×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
ساحل غربی یمن ۵ سال پس از جنگ/ چرا استان الحدیده برای ائتلاف سعودی حکم کلید تسلیم یمن محسوب می‌شود؟ + نقشه میدانی و عکس

ائتلاف در سال‌های گذشته از الحدیده به عنوان یک اهرم فشار استفاده کرده چرا که می‌داند قطع ارتباط ملت یمن با دنیای خارج با اشغال این استان ساحلی هموار و تکمیل می‌شود.

به گزارش اخبار جهادی، استان ساحلی الحدیده معروف به عروس دریای سرخ یکی از مهم ترین مناطق غربی یمن به شمار می آید و در هفته ها و ماه های گذشته توافق آتش بس در این استان از سوی ائتلاف غربی – عبری – عربی دهها مرتبه نقض شده است.ائتلاف زمانی که در سایر مناطق درگیری با بن بست روبه رو و متحمل شکست های سنگینی می شود و نمی تواند کاری از پیش ببرد از استان الحدیده به عنوان یک اهرم فشار علیه نیروهای ارتش و رزمندگان انصارالله استفاده و توافق را نقض می کند.

استان ساحلی الحدیده یکی از آخرین راه های ارتباطی مردم یمن با دنیای خارج (دریای سرخ) محسوب می شود و نیروهای ائتلاف بارها تلاش کردند با اشغال شهر و بندر الحدیده این مسیر راهبردی را به طور کامل مسدود و فشار را بر دولت نجات ملی و انصارالله چند برابر کنند که تاکنون ناکام مانده اند.

الحدیده از محور غربی به دریای سرخ متصل می شود و ائتلاف همواره درصدد بوده با اشغال این استان به اهداف مهمی از جمله قطع دسترسی نیروهای یمنی به دریا، تکمیل محاصره زمینی، پیشروی به سمت پایتخت، اعمال فشار سیاسی و داشتن دست بالا در مذاکرات دست یابد.

اعلام الحربی

استان ساحلی الحدیده به عنوان دومین استان پرجمعیت، کلید تسلیم یمن محسوب می شود و همین مسئله باعث شده ائتلاف غربی – عبری – عربی به سرکردگی سعودی ها و اماراتی ها همچنان اشغال این استان را با وجود آتش بس شکننده در دستور کار داشته باشند.

الحدیده که حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد از محور شرقی در ۲۳۰ کیلومتری پایتخت (شهر صنعاء) قرار گرفته و با استان های «حجه، تعز، اب، ذمار، ریمه، صنعاء، محویت» هم مرز است و همین موقعیت بر اهمیتش افزوده است.

این استان از ۲۶ بخش شامل «الزهره، اللحیه، کمران، الصلیف، المنیره، القناوص، الزیدیه، المغلاف، الضحی، باجل، الحجیله، برع، المراوعه، الدریهمی، السخنه، المنصوریه، بیت الفقیه، جبل راس، حیس، الخوخه، الحوک، المیناء، الحالی، زبید، الجراحی، التحیتا» تشکیل شده؛ مرکز بخش های «الحوک، المیناء و الحالی» شهر ساحلی الحدیده است.

در حال حاضر، نیروهای ائتلاف حدود ۴ هزار کیلومتر مربع از مساحت استان الحدیده (مناطق غربی، جنوب غربی و جنوبی) از جمله بخش «الخوخه» را به همراه ۳۵ درصد بخش «حیس»، ۳۰ درصد بخش الجراحی، ۷۰ درصد بخش التحیتا»، ۱۰ درثد بخش «بیت فقیه»، ۴۰ درصد بخش «الدریهمی» ۸۵ درصد بخش «الحوک» و ۲۰ درصد بخش «الحالی» را در اشغال دارند.

به گزارش اخبار جهادی، مساحت اشغالی در مجموع ۳۰ درصد از خاک استان الحدیده را در بر می گیرد؛ از سویی دیگر نیروهای یمنی ۹ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع که معادل ۷۰ درصد از مساحت این استان استراتژیک را در کنترل دارند.

در استان الحدیده قبایل مختلفی از جمله «الواعظات، الزعلیه، صلیل، الجرابح، القحری به همراه قبیله بزرگ «الزرانیق» که از چند قبیله دیگر تشکیل شده (المشارعه، الفواشق و …) حضور دارند که اکثریت با نیروهای یمنی همکاری می کنند.

به گفته منابه میدانی، تنها بخشی از قبیله «الزرانیق» مخالف رزمندگان یمنی و همراه با ائتلاف هستند؛ در بخش های شمالی استان الحدیده شامل «الزهره، اللحیه، القناوص، المنبره و کمران» قبایل الواعضات و الزعلیه و صلیل حضور دارند.

در بخش های الزیدیه، المغلاف، الضحی و باجل نیز قبایل «الجرابح و القحری» ساکن هستند؛ بخش های مرکزی و غربی از جمله المراوعه، الدریهمی، السخنه، بیت فقیه و … محل حضور قبایل تابع قبیله بزرگ الزرانیق از جمله «المشارعه، الفواشق، المشائخ، المشاهیر و العجالیه» است؛ در بخش های جنوبی مانند الجراحی، حیس، الخوخه هم قبیله بزرگ «الزرانیق» با قبایل الاقحوز، شمیر، العدین به صورت مشترک ساکن هستند.

انتهای پیام/

منبع: مشرق

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false