×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
عناصر مخفی داعش در تور نیروهای عراقی/ شکست سناریوی حمله به مناطق راهبردی استان‌های «صلاح الدین و دیاله» + نقشه میدانی و عکس

نیروهای عراقی عملیات جدیدی را در استان های دیاله و صلاح الدین انجام دادند و تلاش تروریست های داعش را برای نفوذ به چند منطقه مهم ناکام گذاشتند.

به گزارش اخبار جهادی، پس از حملات روزهای گذشته هسته های خاموش گروهک تروریستی داعش، نیروهای عراقی جست و جوی منطقه به منطقه را در محورهای مختلف برای شناسایی تروریست ها چند برابر کرده اند.از محور شمال شرق استان دیاله خبر می رسد، نیروهای امنیتی وضعیت را در حومه روستاهای «المخیسه و ابوکرمه» در منطقه مهم و راهبردی «حوض الوقف» به کنترل درآورده اند تا مانع از نفوذ تروریست های داعش شوند.

عناصر مخفی داعش در هفته های گذشته از مزارع اطراف وارد روستاهای «المخیسه و ابوکرمه» شدند و با ایجاد ناامنی شماری از شهروندان را تهدید و مجبور کردند که خانه‌های خود را تخلیه کنند؛ این دو روستا دروازه شمال شرقی برای ورود به شهر مهم بعقوبه محسوب می شوند و همین مسئله بر اهمیت شان افزوده است.

براساس اطلاعات به دست آمده، چند گروه از نیروهای بسیج مردمی در مناطق حومه دریاچه «حمرین» در شمال شرق استان دیاله مستقر شده اند تا از تحرکات و نفوذ تروریست های داعش جلوگیری کنند.

به گفته منابع میدانی، رزمندگان بسیج مردمی در یک عملیات دقیق موفق شدند یک مقر هسته های خاموش داعش را در منطقه «النائیه» در حومه دریاچه حمرین شناسایی و منهدم کنند؛ تروریست ها شبانه از این منطقه چندین عملیات را انجام داده بودند.

دریاچه حمرین یکی از منابع اصلی تامین آب شرب مردم استان دیاله است و همچنین جاده مهم و راهبردی «خانقین – کساباسی – بعقوبه» و «جلولاء – کساباسی – مقدادیه» از حومه جنوب شرق این دریاچه می گذرد؛ مناطق مهمی از جمله «کساباسی، جلولاء، قره تبه، المنصوریه و…» در اطراف این دریاچه واقع شده اند.

به گزارش اخبار جهادی، تحولات میدانی در حومه منطقه «حوض الوقف» و دریاچه «حمرین» نشان می دهد عناصر مخفی داعش برنامه دقیقی طراحی کرده بودند تا سناریوی خود را برای ایجاد ناامنی و نفوذ به مناطق مهم تر پیش ببرند.

تحرکات تروریست های داعش در شمال غرب استان دیاله و نزدیکی های شرق استان صلاح الدین و بالا رفتن احتمال حملات آنان در این محور نیز باعث شده نیروهای عشایر به صورت خودجوش و داوطلبانه در نزدیکی منطقه العظیم مستقر شوند و آماده هرگونه ای واکنشی باشند.

براساس اطلاعات به دست آمده، مناطق متروکه در حدفاصل شمال غرب استان دیاله و شرق استان صلاح الدین به مکانی مناسب برای رشد و آموزش بیشتر هسته های خاموش داعش تبدیل شده است.

تروریست ها با تقویت مواضع در این نقاط قصد دارند عملیات هایی را در عمق این استان های «صلاح الدین و دیاله» انجام دهند؛ در حال حاضر، مناطق شمال شرق، شرق و غرب استان دیاله به عناصر مخفی داعش آلوده هستند.

از جنوب استان صلاح الدین خبر می رسد، گروهی مشترک از رزمندگان بسیج مردمی، نیروهای عشایر و پلیس فدرال عملیات جدیدی را در مناطق «یثرب و تل الذهب» در حومه شرقی شهر سامراء آغاز کردند.

نیروهای عراقی در این محور تلاش می کنند مناطق آلوده را لوث وجود هسته های خاموش داعش، انبارهای سلاح و تونل های مخفی پاکسازی کنند؛ مناطق مهم «یثرب و تل الذهب» در نزدیکی جاده «بعقوبه – سامراء» واقع شده اند و ناامن شد این دو منطقه خطر مسدود شدن این جاده مهم را چند برابر می کند.

به گفته منابع میدانی، در روزهای اخیر نیز رزمندگان بسیج مردمی موفق شدند گروهی از عناصر مخفی داعش را که درصدد بودند به مناطق جنوبی شهر سامراء نفوذ کنند را در منطقه «تل الذهب» شناسایی و حملات آنان را خنثی کنند؛ «تل الذهب» دروازه جنوبی برای ورود به شهر سامراء به شمار می آید.

گروهی از نیروهای تیپ ۲۱ بسیج مردمی نیز عملیاتی را در محور شرقی استان صلاح الدین انجام دادند و دو مقر تروریست های داعش را شناسایی و منهدم کردند؛ مناطق شرقی استان صلاح الدین به هسته های خاموش داعش آلوده اند و به دلیل نزدیکی به مرزهای استان دیاله و کرکوک از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

شماری از عناصر مخفی داعش در مناطق شرقی استان صلاح الدین و هم مرز با استان دیاله به ویژه در منطقه «مطیبیجه» حضور دارند و از نقاط متروکه برای بازیابی قدرت و تقویت مواضع خود استفاده می کنند.

تروریست های مخفی داعش در محورهای شمالی، مرکزی، شرقی، غربی و جنوبی استان صلاح الدین از جمله «رشته کوه های حمرین، رشته کوه های مکحول»، شهرهای «تکریت، الشرقاط، اطراف سامراء»، و مناطق شرقی «دریاچه الثرثار» حضور دارند.

ناآرامی های دو ماه اخیر و فرصت طلبی هسته های خاموش داعش باعث شده نیروهای عراقی عملیات های پیش دستانه را در محورهای مختلف افزایش دهند تا امنیت مناطقی که در معرض تهدید هستند تامین شود.

تروریست های داعش در روزهای گذشته چندین حمله گسترده را با پشتیبانی آمریکایی ها، سعودی ها و اماراتی ها علیه مواضع نیروهای عراقی در استان های «دیاله، الانبار و نینوا» انجام دادند و تلاش کردند در چند منطقه ناامنی ایجاد کنند اما با واکنش قاطع  مواجه شدند و ناکام ماندند.

به گزارش اخبار جهادی، تحرکات عناصر مخفی داعش در استان های دیاله و صلاح الدین نشان داد نقاطی برای حمله انتخاب شده بودند که خطر نفوذ را به مناطق مهم تر از جمله «دریاچه حمرین، بعقوبه و سامراء» بیشتر می کرد اما تروریست ها این بار توسط نیروهای عراقی غافلگیر شدند و به نتیجه ای دست نیافتند.

انتهای پیام/

منبع: مشرق

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false