از پیشروی نیروهای سوری به سمت مرزهای عراق تا انتشار شابعه هلاکت ابوبکر بغدادی در رقه

به گزارش اخبار جهادی ،طی هفته‌ گذشته ارتش سوریه موفق شد پیشروی‌های گسترده‌ای در مناطق تحت اشغال تروریست‌ها داشته باشد اما مهمترین دستاورد نیروهای سوری در روزهای اخیر رسیدن به مرزهای مشترک عراق و سوریه محسوب می‎شود.

تحولات اخیر سوریه و پیشروی گسترده نیروهای ارتش در مناطق مرزی
مستقر شدن موشک‌های دوربرد آمریکا در مرزهای سوریه
مقامات پنتاگون روز چهارشنبه اعلام کردند که آمریکا برای مقابله با نیروهای هوادار دولت سوریه سامانه موشک‌انداز پیشرفته خود را در منطقه مرزی التنف سوریه مستقر کرده‌ است.
سامانه موشک‌انداز سیار (HIMARS) که معمولا به راحتی با یک کامیون جابه‌جا می‌شود می‌تواند اهدافی را تا شعاع ۳۰۰ کیلومتری هدف قرار دهد، بر این اساس حتی شهر دمشق نیز در تیررس موشک‎های ائتلاف آمریکا موسوم به ائتلاف جهانی علیه داعش قرار دارد.
اوایل ماه جاری رایان دیلون از افسران ارتش آمریکا در نشست خبری در پنتاگون گفته بود: ما قصد داریم حضور نظامی خود را در سوریه افزایش دهیم و خود را برای رویارویی با هرگونه تهدیدی از سوی نیروهای حامی دولت سوریه آماده خواهیم کرد.
تحولات اخیر سوریه و پیشروی گسترده نیروهای ارتش در مناطق مرزی
یک مقام دفاعی آمریکا درخصوص این اقدام می‌افزاید: استقرار سامانه موشکی در مناطق مرزی سوریه در واقع پاسخی است به اقدامات اخیر ارتش سوریه که یگان توپخانه‌ای خود را در منطقه‌ای مستقر کرده است؛  آمریکا آن منطقه را «منطقه عاری از تنش» می‌داند که شامل یک منطقه ۵۵ کیلومتری اطراف التنف است.
آزادسازی مثلث آراک در حمص شرقی
فرماندهی کل نیروهای مسلح سوریه روز چهارشنبه اعلام کرد که ارتش این کشور منطقه موسوم به مثلث آراک را در حمص شرقی آزاد کرد.

یک مقام نظامی سوریه گفت: یگان‎هایی از ارتش سوریه با همکاری نیروهای متحد توانستند ضمن پیشروی در منطقه البادیه و تسلط بر این منطقه، شهر راهبردی آراک و تپه‎های مشرف بر این منطقه را آزاد کنند.
تحولات اخیر سوریه و پیشروی گسترده نیروهای ارتش در مناطق مرزی
همچنین نیروهای سوری موفق شدند که حمله داعش برای بازپس گیری منطقه البادیه را دفع کرده و خسارات زیادی را به تروریست‎ها وارد کنند.
در این عملیات ادوات و استحکامات تروریست‎های داعش منهدم شد.
هلاکت ده‌ها تروریست در دیرالزور
فرماندهی ارتش سوریه روز دوشنبه اعلام کرد که بیش از ۶۰ تن از عناصر داعش در اطراف فرودگاه دیرالزوز به هلاکت رسیده‎اند.

خبرگزاری دولتی سوریه گزارش داد: یگان‎هایی از ارتش سوریه بیش از ۶۰ داعشی را در اطراف فرودگاه دیرالزور کشتند.
تحولات اخیر سوریه و پیشروی گسترده نیروهای ارتش در مناطق مرزی
در همین حال نیروهای سوری با پشتیبانی نیروهای مقاومت توانستند در محورهای شمال شرق تدمر و شرق حمص پیشروی کنند.
در این عملیات چندین تروریست داعشی به هلاکت رسیده و ادوات نظامی آنها منهدم شدند.
نظامیان سوری همچنین پس از به هلاکت رساندن شماری از تروریست‎ها در منطقه درعا البلد موفق شدند که یک فروند هواپیمای بدون سرنشین را در ریف شمالی درعا سرنگون کنند.
پیشروی نیروهای کرد در شهر رقه
نیروهای کُرد پس از ۲۰ ساعت درگیری با عناصر داعش در شهر الرقه روز یکشنبه موفق شدند که منطقه «رومانیا» در بخش شمال‌غربی شهر را به کنترل خود درآورند.
بنا به گزارش وب‌سایت شبکه خبری «ای‌بی‌سی‌نیوز»در این درگیری‌ها بیش از ۱۲ تن از تروریست‌ها از جمله «ابوخطاب التونسی» از سرکردگان ارشد داعش به هلاکت رسیدند.
تحولات اخیر سوریه و پیشروی گسترده نیروهای ارتش در مناطق مرزی
آنگونه که سازمان موسوم به دیده‌بان حوق‌بشر سوریه می‌گوید هم‌اکنون نیروهای کُرد منطقه «رومانیا»، منطقه شرقی «مشلب» و منطقه «الصباحیه» شهر الرقه را در کنترل خود دارند.
نیروهای کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه روز ۶ ژوئن عملیات خود را علیه داعش در شهر الرقه پایتخت خودخوانده گروه داعش آغاز کردند؛  در این عملیات جنگنده‌های ائتلاف آمریکا به اصطلاح ائتلاف جهانی ضد داعش نیز نیروهای کُرد را پشتیبانی هوایی می‌کنند.
ارتش عراق و سوریه در مرزهای مشترک دو کشور
یگانهای ارتش سوریه با همکاری هم پیمانان خود توانستند به مرزهای مشترک با عراق واقع در شمال شرق التنف واقع در حومه شرقی حمص برسند در همین راستا نیروهای حشد شعبی نیز به همراه ارتش عراق به این مرزها از سمت این کشور رسیدند.

بر اساس این گزارش ارتش و نیروهای هم پیمان توانستند کنترل ۵۰۰۰ کیلومتر مربع را به دست بگیرند. این مساحت به ۱۵ هزار کیلومتر مربعی اضافه میشود که پیشتر ارتش سوریه توانسته بود کنترل آنرا به دست بگیرد.

تحولات اخیر سوریه و پیشروی گسترده نیروهای ارتش در مناطق مرزی

این دستاورد بعد از گذشت دو روز از اعلام جزئیات تجاوز ائتلاف آمریکا علیه ارتش سوریه در منطقه التنف صورت می گیرد.

رسیدن نیروهای ارتش و حشد شعبی عراق به مرزهای مشترک با سوریه نیز بعد از آزاد سازی گذرگاه تل صفوک به عنوان دومین گذرگاه رسمی میان عراق و سوریه صورت میگیرد.

به اهتزاز در آمدن پرچم سوریه در مرزهای مشترک با عراق
ارتش سوریه با پشتیبانی نیروهای مقاومت برای نخستین بار پس از عقب‌نشینی بهار ۲۰۱۵ پرچم کشور سوریه را در مناطق مرزی سوریه و عراق به اهتزار درآورد.
ارتش سوریه و نیروهای متحد آن مانند حزب‌الله و یگان‎های مردمی حشدالعبی توانسته‎اند کنترل روستای «البوده» را به دست بگیرند.
تحولات اخیر سوریه و پیشروی گسترده نیروهای ارتش در مناطق مرزی
روستای البوده در شمال شرقی منطقه مرزی «التنف» قرار دارد.
در پی این پیروزی راهبردی فرماندهی کل ارتش سوریه روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: این پیروزی نقطه عطفی راهبردی در جنگ علیه تروریسم و سکوی پرشی برای گسترش عملیات نظامی در منطقه «بادیه» درمرزهای جنوب‌شرقی سرویه و همراه با دوستان عراقی‌مان خواهد بود.
اعلام خبر هلاکت ابوبکر البغدادی
پایگاه دیلی میرور روز یکشنبه گزارش داده است که ابوبکر البغدادی در پی حمله هوایی در شهر رقه به هلاکت رسیده است.
دیلی میرور نوشت: بر اساس گزارش‌های تأیید نشده از رسانه‌های دولتی سوریه ابوبکر البغدادی روز شنبه در پی حملات هوایی در شهر رقه به هلاکت رسیده است.
تحولات اخیر سوریه و پیشروی گسترده نیروهای ارتش در مناطق مرزی
در این گزارش آمده است که روز شنبه مواضع گروه تروریستی داعش زیر آتش سنگین توپخانه‌ای قرار داشته‌ و داعش متحمل خسارات و تلفات سنگینی شده است.
پایگاه خبری المصدر نیز گزارش داد: تلویزیون دولتی سوریه صبح روز یکشنبه اعلام کرده است که ابوبکر البغدادی روز شنبه در پی یک حمله هوایی در رقه به هلاکت رسیده است.
انتهای پیام/