اخبار کوتاه

نیروهای القسام، یک بولدوزر نظامی اسرائیلی از نوع D9 را در منطقه المغراقه با راکت یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار داده و سرنشینان آن را به قتل رساندند. رزمندگان القسام یک تانک، یک بولدوزر و یک نفربر ارتش رژیم صهیونیستی در محور خان یونس را با استفاده از راکت‌های یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار دادند. رزمندگان کتائب القسام ابتدا یک بمب را در منزلی در شرق خان یونس که نظامیان اشغالگر اسرائیلی در داخل آن پناه گرفته بودند، منفجر کردند سپس این خانه را با راکت TBG مورد هدف قرار دادند که در این عملیات نیروهای اشغالگر کشته و زخمی شدند. سرایا القدس اعلام کرد مجاهدان این گروه، با ۷ نظامی اشغالگر اسرائیلی در محله شجاعیه در شرق غزه با اسلحه تیربار وارد درگیری شدیدی شدند و همه این نیروها را به قتل رسانده یا زخمی کردند. وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد بیمارستان معمداننی در غزه به سبب ادامه حملات دشمن صهیونیستی، محاصره و بازداشت تعدادی از کادر پزشکی و درمانی، مجروحان و آوارگان از خدمت خارج شده است.

کشته شدن نظامیان اماراتی در یمن؛ فرودگاه‌های عربستان و امارات در تیررس حملات موشکی قرار دارد؟

  • کد خبر : 10610
  • 22 مرداد 1396 - 10:55
کشته شدن نظامیان اماراتی در یمن؛ فرودگاه‌های عربستان و امارات در تیررس حملات موشکی قرار دارد؟

هلاکت چهار سرباز اماراتی در اثر سقوط بالگرد در یمن نشان می‌دهد جنگ در این کشور در حال ورد به مرحله جدید و هر چه وخیم تر شدن است. به گزارش اخبار جهادی،به نقل از روزنامه رای الیوم ، عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه نوشت: کشته شدن چهار سرباز اماراتی در اثر سقوط بالگرد در […]

هلاکت چهار سرباز اماراتی در اثر سقوط بالگرد در یمن نشان می‌دهد جنگ در این کشور در حال ورد به مرحله جدید و هر چه وخیم تر شدن است.

به گزارش اخبار جهادی،به نقل از روزنامه رای الیوم ، عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه نوشت: کشته شدن چهار سرباز اماراتی در اثر سقوط بالگرد در یمن و در چارچوب ماموریت ائتلاف بین المللی به رهبری سعودی ، نشان می دهد جنگ در یمن در حال ورود به مرحله جدیدی است که از وخامت هرچه بیشتر آن حکایت دارد.

سقوط بالگرد همزمان با حمله به قایق جنگی امارات

سقوط این بالگرد همزمان با حمله موشکی به یک قایق جنگی اماراتی در آب های منطقه ای یمن در دریای سرخ صورت گرفته است که گفته می شود از یک قایق کوچک متعلق به انصار الله شلیک شد.

این اولین بار است که خبرگزاری رسمی امارات «وام» با انتشار یک بیانیه در طول چند ماه گذشته از کشته شدن نیروهای این کشور در یمن خبر داده است.

هواپیماها و قایق های جنگی یمن در تیررس حملات موشکی

آنچه می توان از اوضاع کنونی در جنگ یمن برداشت کرد اینکه نوعی تمرکز عمدی بر حمله به هواپیماها و قایق های جنگی اماراتی در جریان است که دلیل آن نقش سلطه جویانه این کشور در جنوب یمن است، البته این وضعیت به این معنی نیست که نیروهای سعودی به ویژه در مرزهای شمالی یمن در امان هستند.

در این میان نیروهای مسلح امارات  با صدور بیانیه ای تاکید کردند، بالگرد مزبور در اثر نقص فنی سقوط کرد، اما گزارش هایی موجود است که نشان  می دهد ائتلاف انصار الله و حزب کنگره با ساخت موشک و در اختیار داشتن موشک های جدید اهداف ائتلاف عربی علیه یمن را در معرض تهدید قرار داده است که آخرین مورد آن حمله به اهداف مزبور در المخا بود.

نکته قابل توجه اینکه چه بسا در اختیار داشتن این موشک ها موجب شود در جنگ کنونی توازن قدرت به نفع یمن برقرار شود.

طولانی شدن جنگ و افزایش قدرت مقابله با توفان قاطعیت

نکته دیگر اینکه هرچه زمان بحران در یمن طولانی تر شود، قدرت و کارآیی طرف یمنی در مقابله با عملیات موسوم با «توفان قاطعیت» و جنگنده ها و موشک های ائتلاف بین المللی به رهبری سعودی نیز افزایش می یابد؛ درست بر عکس آنچه ژنرال ها و سیاستمداران ائتلاف مزبور تصور می کردند.

توسعه دایره عملیات علیه امارات و عربستان

ناگفته پیداست که با گذشت دو سال و نیم از جنگ در یمن ائتلاف انصار الله و حزب علی عبدالله صالح نه تنها توانسته است در مقابل حملات هوایی مقاومت کند بلکه توانسته دایره حملات خود را چه در سطح مقابله با جنگنده ها و قایق های جنگی نیروهای ائتلاف و یا نفوذ درعمق مناطق جنوبی عربستان توسعه دهد.

درخواست عربستان از سودان برای اعزام نیرو به یمن

در این میان کمک خواستن ائتلاف سعودی از نیروهای واکنش سریع سودان بیانگر همین واقعیت است و نشان می دهد این ائتلاف با یک بحران واقعی روبه رو است و از کمبود نیروی رزمی در میدان نبرد رنج می برد.

 با اینهمه به نظر نمی رسد اعزام نیروهای سودانی موجب ایجاد توازن در این جنگ شود، بلکه چه بسا حضور آنان نتایج معکوس داشته باشد به این ترتیب که دولت سودن به دلیل درگیر کردن نیروهای خود در این جنگ و متهم شدن به جیره خواری و مزدوری وجهه نهاد نظامی خود را به شدت در معرض خطر قرار داده است.

به هر حال اعزام نیروهای واکنش سریع سودان به یمن نشان می دهد، پنج هزار سرباز سودانی که از آغاز جنگ به یمن اعزام شده اند در نبرد با برادران یمنی خود تردید دارند و ترجیح می دهند در خط مقدم این جنگ نباشند و حتی برخی از آنان درخواست دارند پیش از اینکه جان خود را از دست بدهند، زنده به خاک  کشورشان بازگردند و بر این اساس می توان متوجه شد که چرا عربستان درخواست کرده است سودان نیروهای نظامی منتخب خود را عازم یمن کند.

اشتباهات فاجعه بار ائتلاف سعودی علیه یمن

ائتلاف عربی به رهبری عربستان علیه یمن با تشدید تحریم علیه این کشور و تعطیلی فرودگاه صنعاء و نیز بمباران مناطق مسکونی و هدف قرار دادن غیر نظامیان مرتکب اشتباه فاجعه باری شدند و با این کار عملا همدردی جامعه جهانی با یمنی هایی که با گرسنگی و وبا دست به گریبان هستند، دو چندان کردند.

تهدید جدی علیه فرودگاههای عربستان و امارات

در این میان یحیی محمد عبدالله صالح ، برادر زاده علی عبدالله صالح رئیس جمهور برکنار شده و یکی از سرشناس ترین فرماندهان نظامی این کشور تهدید کرده است در صورت ادامه تعطیلی فرودگاه صنعاء، فرودگاههای سعودی و اماراتی هدف بمباران قرار خواهند گرفت.

این تهدیدی است که باید کاملا جدی گرفته شود زیرا ائتلاف انصار الله و صالح چیزی برای از دست دادن ندارند اما هر موشکی که به سمت جنگنده های سعودی و اماراتی شلیک شود بازتاب های بسیار خطرناکی خواهد داشت.

در این خصوص کافی است تصور کنیم اگر یکی از این موشک ها به سمت فرودگاه دبی، جده و یا ریاض شلیک شود حتی اگر سرنگون شوند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

نکته قابل توجه اینکه پیش از اینکه فرصت از دست برود و خسارت های حاصل از جنگ دو چندان شود، دیدگاه ائتلاف عربی و سیاست های اشتباه آن به جنگ یمن سخت نیازمند بازنگری و تجدید نظر است ، زیرا ائتلاف انصارالله و حزب کنگره تسلیم نخواهند شد بلکه محبوبیت مردمی آنان در داخل یمن و نیز در سطح عربی و بین المللی رو به افزایش است حال آنکه پایگاه عبدربه منصور هادی و حامیانش در حال هرچه ضعیف تر شدن است و تقریبا اسمی از او برده نمی شود.

به هر حال بازگشایی فرودگاه صنعاء یک امر ضروری است همانطور که گفت وگوها باید از سرگرفته شود تا امکان دستیابی به راه حلی قابل قبول فراهم شود زیرا لجبازی سودی نخواهد داشت بلکه نتایج فاجعه باری را رقم خواهد زد.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک کوتاه : https://akhbarjahadi.ir/?p=10610

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.