×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
۷۲ ساعت بدون حملات راکتی در عراق

سران برخی گروه های سیاسی نزدیک به گروه های مسلح می کوشند که حملات به منطقه خضراء را متوقف کنند چون از نظر آنها هم موضوع جدی است.

به گزارش اخبار جهادی،عراق در ۷۲ ساعت گذشته، از زمان حملات راکتی به فرودگاه اربیل شاهد هیچ حمله راکتی تازه ای به مواضع ائتلاف بین المللی نبوده است. آخرین حمله از این نوع هفته گذشته در منطقه خضراء بغداد که محل سفارت امریکا و چند هیئت دیپلماتیک غربی دیگر است بود.

از نظر بسیاری این آرامش با تدابیر شدید امنیتی و نظارت دقیق بر مقر گروه های مسلح همراه بوده است.

همزمان با تهدید امریکا به بستن سفارتش در بغداد و نگرانی جمعی از پیامدهای منفی چنین اقدامی، دولت عراق می کوشد عملکرد گروه های مسلح را که متهم اصلی حملات راکتی به منافع امریکا در عراق هستند، مهار کند.

«مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، اخیرا دستور اجرای طرح امنیتی سفت و سختی را برای حفاظت از هیئت های دیپلماتیک و پایگاه هایی که میزبان نیروهای امریکایی هستند صادر کرده و همچنین دستور داده که فعالیت گروه های مسلح به دقت زیر نظر گرفته شود.

یک مقام امنیتی عراقی تأکید کرد که توقف حملات به منطقه خضراء نشانه ای مثبت است، اما همچنان وضعیت نگران کننده است، هرچند سران برخی گروه های سیاسی نزدیک به گروه های مسلح می کوشند که حملات به منطقه خضراء را متوقف کنند چون از نظر آنها هم موضوع جدی است.

این مقام تأکید کرد که دولت تاکنون تعهدی از هیچ یک از اطراف برای توقف حملات نگرفته چون هرگونه تعهدی الزاما به معنای فاش شدن عامل این حملات است، اما سران ائتلاف های فتح و دولت قانون متوجه خطر شده اند و با جدیت برای آرام کردن اوضاع تلاش می کنند.

به گفته این مقام امنیتی، هواپیماهای تجسسی امریکایی برای رصد هرگونه تهدید علیه سفارت امریکا یا فرودگاه بغداد در آسمان پایتخت عراق در حرکت اند و نیروهای امنیتی نیز تدابیر سختگیرانه ای در اطراف پایگاه هایی که امریکایی ها در آنها حضور دارند پیش گرفته اند به خصوص در سفارت امریکا و دیگر سفارتخانه های خارجی در منطقه خضراء ضمن این که همه مناطق بغداد شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی است و فعالیت های اطلاعاتی نیز افزایش یافته است.

هفته گذشته مصطفی الکاظمی سرتیپ «حامد الزهیری»، رئیس سابق دانشکده نظامی عراق، را مسئول امنیت منطقه خضراء کرد و گفته می شود که وی با جدیت برای بستن پرونده اختلالات امنیتی در این منطقه حساس تلاش خود را آغاز کرده است.

«ثامر ذبیان»، نماینده عضو ائتلاف فتح (شاخه سیاسی الحشد الشعبی) در گفت وگو با «العربی الجدید» تأکید کرد که به محض هرگونه حمله راکتی، برخی انگشت اتهام را به سمت گروه های وابسته به حشد می گیرند در حالی حشد و گروه های سیاسی مربوط به آن به صراحت اعلام کرده اند که با این اقدام مخالف اند.

ذبیان تأکید کرد که حمله راکتی به فرودگاه اربیل کار تروریست های داعش بوده و داعش می کوشد با اینگونه حملات موجب تفرقه و تضعیف حشد شود.

در همین راستا، نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد نیز برای آرام کردن فضا وارد میدان شد و به دیدار برخی سران گروه های مسلح رفت.

 

انتهای پیام/

منبع: میدل ایست نیوز

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false