اخبار کوتاه

نیروهای القسام، یک بولدوزر نظامی اسرائیلی از نوع D9 را در منطقه المغراقه با راکت یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار داده و سرنشینان آن را به قتل رساندند. رزمندگان القسام یک تانک، یک بولدوزر و یک نفربر ارتش رژیم صهیونیستی در محور خان یونس را با استفاده از راکت‌های یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار دادند. رزمندگان کتائب القسام ابتدا یک بمب را در منزلی در شرق خان یونس که نظامیان اشغالگر اسرائیلی در داخل آن پناه گرفته بودند، منفجر کردند سپس این خانه را با راکت TBG مورد هدف قرار دادند که در این عملیات نیروهای اشغالگر کشته و زخمی شدند. سرایا القدس اعلام کرد مجاهدان این گروه، با ۷ نظامی اشغالگر اسرائیلی در محله شجاعیه در شرق غزه با اسلحه تیربار وارد درگیری شدیدی شدند و همه این نیروها را به قتل رسانده یا زخمی کردند. وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد بیمارستان معمداننی در غزه به سبب ادامه حملات دشمن صهیونیستی، محاصره و بازداشت تعدادی از کادر پزشکی و درمانی، مجروحان و آوارگان از خدمت خارج شده است.

آزادسازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰؛ ترسیم معادلات جدید در منطقه

  • کد خبر : 14752
  • 04 خرداد 1397 - 11:25
آزادسازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰؛ ترسیم معادلات جدید در منطقه

پس از فرار کردن نظامیان رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان، آنهم پس از اشغال ۲۲ ساله، اسطوره ارتش شکست‌ناپذیر بر باد رفت و امید به آزادسازی فلسطین در دل بسیاری زنده شد. به گزارش اخبار جهادی،۲۵ می سال ۲۰۰۰ یادآور اولین پیروزی قطعی مقاومت لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی  آغاز زنجیره پیروزی‌های این حزب مردمی […]

پس از فرار کردن نظامیان رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان، آنهم پس از اشغال ۲۲ ساله، اسطوره ارتش شکست‌ناپذیر بر باد رفت و امید به آزادسازی فلسطین در دل بسیاری زنده شد.

به گزارش اخبار جهادی،۲۵ می سال ۲۰۰۰ یادآور اولین پیروزی قطعی مقاومت لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی  آغاز زنجیره پیروزی‌های این حزب مردمی و مومن و آغاز سراشیبی زوال برای دشمن اسرائیلی بود، در ۲۵ می سال ۲۰۰۰ ارتش رژیم صهیونیستی پس از ۲۲ سال اشغال، از مناطق جنوب لبنان عقب‌نشینی کرد، این عقب‌نشینی به دلیل حملات سخت مقاومت اسلامی لبنان، حزب الله، صورت گرفت.

 صهیونیست‌ها از اشغال لبنان تا اخراج

در ششم ژوئن ۱۹۸۲م، نیروهای رژیم اشغالگر قدس، با این ادعا که لبنان به مرکز عملیات تروریستی علیه آنها تبدیل شده، حمله‌ای سراسری را به جنوب لبنان آغاز و تا نزدیکی بیروت نیز پیشروی کردند. در همین حال اردوگاه‌های فلسطینی بیروت نیز که در محاصره ارتش رژیم اشغالگر قرار گرفته بود، هدف حمله فالانژهای مارونی قرار گرفت و کشتار فجیع موسوم به صبرا و شتیلا در آن انجام شد.

این قتل‌عام ها، خشم و نفرت عمومی را در سراسر جهان برانگیخت و باعث شد با مقاومت مردمی نیروهای رژیم صهیونیستی، از بیروت عقب نشینی کنند و در جنوب لبنان مستقر شوند. اما سرانجام با مقاومت حزب‌الله لبنان، ارتش رژیم صهیونیستی مجبور شد، به طرزی ذلت بار در ۲۵ می سال ۲۰۰۰م از جنوب لبنان عقب نشینی کند.

آخرین عملیّات حزب الله لبنان که منجر به خروج رژیم غاصب صهیونیستی از خاک کشور لبنان شد «عرمتی» نام دارد. با اجرای این عملیّات بی‌نظیر بود که اسرائیل به‌ این نتیجه قطعی رسید که پس از این حضور در خاک لبنان غیر ممکن است.

این عقب‌نشینی از نیمه‌ شب آغاز شد و کاملا ناگهانی صورت گرفت به طوری که بسیاری از ادوات جنگی سبک و سنگین اسرائیل در خاک لبنان به جا ماند. در طول این عقب‌نشینی به پیشنهاد عماد مغنیه معاون جهادی حزب‌الله لبنان، مجاهدان حزب‌الله سربازان اشغالگر را تا پشت مرزها تعقیب کردند و بر سرشکستی اسرائیل از این حرکت خفّت‌بار افزودند.

 نقش عماد مغنیه در عملیات پیروزی‌ساز حزب الله

چند روز قبل از آزادسازی مناطق اشغالی جنوب لبنان در ۲۵ می شهید عماد مغنیه شخصا بر عملیات نفوذ به پایگاه «عرمتی» در منطقه جزین و پاکسازی آن نظارت و در آن شرکت کرد.

ارتش رژیم اسرائیل تصمیم داشت از منطقه عقب‌نشینی کند، ولی نیروهای مزدور« آنتوان لحد » (مزدور لبنانی رژیم صهیونیستی) را به عنوان جانشینان خود در منطقه باقی بگذارد. بدین جهت این عملیات از اهمیت خاصی برخوردار بود. حاج عماد با توجه به اهمیت خاص این عملیات، دو ابتکار عمل را در این عملیات بکار برد.

اول اینکه در این عملیات برای اولین بار از یک ماشین باری ضد گلوله که حامل سه تن مواد منفجره است، استفاده کرد تا بتواند استحکامات نفوذناپذیر این پایگاه را در هم بریزد و دوم اینکه برای اولین بار در تاریخ مقاومت در این عملیات از بمباران تانک تی ۵۴ روسی استفاده شد که این پایگاه را با ده‌ها خمپاره هدف قرار داد.

 بعد از عملیات عرمتی ما شاهد عملیات ویژه دیگری در پایگاه بیاضه به عنوان منطقه‌ای کاملا مسلط بر شهر صور بودیم. به دنبال این عملیات‌ها بود که مزدوران لحد نتوانستند استقرار و آرامش خود را در منطقه حفظ کنند و در نتیجه تمام تشکیلات مزدوران لحدی که قرار بود جانشین نیروهای اسرائیلی در منطقه شده و جنگ را لبنانیزه کنند، به یک باره فرو ریخت.

 خروج تانک مرکاوا از محاسبات نظامی منطقه، تحمیل خسارت‌های روحی و روانی در تشکیلات مزدوران لحد، ناکارآئی نیروی هوایی ارتش اسرائیل در چنین اقدامات مردمی باعث شد این پیروزی محقق شود.

 جنبش مردمی برای آزاد سازی جنوب لبنان

 روزنامه السفیر لبنان به نقل از شیخ نبیل قاووق، مسئول وقت حزب‌الله در منطقه جنوب اهمیت دقایق و لحظات را در آن روز تاکید می‌کند و می‌نویسد که حاج رضوان به حق فرمانده دو پیروزی است. قاووق آن روز را چنین شرح می‌دهد:

 ساکنان روستای قنطره، سالگرد وفات یکی از خویشان خود را به علت در اشغال بودن روستای قنطره در روستای غندوریه برپا کرده بودند. بین این دو روستا، دره مشهوری به نام دره حجیر قرار دارد که از اهمیت استراتژیک بسزایی برخوردار است و مبدا خیلی از عملیات‌های مقاومت بود. ظهر یکشنبه ۲۰ می سال ۲۰۰۰ شیخ قاووق تماسی از افسر فنلاندی فرمانده نیروهای بین‌المللی حافظ صلحی که در جنوب لبنان مستقر بودند، دریافت کرد. این افسر فنلاندی به شیخ قاووق گفت که آیا صحت دارد که شهروندان روستای قنطره در پشت دروازه غندوریه تجمع کرده تا به سمت روستایشان نفوذ کنند. شیخ قاووق جواب داد، من هیچ اطلاعی ندارم که این روستائیان به این منظور در منطقه تجمع کرده باشند.

 بعد از مدتی کوتاه، همزمان با نیروهای مقاومت، ساکنان این روستا به سمت روستای اشغال شده خود رفتند و با ده‌ها ماشین شخصی و یا با پای پیاده به سمت روستاهای قنطره، دیرسریان و طیبه حرکت کردند. البته افراد مسلح نیروی مزدور آنطوان لحد نیز با دیدن سیل خروشان مردم، به سمت منطقه مرجعیون فرار کردند و نیروهای حافظ صلح که خود را متعهد به امنیت اسرائیل می‌دانند، نه مردم جنوب لبنان، نیز تماشاگر این تحرک مردمی بودند.

 یک‌شنبه شب، بعد از پشت سر گذاشتن اولین مرحله آزادسازی منطقه جنوب، حاج عماد مغنیه به منطقه آمد و جلسه‌ای فوری با سران عملیاتی مقاومت در منطقه برگذار کرد و برای ایجاد هماهنگی کامل بین تحرک مردم و اقدامات مقاومت هماهنگی‌های لازم صورت گرفت. در این جلسه توافق شد که اقدام بعدی در دره «سلوقی» و از طرف شهر شقرا باشد تا روستاهای حولا، مرکبا، رب ثلاثین، طلوسه آزاد شوند. ساکنان این روستاهای اشغال شده از طریق دروازه‌ای که مناطق اشغال شده را از مناطق آزاد جدا می‌کرد به سمت روستاهای خود حرکت کردند و همزمان با آن، نیروهای مقاومت نیز منطقه را پوشش می‌دادند. به دنبال آن نیروهای مزدور لحد نیز از منطقه فرار کرده و سلاح، مهمات، اسناد و تمام وسائل خود را بر جای گذاشتند. در روزهای بعد نیز نفوذ مردمی به سمت روستاهای ناقوره، بیت یاحون و مرجعیون تکرار شد و در این زمان بود که نیروهای مزدور چاره‌ای ندیدند جز اینکه خود را تسلیم نیروهای مقاومت و ارتش لبنان کنند.

 یکی از فرماندهان مقاومت می گوید که نیروهای مزدور لحد ابتدا تلاش کردند که با تیراندازی به سمت مردم غیر مسلح مانع ورود آنها شوند و در این راستا تعدادی از مردم نیز شهید و مجروح شدند. به نحوی که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله تصمیم گرفت طی تماسی با «تیمور گوکسیل» سخنگوی نیروهای بین‌المللی حافظ صلح، از آنها بخواهد که پیام تهدیدی را به سران اسرائیل برسانند که مفاد آن این بود که اسرائیلی‌ها یک ساعت وقت دارند تیراندازی‌ها را به سمت شهروندان بی‌دفاع متوقف کنند وگرنه مقاومت، شمال سرزمین‌های اشغالی را بمباران خواهد کرد. در آن روز گوکسل با ایهود باراک نخست‌وزیر وقت اسرائیل تماس گرفته و وی که در جلسه هیات دولت بود، تعهد داد آتش توپخانه را فورا متوقف خواهد کرد.

عقب‌نشینی فوری ارتش رژیم اسرائیل از جنوب لبنان و فروپاشی تشکیلات ارتش مزدور لحد که قرار بود جانشین ارتش این رژیم در این منطقه باشد، باعث شد نتوانند اسناد و مدارک و سلاح‌های خود را به عقب بکشانند که در این مورد می‌توان به دستگاه ۵۰۴ اشاره کرد. این امر ضربه امنیتی بی‌سابقه‌ای به اسراییل بود.

 یکی از اقدامات مفید عماد مغنیه ارائه طرحی برای حفظ امنیت شهروندان مسیحی جنوب لبنان بود که جوانان آن بیشتر فرماندهان و سربازان ارتش مزدور لحد را تشکیل می‌دادند. وی توانست امنیت جانی و املاک منقول و غیر منقول این شهروندان را حفظ کرده و طی سه روز حفظ امنیت این مناطق را به ارتش لبنان واگذار نماید. این اقدام در آینده باعث شد روابط خوبی بین مسیحیان این منطقه و مقاومت ایجاد شود. هنگامی که مقاومت وارد قلیعه شد، مسیحیان این منطقه در کلیسایی تجمع کرده بودند. حاج عماد از یکی از فرماندهان خواست که این پیام را بدون کم و کاست به اطلاع این ساکنان برسانند که مال و جان شما مورد احترام ما بوده و وظیفه ما حفظ امنیت و املاک شماست.

 رئیس کمیته صلیب سرخ در دیداری با شیخ قاووق گفت در تاریخ بشریت سابقه نداشته که کسی در منطقه‌ای پیروز شود، و ارتش شکست خورده بیرون رود و ترور یا تجاوز و یا ناپدید شدن افراد در آنجا روی ندهد. در واقع همین عملکرد اخلاقی مقاومت باعث شد، مقاومت روز به روز محبوبیت‌تر شود.

آغاز عصر جدید

پیروزی ۲۵ ماه می سال ۲۰۰۰ یک پیروزی عادی نبود، بلکه سرآغاز پیروی‌ها بود؛ یک حادثه استثنایی که منطقه را از ذلت در برابر رژیم صهیونیستی به سمت امید برای آزادسازی فلسطین سوق داد.

سال ۲۰۰۰ معادلات در منطقه تغییر کرد و این عقیده تقویت شد که هنوز تعدادی از عرب‌ها بر حق عربی در فلسطین تأکید دارند و این نبرد، نبردی عربی-اسرائیلی است نه فلسطینی-اسرائیلی.

این عقیده تقویت شد که هنوز عده‌ای هستند که بر مقاومت و بازپس گرفتن سرزمین پس از سال‌ها امتیازدهی در مسأله فلسطین و شناسایی رژیم صهیونیستی، تأکید دارند.

این پیروزی، نبض مقاومت، اراده و آزادسازی را به ملت‌های عربی بازگرداند، مقاومت لبنان، اعتماد افکار عمومی را جلب کرد و در باطل کردن بسیاری از توافق‌ها با رژیم اشغالگر و نیز اعطای مشروعیت به مقاومت در برابر دشمن سهیم شد. عصر ذلت و حقارت با این پیروزی مقاومت به عصر جدید آزادسازی و پیروزی بر دشمنان امت اسلام منتقل شد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

لینک کوتاه : https://akhbarjahadi.ir/?p=14752

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.