×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
آخرین تحولات میدانی لیبی؛ آتش در اردوگاه سعودی‌ها و اماراتی‌ها / ماه عسل دولت ترکیه و نیروهای وفاق در پایتخت + نقشه میدانی و عکس

نیروهای دولت وفاق ملی پس از درگیری های سنگین با نیروهای ژنرال حفتر موفق شدند کنترل پایتخت را در دست گیرند و شمال غرب لیبی را به طور کامل پاکسازی کنند.

به گزارش اخبار جهادی، جنگ قدرت میان دولت های خارجی در لیبی بحران زده به اوج رسیده و شمال غرب این کشور ثروتمند و نفت خیز به صحنه درگیری های تمام عیار تبدیل شده و هر کدام از طرفین با پشتیبانی از نیروهای تحت فرمان داخلی خود تلاش می کنند تکه ای از این سرزمین را از آن خود کنند.نیروهای دولت وفاق ملی (دولت مستقر در پایتخت و به رسمیت شناخته شده در سازمان ملل) که از حمایت دولت ترکیه و رژیم قطر برخوردار هستند در گوشه ای از میدان نبرد قرار دارند و نیروهای ژنرال خلیفه حفتر موسوم به ارتش ملی (دولت طُبرُق مستقر در شرق لیبی) که از سویرژیم های «سعودی، امارات، مصر» و دولت های «فرانسه و روسیه» پشتیبانی می شوند در سمت دیگر موضع گرفته اند.

نیروهای دولت وفاق ملی در دو ماه و نیم گذشته دست برتر را در میدان داشته اند و با کمک های گسترده دولت ترکیه موفق شدند معادلات میدانی را در شمال غرب لیبی تغییر دهند و نیروهای ژنرال حفتر را از موضع تهاجمی خارج کنند و در فاز دفاعی قرار دهند.

دولت ترکیه علاوه بر اعزام مستشاران نظامی و ارسال تجهیزات نظامی سنگین، بخشی از توان نیروی هوایی ارتش خود را برای کمک به دولت وفاق ملی اختصاص داده و همچنین شماری از گروهک های تروریستی را از مناطق اشغالی شمال سوریه برای نبرد با نیروهای حفتر به خاک لیبی منتقل کرده و این سرمایه گذاری ها تاکنون با تامین امنیت جاده راهبردی «طرابلس – تونس» و بازپس گیری استان های «زواره، الزاویه و العزیزیه» نتیجه داده است.

در روزهای گذشته نیروهای وفاق پس از تثبیت مواضع در استان های تازه پاکسازی شده «زواره، الزوایه و العزیزیه» ، نبرد علیه نیروهای ژنرال حفتر را به جبهه دیگری کشاندند و عملیاتی را در جنوب غرب پایتخت (شهر طرابلس) ترتیب دادند تا روند پیروزی های میدانی را در خردادماه نیز ادامه دهند.

یک منبع میدانی که از نزدیک در جریان تحولات میدانی شمال غرب لیبی است، اعلام کرد:نیروهای دولت وفاق ملی حملات گسترده را روز چهارشنبه ( ۱۴ خرداد ماه) با کمک تروریست های تکفیری و حمایت هوایی و مستشاری ترکیه از مناطق «السوانی، الکریمیه و کوبری الزهراء» در محور غربی فرودگاه بین المللی طرابلس آغاز کردند.

این منبع میدانی با بیان این که درگیری های سنگین در این محور چندین ساعت ادامه داشت، افزود: نیروهای وفاق در گام نخست مناطق «الرمله، کوبری المطار، حی المطار» را باز پس گرفتند و در نهایت با عقب راندن نیروهای حفتر توانستند «فرودگاه بین المللی طرابلس» را به کنترل دربیاورند؛  با پیشروی های نیروهای وفاق در محور جنوبی و جنوب غربی پایتخت، جاده «فرودگاه بین المللی – شهر طرابلس» و جاده ساحلی «تاجوراء – شمال منطقه قصر بن غشیر» امن شدند.

به گفته این منبع میدانی، بازپس گیری فرودگاه بین المللی طرابلس پایان کار نیروهای تحت فرمان دولت ترکیه نبود و عملیات در محور جنوبی شهر طرابلس ادامه یافت و آنان صبح روز پنج شنبه ( ۱۵ خرداد ماه) موفق شدند تمامی مناطق تابع بخش های «عین زاره و وادی الربیع» از جمله «العوانین، الغرارات، خله عراده، سمافرو و …» و همچنین منطقه «قصر بن غشیر» را از تصرف نیروهای حفتر خارج کنند.

این منبع میدانی تصریح کرد: در جریان درگیری های سنگین در محور جنوبی پایتخت (قصر بن غشیر و نقاط حومه) روند تحولات میدانی به سود نیروهای حفتر (نیروهای موسوم به ارتش ملی)پیش نرفت و نیروهای وفاق مناطق وسیعی را در این محور باز پس گرفتند.

وی با بیان این که پیشروی نیروهای وفاق تا لحظه تنظیم این گزارش به صورت گسترده ادامه دارد، افزود: تمامی مناطق جنوبی و جنوبی شرقی پایتخت (قصر بن غشیر، بئر العالم، سوق الخمیس، اسبیعه، سیدی فوناس، پروژه مجتمع مسکونی ده هزار، المراجنه، البقاع، القویعه، الزیاینه، الزرطانه، فملغه و… و.) به همراه پایگاه «خالد بن ولید» به سیطره نیروهای دولت وفاق ملی درآمدند و استان طرابلس به طور کامل از تصرف نیروهای ژنرل حفتر خارج شد.

با پاکسازی های صورت گرفته، آرامش به طور کامل به طرابلس، پایتخت لیبی بازگشت و این استان دیگر از حملات نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر در امان است و تمام امید و سرمایه گذاری محور «سعودی، امارات، مصر» برای ساقط کردن دولت وفاق ملی از دست رفت.

براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، نیروهای وفاق پس از سیطره کامل بر پایتخت، دامنه عملیات را به استان همجوار کشاندند و در گام نخست بخش هایی از غرب و شمال غرب استان«مرغاب» از جمله سد «وادی المجنین» و مناطقی از شمال بخش «ترهونه» را به کنترل درآوردند.

به گفته منابع میدانی، در ادمه عملیات در محور غربی و شمال غربی استان مرغاب، مناطق «داوون، الترهونه، الشرشاره، العربان و… و.» توسط نیروهای وفاق بازپس گرفته شدند و نیروهای ژنرال حفتر به سمت استان مصراته عقب نشینی کردند.

در حال حاضر، درگیری ها در مناطق جنوبی «الترهونه و العربان» از جمله «ابوعجیله» در غرب استان مرغاب در جریان است؛ به نظر می رسد استان مرغاب در نهایت به طور کامل از تصرف نیروهای حفتر خارج شود و نیروهای دولت وفاق ملی خود را به مرزهای مشترک با استان «مصراته» برسانند؛ تاکنون بیش از ۸۰ درصد استان مرغاب باز پس گرفته شده و مجموع مساحت پاکسازی شده در استان طرابلس و مرغاب به ۲ هزار و ۲۳۰ کیلومتر مربع رسیده است.

با مرور و نگاهی دوباره به تحولات میدانی ۷۵ روز گذشته شمال غرب لیبی می توان نتیجه گیری کرد دولت ترکیه تمام توان خود را در شمال غرب لیبی بر روی بازگشایی مرزهای مشترک با تونس، پاکسازی پایگاه های مهم و راهبردی، بازپس گیری فرودگاه های مهم و دور کردن خطر از پایتخت متمرکز کرد که در نهایت با آزادسازی جاده «طرابلس – تونس»، پایگاه «الوطیه»، فرودگاه بین المللی طرابلس و پاکسازی کامل استان طرابلس و مرغاب به اهدافش دست یافت.

به گزارش اخبار جهادی، با تامین امنیت پایگاه های نظامی، ترکیه به راحتی می تواند تجهیزات نظامی بیشتری را به مناطق تحت کنترل نیروهای دولت وفاق ملی انتقال دهد؛ از سویی دیگر، سیطره بر فرودگاه های مهم از جمله فرودگاه بین المللی طرابلس به آنکارا کمک می کند تعداد بیشتری از پهپادها و جنگنده ها را به لیبی انتقال دهد و راه را برای مانور بیشتر در جبهه های درگیری باز کند.

 

انتهای پیام/

منبع: مشرق

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false