تازه‌ترین آمار از تعداد،‌ ملّیت و منابع تروریست‌ها در سوریه

مقامات سوری بارها تأکید کرده‌اند تروریست‌ها از ده‌ها کشور به سوریه آمده‌اند و به ارتکاب جنایت می‌پردازند، بر اساس آمارها،‌ تروریست‌های خارجی در سوریه از ۹۳ ملّیت عربی و غیرعربی بوده‌اند.
 به گزارش اخبار جهادی شمار تروریست‌های خارجی که از سال ۲۰۱۱ تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی با ارتش و نیروهای مردمی سوریه جنگیده‌‌اند، ۳۶۰ هزار نفر بوده‌اند که به‌تناوب به سوریه آمده‌اند (تعداد تروریست‌ها در هر سال نسبت به سال بعد متفاوت بوده،‌ اما آمار کلی تروریست‌های خارجی طی شش سال اخیر، ۳۶۰ هزار نفر بوده است).بالاترین آمار تروریست‌های خارجی در سوریه مربوط به سال ۲۰۱۵ بوده به‌طوری که شمار آنها ۱۵۰ هزار نفر بوده است.

آمار تروریست‌های خارجی در سوریه

در حال حاضر آمار تروریست‌های خارجی حاضر در سوریه، حدود ۹۰ هزار نفر برآورد شده است.

اما همان‌طور که مقامات سوری بارها تأکید کرده‌اند تروریست‌ها از ده‌ها کشور به سوریه آمده‌اند و به ارتکاب جنایت می‌پردازند، بر اساس آمارها،‌ تروریست‌های خارجی در سوریه از ۹۳ ملّیت خارجی از جمله عربی بوده‌اند.

تعداد تروریست‌هایی که تابعیت اروپایی و آمریکایی داشته‌اند، ۲۱ هزار و ۵۰۰ نفر بوده‌اند که از این تعداد ۸۵۰۰ نفر به کشورهایشان بازگشته‌اند.

تروریست‌های چچنی در سوریه بیشتر از دیگران دوره‌‌های آموزشی را گذرانده‌اند و تعدادشان، ۲۱ هزار نفر برآورد شده که به داعش،‌ جبهه النصره و دیگر گروه‌های تروریستی همچون «جیش المهاجرین والانصار، مجاهد و القوقاز و الشام، جند الشام، تنظیم جند الاقصى و  اجناد القوقاز» پیوسته‌‌اند.

آمار تروریست‌های سعودی که تا پایان سال ۲۰۱۶ در سوریه به هلاکت رسیده‌‌اند به ۶هزار تروریست رسیده است.

ترکیه نیز طی شش سالی که از جنگ علیه سوریه می‌گذرد، بیش از ۳۵۰ سرباز و افسر و خلبانش را در جریان همراهی و حمایت از گروه‌های تروریستی و مداخله نظامی آشکار در شمال سوریه به‌نفع این گروه‌ها از دست داده است.

چند تروریست انتحاری در ۶ سال اخیر به هلاکت رسیدند؟

طی شش سالی که از جنگ  علیه سوریه گذشته است، گروه‌های تروریستی بر عملیات انتحاری به‌عنوان یکی از ابزار خود برای کشتار بیشتر انسان‌های بیگناه و نیروهای ارتش تکیه کرده‌اند، طی این مدت بیش از ۲۳۰۰ تروریست انتحاری به هلاکت رسیده‌اند که بیشتر آنها وابسته به گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره بوده‌‌اند.

هزینه‌های تروریسم تکفیری در سوریه

حامیان گروه‌های تروریستی تکفیری طی ۶ سال اخیر، حدود ۴۵ میلیارد دلار در زمینه حمایت از این گروه‌ها و اقدامات تروریستی علیه مردم و ارتش سوریه هزینه‌ کرده‌اند که رژیم آل سعود و قطر در رده‌های نخست حامیان تروریسم قرار دارند.

بر اساس این گزارش، رژیم عربستان سعودی با هزینه کردن ۱۸ میلیارد دلار در حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های تروریستی در رتبه اول و رژیم حاکم بر قطر هم با هزینه کردن ۱۷ میلیارد دلار در رتبه دوم تأمین‌کنندگان هزینه‌های اقدامات تروریستی و خرابکارانه در سوریه به شمار می‌روند.

تعداد گروه‌های تروریستی در سوریه: منابع سوری تعداد گروه‌های تروریستی مسلح در سوریه را حدود ۸۰۰ گروه اعلام کرده‌اند که این گروه‌ها اسامی و عناوین مختلف و البته فریبنده‌ای را برای خود برگزیده‌اند که مهمترین آنها را می‌توان: داعش، جبهه النصره، فیلق‌الرحمن، احرار الشام، جیش الاسلام، جندالاقصی، حرکه نورالدین الزنکی، الحزب الترکستانی، الجیش الحر و جیش المجاهدین و الانصار نام برد، البته برخی گروه‌های تروریستی خطرناک همچون جبهه النصره بارها برای فریب افکار عمومی و در راستای توصیه حامیان آمریکایی سعودی و ترکیه‌ای خود به تغییر نام روی آوردند، جبهه النصره در این راستا از نام‌هایی همچون جبهه فتح الشام و هیئه تحریر الشام برای خود استفاده کرده است.

ملّیت تروریست‌های وارداتی

تروریست‌های تکفیری از کشورهای مختلف پس از طی دوره‌های آموزشی از طریق ترکیه و اردن وارد سوریه شده‌اند که در این بین، ۱۰ کشور بیشترین تروریست طی شش سال اخیر را به خود اختصاص داده‌‌اند که به‌ترتیب زیر هستند:

۱ ــ عربستان سعودی ۲ ــ ترکیه ۳ ــ جمهوری چچن ۴ ــ تونس ۵ ــ لیبی ۶ ــ عراق ۷ ــ لبنان ۸ ــ ترکمنستان ۹ ــ مصر ۱۰ ــ اردن.

شناسنامه خطرناک‌ترین گروه‌های تروریستی فعال در سوریه

الجیش الحرّ (ارتش آزاد)

از اولین گروه‌های مسلحی بود که در سال ۲۰۱۱ در داخل سوریه به‌سرکردگی ریاض الاسعد جداشده از ارتش با حمایت عربستان،‌ قطر، ترکیه و امارات و برخی کشورهای دیگر تشکیل شد. آنچه به جبهه ثوار سوریه موسوم است، شامل تشکل‌های مسلحی است که بخش اعظم تروریست‌های جیش الحر را تشکیل می‌دهند که از جمله می‌توان به الفاروق، الفاروق الاسلامی، لواء التوحید، لواء‌ الفتح،‌ لواء الاسلام، صقور الشام و مجلس ثوار دیرالزور اشاره کرد.

البته خبرهای ضد و نقیضی درباره ریاض الاسعد پس از زخمی شدن وی منتشر شد و حتی برخی از مرگ وی خبر داده بودند.

آنچه به ستاد مشترک ارتش آزاد موسوم بود، عبدالاله البشیر را به‌عنوان فرمانده ارتش آزاد در ابتدای سال ۲۰۱۴ تعیین کرده بود.

رسانه‌های عربستان، امارات، قطر و طرف‌های همسو با آنها تروریست‌های جیش الحر را ثوار یعنی انقلابیون لقب می‌دادند که البته با گذشت زمان،‌ آنها پوشش اقدامات جنایتکارانه گروه‌هایی همچون جبهه النصره و داعش و احرار الشام را در دستور کار قرار دادند و برای سرپوش گذاشتن بر حمایت‌های خود به این گروه‌های تروریستی، به واژه معارضه مسلح لقب داده که همچنان به این حمایت‌ها ادامه می‌دهند.

مراکز فعالیت: ادلب، حومه‌های دمشق، حلب،‌ حماه و دیرالزور.

با ورود گروه‌‌های تروریستی افراطی همچون داعش به صحنه سوریه، نقش شبه‌نظامیان الحر کاهش پیدا کرد و مناطق نفوذ و سیطره آنها در نتیجه درگیری با این گروه‌ها کاهش یافت.

مهمترین حامیان جیش الحر: قطر، عربستان سعودی و آمریکا از حامیان اساسی جیش الحر به شمار می‌روند و انواع سلاح‌ها را در اختیار این تشکل تروریستی برای سرنگونی نظام سوریه قرار داده‌اند. تروریست‌های جیش الحر از ابتدای فعالیت خود مرتکب جنایات متعددی علیه غیرنظامیان و نیروهای ارتش شده و به مجازات مردم مناطق تحت سیطره خود بر اساس طایفه‌ای و نژادی و همچنین به آدم‌ربایی و سرقت دست می‌زنند.

جبهه النصره

این گروه تروریستی به‌عنوان شاخه شبکه تروریستی القاعده در سرزمین شام در اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی تشکیل شد، گروهی که سرکردگان و اعضایش با فکر سلفی جهادی فعالیت خود را آغاز کردند، تفکری که مخالفانش را تکفیر می‌کند. سرکرده این گروه تروریستی، ابومحمد الجولانی بوده که ایمن الظواهری سرکرده شبکه تروریستی القاعده وی را منصوب کرد.

جبهه النصره مسئولیت چندین حمله تروریستی انتحاری در حلب و دمشق را به‌عهده گرفت و از سوری‌ها می‌خواست تا در مقابل دولت قانونی کشورشان سلاح به دست بگیرند. این گروه تروریستی از تروریست‌هایی از کشورهای عربی، ترکیه، ازبکستان، تاجیکستان، جمهوری چچن و اروپا تشکیل شده است.

آمریکا در اقدامی فریبکارانه برای سرپوش گذاشتن بر حمایت‌های خود از گروه‌های تروریستی در سوریه، جبهه النصره را در سال ۲۰۱۲ در فهرست تروریسم قرار داد و در می ۲۰۱۳ شورای امنیت تصمیم گرفت جبهه النصره را به فهرست مجازات گروه‌ها و افراد وابسته به شبکه القاعده اضافه کند.

گزارش‌های متعددی نشان می‌دهد که سازمان اطلاعات عربستان سعودی حامی اصلی جبهه النصره و تأمین کننده هزینه‌های مالی این گروه تروریستی تکفیری است، اطلاعات به دست آمده همچنین نشان می‌‌دهد که بیشتر سرکردگان جبهه النصره، پیشتر در زندان‌های عربستان زندانی بوده‌اند، و مقامات سعودی آنها را آزاد و از طریق ترکیه و کشورهای دیگر به سوریه اعزام کردند. همچنین نظام اردن، ورود تروریست‌های جبهه النصره به درعا در جنوب سوریه را ازطریق مرزهای خود تسهیل کرده و به حمایت اطلاعاتی و لجستیکی از آنها پرداخته است.

مراکز تجمع و فعالیت جبهه النصره: تروریست‌های النصره در حومه شمالی و جنوبی حلب به‌ویژه در اطراف شهر حلب، حومه دمشق به‌ویژه در منطقه قلمون نزدیک مرزهای مشترک با لبنان، غوطه شرقی و غربی دمشق و برخی مناطق حومه درعا در جنوب سوریه به ارتکاب جنایت ادامه می‌دهند. این گروه تروریستی ارتباطات گسترده‌‌ای نیز با رژیم صهیونیستی دارد و مداوای مجروحان این گروه در بیمارستان‌های اسرائیلی و رفتن بنیامین نتانیاهو و دیگر مقامات صهیونیست به ملاقات آنها در مراکز درمانی از عمق ارتباط و همکاری میان تل‌آویو و این گروه تروریستی تکفیری پرده برداشته است. رژیم صهیونیستی بارها به پشتیبانی هوایی از جبهه تروریستی النصره پرداخته و جنگنده‌های رژیم در حمایت از تکفیری‌ها، مواضع ارتش سوریه در حومه قنیطره را بمباران کرده‌اند.

این گروه تروریستی برای فریب افکار عمومی و فراهم شدن بهانه برای آمریکا برای اینکه نام آن را از گروه تروریستی خارج کند،‌ نام خود را ابتدا به جبهه فتح الشام و در ادامه به هیئه تحریرالشام تغییر داده است.

جیش الاسلام

جیش الاسلام متشکل از بیش از ۵۰ گروه مسلح است. در ابتدا یک گروه ۱۴نفره آنچه را “سریه الاسلام” می‌خواندند، تشکیل دادند و سپس تعداد آنها افزایش یافت و گروه موسوم به”لواء الاسلام” را تشکیل دادند و در ماه سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی، تشکیل گروه تروریستی موسوم به جیش الاسلام اعلام شد که در آن زمان به‌عنوان بزرگترین گروه تروریستی مسلح به‌سرکردگی “زهران علوش” قلمداد می‌شد، علوش را فرمانده کل نظامی می‌خواندند.

زهران علوش عربستانی عقیده وهابی سلفی دارد که آن را از پدرش ملقب به شیخ عبدالله مقیم عربستان و نزدیک به خاندان حاکم (آل سعود) به ارث برده است. علوش پیش از سفر به سوریه، افکار و  عقاید وهابی‌اش را از مراکز مدینه منوره کسب کرده بود.

مراکز فعالیت و تجمع جیش الاسلام:

این گروه تروریستی در حومه شرقی شهر دمشق و به‌طور خاص در شهر دوما فعالیت می‌کند واین شهر را دژ اصلی این گروه تروریستی می‌خوانند. البته در برخی مناطق حمص، لاذقیه، حماه و ادلب هم فعالیت می‌کند. این گروه تروریستی مسئول نخست شلیک گلوله‌های خمپاره و موشک است که هر از چند گاهی به مناطق مختلف پایتخت سوریه اصابت می‌کند.

جیش الفتح شاخه القاعده؛ تشکلی با ۴هزار تروریست

هفت گروه مسلح در ۲۴ مارس ۲۰۱۵، تشکل موسوم به جیش الفتح را تأسیس کردند که در یک اتاق عملیاتی مشترک و تحت فرماندهی نظامی واحد قرار دارد.

جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه از مهمترین گروه‌‌های تشکیل دهنده جیش الفتح است، به این گروه تروریستی باید گروه‌های موسوم به احرار الشام، جندالاقصی، جیش السنه، فیلق الشام، لواء الحق و اجناد الشام را اضافه کرد.

جیش الفتح اقدامات تروریستی و مسلحانه خود را با هدف برپایی آنچه دولت اسلامی در سوریه خوانده، توجیه می‌کند، شمار تروریست‌های جیش الفتح، چهار هزار نفر برآورد می‌شود.

با وجود تلاش تروریست‌های جیش الفتح برای اینکه خود را به‌عنوان معارض میانه‌رو نشان دهند، با این حال این ادعا که از سوی آمریکا، عربستان و دیگر حامیان تروریست‌های تکفیری با هدف سرپوش گذاشتن بر جنایاتشان مطرح می‌شود، حقیقت و ماهیت واقعی این تشکل و تکیه آن بر عقاید و افکار شبکه تروریستی القاعده را نمی‌تواند انکار کند به‌ویژه آنکه ابومحمد الجولانی سرکرده جبهه النصره در سوریه به‌صراحت در سال ۲۰۱۳ بیعت خود با ایمن الظواهری سرکرده شبکه القاعده را اعلام کرده بود.

جیش الفتح توانست پس از درگیری‌های شدید با ارتش سوریه در اواخر مارس گذشته، شهر ادلب را اشغال کند، این گروه تروریستی در اواخر آوریل توانست وارد شهر استراتژیک جسرالشغور شود.

تشکل تروریستی جیش الفتح از حمایت‌های خارجی گسترده عربستان، قطر و ترکیه برخوردار است که این کشورها برای اعمال نفوذ بیشتر در صفوف تروریست‌های مسلح در سوریه با یکدیگر رقابت می‌کنند.

جیش المجاهدین والانصار

زمان تشکیل: این گروه تروریستی در مارس ۲۰۱۳ تشکیل شد.

نوع تفکر: این گروه افکار جهادی سلفی دارد.

این گروه از صدها تروریست خارجی تشکیل شده است که بیشتر آنها از شمال قفقاز (چچنی و…) هستند. این گروه تروریستی بر اساس آنچه به‌زعم خود “دولت اسلامی در سوریه” می‌خوانند، فعالیت می‌کنند.

محدوده فعالیت: گروه جیش المجاهدین و الانصار به‌طور مشخص در شهر حلب و برخی مناطق حماه و لاذقیه فعالیت می‌کند.

سرکردگی این گروه را یک تروریست خطرناک چچنی ملقب به عمر الشیشانی به‌عهده دارد که مسئول برنامه‌ریزی بسیاری از حملات تروریستی انتحاری به شمار می‌رود. الشیشانی خود را به آنچه دولت اسلام در عراق و شام می‌خواند، منتسب می‌داند

 حرکه احرار الشام

زمان تشکیل: گروه موسوم به حرکه احرار الشام از ادغام چهار گروه تروریستی شامل “جماعه الطلیعه الاسلامیه”،”حرکه الفجر الاسلامیه” ،”کتائب الایمان” و “کتائب احرار الشام” تشکیل شده است.

محدوده فعالیت: این گروه تروریستی در ادلب، حلب و حماه دست به اقدامات تروریستی می‌زند و در مواضع متعدد با ارتش سوریه درگیر شده است که مهمترین آنها تفتناز، جبل الزاویه، سراقب و اریحا است.

این گروه تروریستی بنا به اعتراف “حسان عبود” سرکرده خود کنار جبهه تروریستی النصره که رسماً در فهرست تروریسم بین المللی قرار دارد، در درگیری‌ها شرکت کرده است به‌طوری که عبود که در انفجار اواسط ۲۰۱۴ به هلاکت رسیده بود، اعتراف کرده بود که احرارالشام از نظر فکری و تاکتیکی با جبهه النصره در بسیاری از موارد اشتراک نظر دارد.

 داعش

زمان تشکیل: ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی در عراق در آوریل ۲۰۱۳ از ادغام این گروه با جبهه تروریستی النصره خبر داد تا گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی عراق و شام معروف به داعش شود. در همان ابتدا الجولانی سرکرده جبهه النصره با این اقدام مخالفت کرد و بر جدایی میان این دو گروه تروریستی تکفیری پافشاری و اعلام کرد ادغام این دو گروه به گروه دولت اسلامی در عراق و جبهه النصره و آنچه وی به‌زعم خود صحنه جهانی در سوریه خواند، ضربه می‌زند، با این حال در مقابل پافشاری ابوبکر البغدادی، مسئله بدون توافق پایان یافت.

محدوده فعالیت داعش: امروز گروه تروریستی داعش که به نماد وحشی‌گری، بی‌رحمی، جنایت، کشتار و شکنجه تبدیل شده است، در امتداد کمربندی بزرگ در شمال سوریه فعالیت می‌کند که از مرزهای عراق و سوریه آغاز شده و تا دیرالزور و الرقه که بر آن به‌طور کامل مسلط است، تا جرابلس، منبج، الباب و اعزاز در شمال حلب و نیز تا شمال ادلب در نزدیکی مرزهای ترکیه و همچنین شهر باستانی تعز که اخیراً اشغال کرد، امتداد دارد.

حامیان اصلی و منابع درآمد: گروه تروریستی داعش بر مناطق حساسی سیطره دارد که ده‌ها حلقه چاه نفتی عراق و سوریه در آن مناطق قرار دارد و این گروه با سرقت نفت این مناطق و فروش آن به دلالان در کشور ترکیه با تسهیلات ویژه کسب درآمد می‌کند. این گروه تروریستی همچنین برای اشغال میادین گاز در شرق حمص تلاش می‌کند. علاوه بر این منابع درآمدی، ترکیه، عربستان و قطر به حمایت‌های گسترده از داعش می‌پردازند و به‌ویژه جنایات این گروه تروریستی را پوشش رسانه‌ای می‌دهند.

داعش تروریست‌هایی را که عضو جبهه النصره بودند، جذب خود کرد، به‌ویژه در شهر حلب شمار زیادی به این گروه پیوستند زمانی که ابوبکر البغدادی، تشکیل این گروه تروریستی را اعلام کرده بود. همچنین گروه‌های تروریستی دیگری همچون “مجلس شوری المجاهدین” و تروریست‌های جیش الحر، احرارالشام و التوحید و دیگر گروه‌ها به داعش پیوستند.

ارتش سوریه در خلال نبردهای اخیرش در حومه جنوبی حلب توانست تروریست‌های داعشی را از ده‌ها روستا و شهرک بیرون براند و  تلفات و خسارت‌های سنگینی به آنها وارد کند به‌طوری که تروریست‌های باقی‌مانده به‌سمت منطقه شرقی و دژ و مخفیگاه‌ اصلی‌شان یعنی شهر الرقه فرار کردند و بخشی دیگر از آنها به‌سمت غرب یعنی شهر ادلب و مرزهای ترکیه گریختند.

منبع:تسنیم

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید