×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
نقشه راه انصارالله برای کیش و مات کردن سعودی‌ها در قلب یمن چیست؟ + نقشه میدانی و عکس

پیروزی های شیرین نیروهای یمنی تمامی ندارد و حالا راه برای پیشروی های جدید در چند محور باز شده تا نیروهای ائتلاف سعودی در استان های الجوف و مارب در شوک کامل فرو روند.

به گزارش اخبار جهادی، در روزهای گذشته رزمندگان یمنی عملیات گسترده ای را در استان الجوف آغاز و با آزادسازی مناطق وسیعی از بخش «خب والشعف» شکست سنگینی را به نیروهای ائتلاف سعودی وارد آوردند و آنان را در این محور نقره داغ کردند.نیروهای یمنی در جریان حملاتی که از حدود ۲ هفته قبل شروع شد توان خود را در محور غربی، مرکزی و جنوبی بخش «خب والشعف» متمرکز کردند و مساحتی در حدود ۳ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع را از اشغال خارج و به مرزهای مشترک با استان مارب رسیدند.

با پاکسازی های صورت گرفته در مجموع حدود ۴۷ درصد از مساحت بخش «خب والشعف» به کنترل رزمندگان یمنی درآمده است و نیروهای ائتلاف سعودی نیز ۴۳ درصد دیگر از خاک این منطقه از جمله منطقه «الریان، الیتمه و پایگاه غریمیل» را در اشغال دارند.

بخش مهم و راهبردی «خب و الشعف» در مجموع معادل ۸۰ درصد از مساحت کل استان الجوف است؛ در حال حاضر، نیروهای یمنی ۴۵ درصد از مساحت استان الجوف را به کنترل درآورده اند و اغلب مناطق تحت اشغال ائتلاف نیز بیابانی هستند.

بخش های استان «الجوف»

به گزارش اخبار جهادی، با پیشروی های به دست آمده و تثبیت مواضع در کوه «السَک» در جنوب استان الجوف، دو محور برای رزمندگان یمنی باز شده است تا عملیات را علیه نیروهای ائتلاف سعودی به سمت استان مارب (قلب یمن) ادامه دهند.

در محور نخست نیروهای یمنی می توانند عملیات را از سمت کوه «السَک» به سمت محور جنوب آغاز کنند و با پاکسازی چند منطقه به جاده بین المللی مارب – العبر (صنعاء – حضرموت) و پالایشگاه و میدان نفتی «الصافر» در حومه شرقی شهر مارب خواهند رسید.

در حال حاضر، رزمندگان یمنی با این جاده مهم و پالایشگاه الصافر حدود ۵۰ کیلومتر فاصله دارند؛ با رسیدن نیروهای یمنی به جاده راهبردی «مارب – العبر»، مسیر کمک رسانی به نیروهای ائتلاف سعودی از استان «حضرموت» به شهر مارب قطع می شود.

در محور دوم نیز پیشروی ها می تواند از سمت کوه «السَک» به سمت مناطق جنوبی شرقی ادامه یاید و نیروهای یمنی با آزادسازی کوه و پایگاه نظامی «الرویک» به ورودی جاده بین المللی «العبر – مارب» می رسند و بخش شرقی استان مارب از اشغال خارج می شود.

اعلام الحربی

با به سرانجام رسیدن عملیات در محور دوم، ارتباط نیروهای ائتلاف سعودی در شهر مارب با استان حضرموت مسدود می شود؛ فاصله رزمندگان یمنی از این محور با کوه و پایگاه نظامی «الرویک» حدود ۲۶ کیلومتر و با جاده «العبر – مارب» ۳۸ کیلومتر است.

به گزارش اخبار جهادی، همزمان با پیشروی های میدانی خیره کننده در قلب استان الجوف (بخش خب و الشعف)، عملیات جدیدی در محور غربی و جنوبی استان مارب (بخش های مدغل و ماهلیه) آغاز شده و مناطق مهمی از اشغال نیروهای ائتلاف سعودی خارج شدند.

نیروهای یمنی در بخش «مدغل» در محور غربی استان مارب با پاکسازی مناطق «الکسارات، سه راه هیلان و…» موفق شدند جاده راهبردی «سه راهی الجوف – مارب» را قطع کنند و مسیر کمک رسانی به نیروهای ائتلاف را در پایگاه نظامی «ماس» و شهر مارب به ترتیب از محور شرقی و غربی مسدود کنند.

در حال حاضر، رزمندگان یمنی در محور غربی استان مارب سه مسیر برای ادامه پیشروی ها دارند و در محور نخست با پاکسازی مرکز و جنوب غرب بخش مدغل و جنوب شرق بخش «مجزر» می توانند راه را برای پاکسازی پایگاه مهم و راهبردی «ماس» باز کنند.

«ماس» مهم ترین و تنها پایگاه نیروهای ائتلاف سعودی در غرب استان مارب به شمار می آید و همین مسئله بر اهمیتش افزوده است؛ با تسلط نیروهای یمنی بر این پایگاه، تمامی مناطق اشغالی در غرب استان مارب (بخش های مجزر، مدغل و رغوان) به صورت دومینوار آزاد خواهند شد.

در محور دوم نیز رزمندگان یمنی می توانند از «سه راهی هیلان» در مرکز بخش «مدغل» به سمت مناطق شمالی پیشروی کنند و خود را به بخش «رغوان» برسانند و در مجموع نیروهای ائتلاف سعودی را در مناطق غربی بخش مدغل و جنوب شرق بخش «مجزر» محاصره کنند.

در محور سوم هم پیشروی ها می تواند از محور مرکزی و جنوب شرقی بخش مدغل (منطقه الکسارات) و شرق منطقه صرواح (کوه های هیلان و غبیرا) به سمت شهر مارب ادامه یابد؛ فاصله رزمندگان یمنی از این محور با شهر مارب (اخرین پایگاه ائتلاف سعودی در مرکز یمن) حدود ۱۹ کیلومتر است.

به گزارش اخبار جهادی، در جنوب استان مارب نیز پیشروی ها در عمق بخش ماهلیه همچنان ادامه دارد و رزمندگان با پاکسازی مناطق در تلاش هستند امنیت جاده «سه راه عفار_مظراه» را تامین کنند؛ با پاکسازی کامل بخش ماهلیه، مناطق  جنوب شرقی استان صنعاء امن می شوند.

 

انتهای پیام/

منبع: مشرق

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false