×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
آخرین تحولات استان البیضاء چند ماه پس از درگیری سنگین/ رزمندگان در آستانه تمام کردن کار تروریست‌ها + نقشه میدانی و عکس

رزمندگان یمنی از چند ماه قبل عملیات را در استان البیضاء آغاز کردند و پس از دفع فتنه در مناطق شمالی به سراغ حیات خلوت تروریست های داعش و القاعده رفتند و بخش های وسیعی از مناطق اشغالی را پاکسازی کردند.

به گزارش اخبار جهادی، شمال غرب استان البیضاء در مرکز یمن در سال های گذشته به منطقه ای امن برای گروهک های تروریستی القاعده و داعش تبدیل شده بود و تروریست ها که نیروهای کمکی ائتلاف سعودی – اماراتی به شمار می آمدند جنایت های زیادی را در این محور انجام دادند و تعداد زیادی از ساکنان را قتل عام کردند اما با فروکش کردن درگیری ها در سایر جبهه ها، رزمندگان برای پاکسازی این بخش وارد میدان شدند.

نیروهای ارتش، رزمندگان انصارالله و قبایل که خوب می دانستند حضور تروریست های داعش و القاعده در مناطق شمال غرب استان البیضاء تهدیدی جدی برای دروازه جنوب شرق استان مارب و دروازه جنوب شرق استان صنعاء (پایتخت) است عملیات را برای بازپس گیری بخش های «ولد ربیع ۱ و القریشیه» از نیمه دوم مردادماه امسال آغاز کردند.

رزمندگان یمنی پس از چند روز درگیری سنگین و نفس گیر اوایل شهریور ماه امسال موفق شدند با آزادسازی بیش از هزار کیلومتر مربع از مناطق اشغالی، بخش های «ولد ربیع ۱ و القریشیه» را از چنگ تروریست ها خارج کنند تا دیگر خطری متوجه مثلث راهبردی «صنعاء- البیضاء – مارب» در مرکز یمن نباشد.

در حال حاضر، درگیری ها در محور شمال غرب استان البیضاء به پایان رسیده و به جنوب غرب استان مارب انتقال کشیده شده است؛ از سویی دیگر، شمال بخش «السودایه ۱»، جنوب بخش«نعمان» و مرکز بخش «ناطع» در شمال استان همچنان صحنه درگیری های پراکنده است.

براساس اطلاعات به دست آمده، در جریان پاکسازی مناطق شمال غربی استان البیضاء، شماری از تروریست های القاعده و داعش توانستند از میدان نبرد متواری شوند و خود را به همرزمانشان در بخش «الصومعه» در شرق استان برسانند.

به گزارش اخبار جهادی، عناصر گروهک های تروریستی داعش و القاعده به همراه نیروهای ائتلاف سعودی مناطقی از شرق بخش «الصومعه» را در اشغال دارند و درگیری ها در این محور به صورت پراکنده جریان دارد اما تغییر میدانی خاصی به وجود نیامده است.

اعلام الحربی

مرکز بخش «الزاهر» یکی دیگر از مناطق تحت نفوذ نیروهای ائتلاف سعودی و تروریست های القاعده و داعش به شمار می آید؛ این بخش در آینده نزدیک یکی از محورهای اصلی عملیات رزمندگان یمنی خواهد بود و اگر به طور کامل پاکسازی شود جنوب استان البیضاء برای همیشه امن می شود.

پر رنگ تر شدن تحولات در استان «البیضاء» فقط به پاکسازی بخش های تحت اشغال داعش و القاعده خلاصه نمی شود و مناطق شمالی نیز در ماه های گذشته درگیری های زیادی را پشت سر گذاشتند و نیروهای یمنی توانستند فتنه شیخ «یاسر العواضی» را دفع و بخش مهم و راهبردی«الردمان» را پاکسازی و از این محور وارد جنوب استان مارب شوند.

استان راهبردی «البیضاء» با استان های «مارب، شبوه، ابین، ضالع، ذمار، لحج، صنعاء و ِإب»مرزهای مشترک دارد و دروازه ورودی به استان ابین است و دروازه جنوب شرقی استان صنعاء(پایتخت) محسوب می شود و همین مسئله بر اهمیتش افزوده است.

این استان ۲۲ بخش به نام های «مکیراس، الصومعه، مسوره، البیضاء، ناطع، ذی ناعم، الزاهر، الطفه، الملاجم، نعمان، السودایه ۱، السودایه ۲، ردمان (آل عواض)، الشریه، القریشیه، ولد ربیع ۱، ولد ربیع ۲، ولد ربیع ۳، رداع، العرش، الریاشیه و صباح» دارد.

استان البیضاء حدود ۱۱ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود ۸۳ درصد از آن ( ۹هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع) در کنترل رزمندگان یمنی و حدود هزار و ۹۰۰ کیومتر دیگر در اشغال نیروهای ائتلاف سعودی و گروهک های تروریستی داعش و القاعده است.

به گزارش اخبار جهادی، قبایل مهمی از جمله «آل بوهی، آل حمیقان، آل بنی وهب، العسودی، السواد و آل عواض» در استان البیضاء ساکن هستند و با انصارالله و ارتش همکاری می کنند؛ گروهی معدود از قبایل در محورهای شرقی و شمال استان که از سوی ائتلاف و تروریست ها تهدید می شوند با نیروهای یمنی ارتباطی ندارند.

انتهای پیام/

منبع: مشرق

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false