اخبار کوتاه

نیروهای القسام، یک بولدوزر نظامی اسرائیلی از نوع D9 را در منطقه المغراقه با راکت یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار داده و سرنشینان آن را به قتل رساندند. رزمندگان القسام یک تانک، یک بولدوزر و یک نفربر ارتش رژیم صهیونیستی در محور خان یونس را با استفاده از راکت‌های یاسین ۱۰۵ مورد هدف قرار دادند. رزمندگان کتائب القسام ابتدا یک بمب را در منزلی در شرق خان یونس که نظامیان اشغالگر اسرائیلی در داخل آن پناه گرفته بودند، منفجر کردند سپس این خانه را با راکت TBG مورد هدف قرار دادند که در این عملیات نیروهای اشغالگر کشته و زخمی شدند. سرایا القدس اعلام کرد مجاهدان این گروه، با ۷ نظامی اشغالگر اسرائیلی در محله شجاعیه در شرق غزه با اسلحه تیربار وارد درگیری شدیدی شدند و همه این نیروها را به قتل رسانده یا زخمی کردند. وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد بیمارستان معمداننی در غزه به سبب ادامه حملات دشمن صهیونیستی، محاصره و بازداشت تعدادی از کادر پزشکی و درمانی، مجروحان و آوارگان از خدمت خارج شده است.

مرور ۹ ماه نبرد نیروهای عراقی برای آزادی موصل

  • کد خبر : 9910
  • 20 تیر 1396 - 17:21
مرور ۹ ماه نبرد نیروهای عراقی برای آزادی موصل

نیروهای عراقی در عملیات ۹ ماهه، موفق شدند، تکفیری‌های داعش را پس از سه سال از شهر موصل بیرون کنند. به گزارش اخبار جهادی ، سه سال پیش و به طور مشخص در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۴، داعش اعلام خلافت کرد و «ابوبکر البغدادی» در مسجد تاریخی «النوری» در موصل خطبه خواند و از گسترش دامنه […]

نیروهای عراقی در عملیات ۹ ماهه، موفق شدند، تکفیری‌های داعش را پس از سه سال از شهر موصل بیرون کنند.

به گزارش اخبار جهادی ، سه سال پیش و به طور مشخص در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۴، داعش اعلام خلافت کرد و «ابوبکر البغدادی» در مسجد تاریخی «النوری» در موصل خطبه خواند و از گسترش دامنه خلافتش سخن به میان آورد.

نیروهای مشترک عراقی نیز پس از ۹ ماه نبرد بی‌امان، سرانجام دیروز موفق شدند، آزادی کامل این شهر را اعلام کنند.

پایگاه خبری عراقی «اخبار الآن»، مهمترین نبردها و تحولات روی داده در روند پاکسازی دومین شهر بزرگ عراقی از وجود تروریستها را منتشر کرده که در ادامه به تفکیک ماه می‌آید.

اکتبر ۲۰۱۶:

در شانزدهمین روز این ماه در سال ۲۰۱۶، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، آغاز نبرد برای بازپس‌گیری شهر موصل از داعش، را اعلام کرد. در هجدهم اکتبر، دولت عراق، آزادی ۲۰ روستا در شرق موصل به دست نیروهای پیشمرگه کرد و ارتش عراق را اعلام کرد در ۳۱ اکتبر، نیروهای ویژه عراقی پس از دو هفته نبرد، به مرزهای شرقی شهر رسیدند.

در تصویر زیر، مناطق تحت اشغال داعش با رنگ آبی نشان داده شده است. اما نحوه استقرار نیروهای شرکت‌کننده در نبرد موصل در مکانهای مختلف به این ترتیب است:

در شمال غرب؛ نیروهای پیشمرگه تحت حمایت آمریکا و ترکیه بودند که در ۲۰ اکتبر شهر برطله را آزاد کردند.در جنوب غرب؛ نیروهای ویژه عراقی بودند که شهر الحمدانیه را در ۲۲ اکتبر آزاد کردند و در جنوب نیروهای ارتش عراق تحت حمایت بسیج مردمی (الحشد الشعبی) بودند که از پایگاه نظامی آمریکایی لقیاره فعالیت داشتند.

نوامبر۲۰۱۶ :

مهمترین تحولات این ماه، کم شدن مساحت تحت سیطره داعش و ورود نیروهای عراقی به شرق موصل و شهر تلعفر بود.

در اول نوامبر عملیات در «حی الکرامه» واقع در شرق موصل کلید خورد و نیروهای عراقی ساختمان تلویزیون دولتی در این شهر را آزاد کردند. در سوم این ماه، داعش یک فایل صوتی از ابوبکر البغدادی منتشر کرد که وی از اطمینانش به پیروزی در نبرد موصل خبر داده بود. در ۱۳ نوامبر، نیروهای عراقی اعلام کردند که شهر تاریخی «کالح» (النمرود) آزاد شده است.

 در این تصویر مناطق تحت سیطره داعش تا ۲۸ نوامبر ۲۰۱۶، آبی نشان داده شده است.

دسامبر ۲۰۱۶:

نبرد در جبهه‌های مختلف موصل ادامه یافت. گرارشهای موجود از آوارگی ۷۰ هزار شهروند موصلی و زندگی آنها در اردوگاه‌های واقع در شمال شرق شهر، حکایت داشت و سازمان ملل اعلام کرد که ۶۵۰ هزار نفر در شهر گرفتارند و قادر به فرار نیستند.

در ۹ دسامیر، نیروهای عراقی آزادی ۲۷ منطقه در موصل و تداوم نبرد در ۴ محله دیگر را تایید کردند. در ۱۷ دسامیر، نیروهای ائتلاف با حملاتی هوایی، ۵ ساختمان تحت سیطره داعش را به همراه انبارهای تسلیحاتیش نابود کردند. در ۲۴ دسامبر، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق از آزادی بیش از دو سوم شهر موصل خبر داد.

ژانویه ۲۰۱۷

در پنجم این ماه، نیروهای ارتش عراق از آزادی ۶۵ تا ۷۰ درصد شرق شهر موصل خبر دادند. در پانزدهم ژانویه، نیروهای عراقی عملیات بزرگی را برای آزادی دانشگاه موصل و پاکسازی داعش در آن را کلید زدند. در ۱۷ ژانویه نیز آزادی ۹۰ درصد شرق موصل اعلام شد.

این نقشه مناطق تحت اشغال داعش پس از گذشت ۳ ماه از آغاز عملیات نیروهای مشترک عراقی را با رنگ آبی نشان می‌دهد.

فوریه ۲۰۱۷:

در ۱۹ فوریه؛ نخست‌وزیر عراق آغاز عملیات آزادسازی غرب موصل را اعلام کرد. در ۲۳ فوریه، نیروهای عراقی با پشتیبانی هوایی، کنترل فرودگاه شهر و یک انبار تسلیحات داعش را به دست گرفتند.

در این نقشه؛ مناطق تحت سیطره داعش تا اول مارس، با رنگ خاکستری نشان داده شده است.

مارس ۲۰۱۷:

در اول مارس، ارتش عراق بر جاده اصلی در غرب موصل سیطره یافت. در ۶ مارس، نیروهای عراقی ساختمانهای مرکزی در شهر نینوی از جمله ساختمان اداره آب و برق را تحت کنترل خود در آوردند.

در ۲۱ مارس، آزادی ۶۰ درصد مناطق غرب موصل اعلام شد و در ۳۱ مارس، یک مقام مسئول در ائتلاف، از کشته شدن ۴۹۰ نفر از شرکت‌کنندگان در جنگ موصل خبر داد.

آوریل ۲۰۱۷:

در اوایل این ماه، عملیات با سرعت کمتری ادامه یافت و نیروهای عراقی بر روی استراتژی پیشروی و تفتیش و پاکسازی همزمان ساختمان‌ها در موصل، به طور گام به گام متمرکز شدند زیرا بیم آن می‌رفت که عملیات‌های انتحاری و ساختمان‌های بمب‌گذاری شده، جان بسیاری از عراقی‌ها را بگیرد.

در شانزدهم آوریل، فرماندهی عراقی از رسیدن نیروهایش به نزدیکی‌های مسجد النوری خبر داد. در ۲۶ آوریل، شهر قدیمی و تاریخی الحضر آزاد شد

می ۲۰۱۷:

عملیات در این ماه نیز مانند ماه آوریل و بر اساس همان سیاست دنبال شد.

در ۸ می، بیانیه رسمی دولت از کشته شدن ۳ هزار و ۳۰۰ داعشی و باز‌پس‌گیری ۵۲۵ روستا از زمان آغاز عملیات آزادسازی موصل در ۱۹ فوریه ۲۰۱۶ خبر داد. در ۱۴ می، «یحیی رول» فرماندهی ارتش عراق اعلام کرد که داعش تنها ۹ درصد غرب موصل را در اختیار دارد. در ۳۱ می، نیروهای بسیج مردمی عراق به مرزهای مشترک عراق و سوریه رسیدند و آزادی ۹۵ درصد غرب موصل اعلام شد.

ژوئن ۲۰۱۷

در اول ژوئن، ارتش عراق اعلام کرد که داعش کمتر از ۱۰ کیلومتر مربع را در دست دارد.

نقشه زیر، مناطق تحت اشغال داعش تا ۱۴ ژوئن را به رنگ خاکستری نشان می‌دهد.

در ۲۱ ژوئن، ارتش عراق اعلام کرد که داعش مسجد النوری و مناره مشهور و تاریخی «الحدباء» را منفجر و تخریب کرده است. در ۲۶ ام این ماه، یک مقام نظامی تاکید کرد که شمار داعشی‌های باقی مانده در موصل به ده‌‌ها نفر می رسد. در ۲۸ ژوئن، وزارت دفاع عراق از سیطره یافتن بر محله‌های بیشتری در بخش قدیمی موصل از جمله «الاحمدیه» خبر داد. در ۲۹ این ماه، تلویزیون رسمی عراق از آزادی موصل و سیطره کامل بر داعش در این شهر خبر داد.

ژوئیه ۲۰۱۷

در نخستین روز این ماه، نیروهای عراقی به بقایای مسجد النوری رسیدند و نخست‌وزیر عراق از پایان خلافت باطل داعش خبر داد و تهدید کرد که نیروهای عراقی تا یافتن آخرین عناصر این گروه تروریستی از پای نخواهند نشست. اما «ابوالبراء الموصلی» از سرکرده‌های داعش مدعی شد که این اقدام، صرفا عقب‌نشینی تاکتیکی داعش است و تلعفر از این پس، مرکز فعالیت این تروریست‌ها خواهد بود.

در دهم ژوئیه، حیدر العبادی به عنوان فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، طی بیانیه‌ای رسمی، آزادی کامل موصل و رهایی آن از شر داعش را اعلام کرد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک کوتاه : https://akhbarjahadi.ir/?p=9910

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.