما وانمود می‌کنید در حالی که خود به‌خوبی همه چیز را می‌دانید”».

سرگئی لاوروف با یادآوری اینکه پیشنهاد روسیه برای ایجاد یک گروه کاری در زمینه امنیت سایبری همچنان روی میز مذاکره قرار دارد،  تأکید کرد: «ما به ملت آمریکا و انتخاب آنها احترام می‌گزاریم. شایعات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات بی‌احترامی به انتخاب و اراده ملت آمریکاست. ما مواضع خود را صادقانه و آشکارا بیان کرده و خواستار گفت‌وگوی متقابل هستیم، ولی تاکنون واکنشی به پیشنهاد ما انجام نشده است.».

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

لینک کوتاه : https://akhbarjahadi.ir/?p=16520

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.