ادعای نیروی دریایی آمریکا مبنی بر “فعالیت خطرناک قایق ایرانی”

نیروی دریایی آمریکا ادعا کرده است که یک فروند قایق ایرانی تعامل ناامن و غیر حرفه‌ای را با کشتی‌های آمریکایی داشته است.

به گزارش اخبار جهادی به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد، یک فروند قایق نیروی دریایی ایران با نشانه گیری لیزر به سوی یک فروند بالگرد تفنگداران دریایی آمریکا اقدامی ناامن و غیر حرفه‌ای را انجام داده است.

نیروی دریایی آمریکا افزود: این حادثه ۱۳ ژوئن زمانی روی داده است که کشتی جنگی یو اس اس باتان، ناوشکن یو اس اس کول یک کشتی دیگر آمریکایی در حال حرکت در آبهای بین‌المللی تنگه هرمز بوده‌اند.

بیل اربان سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: قایق ایرانی به موازات ناوگروه آمریکایی حرکت کرده و نوری را به سوی ناو آمریکایی یو اس اس کول تابانده است. چند لحظه بعد از آن نیز قایق ایرانی به سوی بالگرد آمریکایی که به همراه این ناو گروه در حال پرواز بوده، لیزر انداخته است.

وی افزود: این قایق ایرانی در ادامه نور را به سوی ناو یو اس اس باتان انداخته و این اقدام تا دور شدن ناو آمریکایی ادامه داشته است. در این حادثه قایق ایرانی تا ۸۰۰ متری ناو باتان نزدیک شده است.

فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا نیز این اقدام ایران را به خاطر استفاده از لیزر، ناامن و غیر حرفه‌ای ارزیابی کرده است.

اربان تاکید کرد: لیزر انداختن روی بالگرد در شب خطرناک است چرا که این اقدام موجب ایجاد خطر در ناوبری شده و می‌تواند دید خلبان‌ها را در استفاده از عینک‌های دید در شب مختل کند.

منبع:تسنیم

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید