عملیات تازه برای تصرف کامل موصل/ جنگ با داعش در ایستگاه آخر + نقشه و عکس

نیروهای پلیس فدرال و نیروهای واکنش سریع در ادامه پیشروی‌های خود در مناطق باقی مانده موصل بالاخره امروز (یکشنبه) یورش به منطقه قدیمی موصل را آغاز کردند.

به گزارش اخبار جهادی ،نیروهای ارتش عراق عملیات جدیدی را برای آزادسازی کامل محلات قدیمی موصل آغاز کرده‌اند. هنوز برخی از نقاط غرب موصل در کنترل تروریست‌های تکفیری داعش است.

براساس گزارش‌ها نیروهای ویژه از غرب این محلات و نیروهای پلیس از جنوب آن عملیاتی را آغاز کرده‌اند.

آزادسازی این منطقه بسیار دشوار است چرا که داعش از عاملان انتحاری استفاده کرده و اجازه نزدیک شدن به این منطقه را نمی‌دهد.

وزارت کشور عراق در بیانیه‌ای، جنگ در بخش قدیمی شهر را آخرین ایستگاه جنگ با نیروهای باقی مانده گروه تروریستی داعش در موصل دانست.

براساس اعلام بیانیه وزارت کشور عراق، نیروهای مشترک پلیس، ارتش و مبارزه با تروریسم از سه محور ورود به بخش قدیمی شهر را آغاز کرده اند.

مساحت این منطقه به گفته «حسام العبار» عضو شورای استان نینوا از سه کیلومتر مربع تجاوز نمی‌کند و پیش کرده است که بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ عنصر داعشی در این منطقه پنهان شده باشند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده که حدود ۲۳۰ غیرنظامی در طول دو هفته گذشته در غرب موصل کشته شد‌ه‌اند.

پیشتر سازمان ملل اعلام کرد که داعش حدود صد هزار نفر را در مناطقی از موصل به عنوان سپر انسانی نگه داشته است.

«برونو گدو» نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در عراق، در اظهاراتی گفت که شرایط در این مناطق از موصل وخیم و وخیم‌تر می‌شود و ساکنان آن به آب، غذا، برق و سوخت دسترسی اندکی دارند.

برآورد می‌شود که در جریان نبرد موصل بیش از ۸۰۰ هزار نفر آواره شده‌اند که تاکنون حدود یک چهارم آنها به خانه‌هایشان در محله‌های خارجی شده از تصرف داعش بازگشته‌اند. آوارگان موصل در ۱۳ اردوگاه سازمان ملل و همچنین در خانه‌های دیگران زندگی می‌کنند.

۸ ماه پیش بود که نیروهای عراقی حمله به موصل را آغاز کردند و حالا گفته می‌شود شبه نظامیان در چند بخش شهر و در محلات قدیمی همچنان مقاومت می‌کنند.

داعش در سال ۲۰۱۴ میلادی موصل را به تصرف خود درآورد. نیروهای طرفدار دولت عراق در اکتبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) عملیاتی را با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا برای پس گرفتن موصل آغاز کردند.

………….