• امروز : چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : Wednesday - 17 August - 2022

اخبار کوتاه

نیروهای احمد مسعود پس از حملات غافلگیرانه به مواضع مسلحین طالبان در شهرستان دره، هفت روستا از جمله روستاهای عبدالله خیل، لربند و ارغج را از کنترل مسلحین طالبان خارج کردند. همچنین درگیری نیروهای احمد مسعود و طالبان در روستای آریب واقع در شهرستان پریان سنگین گزارش شده است. عصر امروز چند انفجار قدرتمند مراکز تجاری و خرید شهر ایروان، پایتخت ارمنستان را به لرزه درآورده است. پیش از وقوع این انفجارها، پیام‌هایی مبنی بر تهدید به بمب گذاری در مراکز نظامی، اماکن دولتی و مراکز تجاری منتشر شده بود. در نتیجه حمله شبه نظامیان پ‌ک‌ک به یکی از پایگاه‌های ارتش ترکیه در شمال عراق، یک نظامی ترکیه به نام “عمر باقرا” کشته شد. در پی حمله پهپادی ارتش ترکیه به خودرویی در روستای ملا سباط واقع در جنوب غرب شهر قامشلی، دو تن از نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) به نام‌های “دژوار کوبانی” و “چیا قامشلو” و یک غیرنظامی به نام “ادیب یوسف” کشته شدند. گروه تروریستی داعش با انتشار تصویری از عامل انتحاری حمله به مدرسه حقانیه در شهر کابل، مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

سامرا دیگر در تیررس داعش نیست

  • کد خبر : 1321
  • 19 اسفند 1394 - 9:19

عملیات نظامی که از سه شنبه گذشته در غرب سامرا آغاز شد و حتی ‘سید حسن نصر الله ‘ دبیر کل حزب الله لبنان را به وجد آورد، نتایج و دستاوردهای نظامی و امنیتی بزرگی را به دنبال داشته و کارشناسان معتقدند که داعش را به لبه گور رسانده است. خارج شدن سامرا از تیر […]

عملیات نظامی که از سه شنبه گذشته در غرب سامرا آغاز شد و حتی ‘سید حسن نصر الله ‘ دبیر کل حزب الله لبنان را به وجد آورد، نتایج و دستاوردهای نظامی و امنیتی بزرگی را به دنبال داشته و کارشناسان معتقدند که داعش را به لبه گور رسانده است.

خارج شدن سامرا از تیر رس داعش’ و ‘تامین امنیت کامل برای سامرای مقدسه’ شاید یکی از جذاب ترین تیترهای رسانه ای طی بیش از یک سال و نیم از جنگ علیه داعش در عراق باشد؛ موضوعی که هفته گذشته با حرکت بزرگ کاروان های نظامی اعم از الحشد الشعبی و نیروهای امنیتی عراق به سمت جزیره در غرب سامرا محقق شد و عملیات همچنان در بیابان های منطقه با قدرت و سرعت ادامه دارد تا به شهرهای حدیثه و هیت در الانبار برسد.
عملیات امنیت جزیره که تجربه موفق دیگری از همکاری تشکیلات داوطلب مردمی با ارتش، پلیس و نیروی هوایی عراق بدون حضور نیروهای بیگانه بود، بیش از پنج هزار کیلومتر مربع از اراضی عراق را آزاد کرد که سید حسن نصرالله آن را معادل نصف مساحت کشور لبنان خواند.
کارشناسان درباره اهمیت این عملیات خاطر نشان می کنند که مناطق تحت تصرف داعش در عراق بطور چشمگیری کاهش یافته و خط ارتباط و نقل و انتقالات عناصر تروریستی داعش بین دو استان الانبار و صلاح الدین و به تبع آن با موصل مرکز استان نینوا قطع شده است.
امنیت امامین عسکریین (ع) و شهر مقدس سامراء بطور کامل تامین شده و منطقه موسوم به کمربند امنیتی بغداد، تحت کنترل نیروهای عراقی قرار گرفته و خطر حمله تروریستی به بغداد پایتخت عراق مرتفع شده است.
با آزادسازی این مناطق که در قلب عراق واقع شده است، حضور عناصر تروریستی داعش در استان الانبار محصور به شهرهای فلوجه و هیت و حومه آن و شهر مرزی ‘قائم’ در جوار مرز سوریه شده است.
در استان صلاح الدین در حال حاضر، حضور داعش فقط محصور به شهر ‘الشرقاط’ و حومه آن در شمال این استان شده و در استان نینوا نیز با قطع راه ارتباطی موصل به سوریه به خاطر کنترل شهر ‘سنجار’ توسط نیروهای پیشمرگ کرد، حضور داعشی ها عملا محصور به شهر موصل و تلعفر شده است.
با توجه به اهمیت این پیروزی که خرسندی ‘سید حسن نصر الله’ دبیر کل حزب الله لبنان را در سخنرانی اخیرش توجیه می کند، عملا از یکسو در داخل عراق تمرکز داعش در مناطق پنج گانه به صورت جزیره ای شده و از طرفی راه ارتباطی تروریست های عراق با تروریست های سوریه نیز قطع شده است.
از طرفی تشکیلات داوطلب مردمی عراق با این پیروزی نشان داد که مهمترین قدرت نظامی مورد اعتماد موجود در عراق برای آزادسازی مناطق این کشور از وجود تروریست ها است.
غیر از شهر ‘سنجار’ که در سیزدهم نوامبر ۲۰۱۵ به دست نیروهای پیشمرگ کرد و با حمایت نیروی هوایی آمریکایی ها و شهر رمادی که در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۵ با مشارکت ارتش و پشتیبانی هوایی آمریکا آزاد شدند، ۸۰ درصد باقی مناطق را تشکیلات مردمی الحشد الشعبی آزاد کرده اند.
یادآور می شود که سنجار در عملیاتی مبهم و بدون شلیک گلوله به دست نیروهای پیشمرگ کرد آزاد شد و الرمادی نیز به دلیل استفاده مفرط آمریکا از بمباران هوایی، به یک شهر ویرانه تبدیل شد که زیرساخت های آن به شدت آسیب دیده است.
در مقابل اکثر مناطق آزاد شده توسط الحشد الشعبی شامل استان دیاله، منطقه ‘جرف النصر’ در شمال استان بابل، کمربند امنیتی بغداد و کل استان صلاح الدین با کمترین تلفات انسانی و خسارات مادی و زیر ساختی همراه بوده است.
تیم خبری ایرنا که اخیرا برای بازدید از مناطق آزاد شده به محور عملیاتی الجزیره در غرب سامرا رفته بود، پیرامون اهمیت آزادسازی مناطق مذکور با سخنگوی تشکیلات داوطلب مردمی معروف به الحشد الشعبی گفت وگو کرد.
‘احمد الاسدی’ در این گفت وگوی اختصاصی خاطر نشان کرد که این عملیات مهم نظامی، خطر را از شهر مقدس سامرا و امامین عسکریین (ع) برای همیشه دور کرده است.
وی ادامه داد: امنیت خط مواصلاتی راهبردی از حومه شهر ‘الصینیه’ (شمال تکریت مرکز استان صلاح الدین) تا ‘حدیثه’ (شمال غرب رمادی مرکز استان الانبار) تامین شده و امدادرسانی به عناصر تروریستی داعش در ‘الشرقاط’ (شمالی ترین منطقه صلاح الدین) بطور کامل قطع شده است.
الاسدی مرحله دوم عملیات را آزادکردن مناطق باقی مانده بین الصینیه و حدیثه و شکستن محاصره شهر حدیثه و ایجاد حلقه امنیتی اطراف آن عنوان کرده است.
وی تمامی این اقدامات را به منظور بستر سازی برای آزاد سازی الشرقاط در مرحله بعد و سپس مهیا شدن نیروهای مشترک مردمی و نظامیان عراقی برای آزادکردن موصل در مرحله نهایی این عملیات ذکر کرد.
احمد الاسدی مهمترین مناطقی که در جریان عملیات امنیت الجزیره آزاد شده اند را به شرح زیر عنوان کرد:
– خط راهبردی انتقال لوله نفت از بغداد به پالایشگاه بیجی و شمال عراق معروف به خط اللاین
– شرکت نفت که داعش از چاه و شبکه های لوله آن، نفت را استخراج کرده و از طریق موصل به خارج از عراق از طریق دلالان صادر می کرد
– دریاچه راهبردی ‘الثرثار’ یکی از دریاچه های بزرگ عراق در قلب این کشور که تحت تصرف داعش بود و اکنون در اختیار نیروهای عراقی است
– مناطق حومه دریاچه الثرثار شامل ‘القناطر’، ‘البوخزام’، ‘الشذره’، ‘آلبوعبودی’ و ‘ام جحیر’ در شمال، غرب و شرق دریاچه
– روستاها و مناطق ‘الضباعی’، ‘عتاد نجرس سلمان’، ‘حمید کیلان’، ‘آلبوجواد’، ‘ام الطوس’، ‘المعامل’، ‘البوکادود’، ‘آلبواره’، ‘عرار’، ‘الفلاحات’، ‘البونیسان’، ‘البو هیازع’، ‘ام الارانب به علاوه ۶۴ روستای دیگر در منطقه.
سخنگوی نیروهای مردمی الحشد الشعبی اظهار داشت که تنها مانع در پیشروی نیروهای ما، مین ها و بمب گذاری های مناطق و خودروها است.
به گفته وی، نیروهای عراقی در جریان این عملیات موفق به برداشتن هزاران بمب شده اند که داعشی ها کار گذاشته بودند و عملیات پاکسازی همچنان ادامه دارد.
وی تاکید کرد: دستاوردهایی که در عملیات نظامی امنیت الجزیره در غرب سامرا تحقق یافت، یک رکورد محسوب می شود زیرا با کمترین خسارات در جمع رزمندگان و شهروندان، همه این مناطق آزاد شده اند.
الاسدی خاطر نشان کرد که با توجه به اصرار ما بر حفظ جان شهروندان و همچنین حفاظت از زیر ساخت ها همه این پیروزی های بزرگ تحقق یافته است.
وی با تاکید بر اینکه نیروهای مردمی الحشد الشعبی با همکاری نیروهای نظامی عراق برای آزادسازی مناطق این کشور از وجود تروریست ها ایجاد شده است، ادامه داد: این پیروزی جدید پیام های روشنی برای تمامی کسانی دارد که می گویند که نیروهای مردمی الحشد الشعبی در عملیات آزادکردن موصل شرکت نکنند.
عملیات آزادسازی الجزیره در غرب سامرا سه شنبه گذشته مصادف با اول مارس جاری آغاز شد و نیروهای مردمی الحشد الشعبی، ارتش، پلیس مرکزی و یگان واکنش سریع و نیروهای هوایی عراق حضور داشتند.
 بولتن نیوز
لینک کوتاه : https://akhbarjahadi.ir/?p=1321

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.