×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
جمعه شب در پایتخت عراق چه گذشت؟/ دفاع سنگین جریان آشوب برای حفظ میدان «التحریر»/ اجرای سناریوی غذا و آتش برای جلوگیری از حرکت مردم کربلا و نجف به سمت بغداد + عکس و نقشه میدانی

مرجعیت و مردم معترض عراق با راهبرد صلح به میدان التحریر آمده اند و جریان آشوب با سلاح خشونت و کشتار. حالا این سوال مطرح است کدام گروه پیروز می‌شود؟

به گزارش اخبار جهادی، پنج شنبه هفته گذشته (چهاردهم آذرماه) شهروندان عراقی به دعوت مرجعیت از مناطق مختلف بغداد قیام و به مانند سیل خروشان به سمت میدان «التحریر» حرکت کردند تا ابتکار عمل را در این منطقه در دست گیرند.مردم به سمت میدان التحریر تظاهرات کردند تا گروه هایی که آشوب ایجاد می کنند را به حاشیه بکشانند و از اعتراض مسالمت آمیز و آرام شهروندانی حمایت کنند که در میدان «التحریر» به دنبال اصلاحات سیاسی و اقتصادی هستند و از مصادره شدن خواسته های آنان جلوگیری کنند.

جریان‌های آشوب‌طلب که در ۲ ماه گذشته در میدان التحریر جولان می دادند و با نفوذ در میان معترضان تجمعات آرام را به خشونت می کشیدند تا اهداف خود را پیش ببرند وقتی موج بزرگ جمعیت را مشاهده کردند و غافلگیر شدند به سرعت تلاش کردند راه ورود مردم به اتاق عملیات شان را سَد کنند.

ساختمان «الترکی» در میدان «التحریر» همان اتاق عملیات جریان های بعثی و خشونت طلب است و روز پنج شنبه درهای ورودی آن ناگهان به بهانه ترمیم، رنگ آمیزی و نظافت بسته شد تا مردم نتوانند وارد شوند و همچنان ابهامات درباره این ساختمان مشکوک باقی بماند.

جریان آشوب که در ۸ هفته گذشته بر روی اعتراضات مردمی موج سواری کرده و عامل اصلی ایجاد درگیری ها بوده برای این که کنترل میدان التحریر را از دست ندهد با حمایت پیاده نظام رسانه ای، (العربیه، الحدث و…) مردمی که به دعوت مرجعیت لبیک گفته بودند را به عامل خارجی نسبت داد.

گروه خشونت طلب که از شروع اعتراضات ثابت کرده به محور شرارت سعودی وابسته است، در دروغی آشکار و مُضحک اعلام کرد که مردمی که به سوی التحریر حرکت کرده اند از سوی حکومت ایران سازماندهی شده اند.

این جریان حتی مدعی شد که این جمعیت می خواهد مسیر انقلاب را تغییر دهد و مسلح به سلاح سرد و گرم است و قصد دارد جمعیت حاضر را در میدان التحریر قتل عام کند این در حالی بود که این مردم همان معترضانی بودند که به درخواست مرجعیت از خشونت پرهیز کردند و دست نوشته‌های کاغذی که آشوب را محکوم می‌کرد تنها سلاح شان بود و می خواستند به گروهی معترض دیگری ملحق شوند که منافع مشترک داشتند.

گروه های آشوب به سرکردگی بعثی ها که همواره کوشیده اند خواسته های مردم را مصادره کنند، اعلام کردند تظاهرکنندگان حق ورود به میدان التحریر را ندارند چرا که ۶۰ روز است ما در این مکان حضور داریم و همین موضع گیری چهره واقعی آنان را برای افکار عمومی عراق بیشتر نمایان کرد.

روز پنج شنبه با وجود تمامی اقدامات و تحرکاتی که از سوی جریان افراطی صورت گرفت، مردم بدون این که درگیری ایجاد کنند وارد میدان «التحریر» شدند و به سایر معترضان پیوستند و به صورت مسالمت آمیز  و یک صدا خواستار تغییر وضعیت اقتصادی و سیاسی شدند.

البته تجمع شهروندان معترض در میدان التحریر یک تفاوت اساسی داشت و در کنار شعارهای ضد فساد، دخالت های محور آمریکایی – صهیونیستی – سعودی – بعثی به شدت محکوم شد که همین مسئله خشم جریان خشونت طلب را به دنبال داشت.

روز جمعه (پانزدهم آذرماه) نیز هزاران تن دیگر از شهروندان عراقی در پاسخ به مرجعیت به جمعیت بزرگی که از روز قبل در میدان التحریر حاضر شده بودند پیوستند و یک تظاهرات گسترده را برگزار و بدون هیج درگیری با گروه دیگری به وضعیت موجود اعتراض کردند.

به گزارش اخبار جهادی، عصر روز جمعه مردم معترض میدان «التحریر» را تا حدود زیادی در دست گرفتند و همین مسئله باعث شد جریان آشوب طلب به صورت علنی سناریوی دوم خود را در اطراف میدان اجرا کند تا بیش از پیش به حاشیه نرود چرا که به خوبی می دانست در آستانه شکست کامل است و ادامه این وضعیت مقدمه برقراری آرامش در عراق است.

براساس اطلاعات به دست آمده، غروب روز جمعه افراد مسلح نقاب دار وابسته به جریان آشوب با خودروهای پیکاپ و در پوشش نیروهای وابسته به بسیج مردمی به سمت معترضان در میدان «الخلانی» و پل «السنک» در نزدیکی میدان التحریر حمله کردند.

به گفته منابع میدانی، نیروهای آشوب طلب تحت فرمان محور شرارت با قطع کردن برق در میدان «الخلانی» و پل «السنک» به سمت مردم معترض هم بمب های صوتی پرتاب کردند و آنان را به رگبار بستند.

یک منبع میدانی اعلام کرد: حمله به مردم در میدان «الخلانی» و پل «السنک» در ادعایی مضحک به بسیج مردمی نسبت داده می شود و این در حالی است که پیش‌تر نیروهای جریان آشوب ورودی های این میدان و پل را مسدود کرده بودند و اجازه هیچ گونه ترددی را نمی دادند.

این منبع میدانی افزود: زمانی که جریان آشوب ورودی ها و خروجی های این دو منطقه را بسته است و اوضاع را تحت کنترل دارند این ادعای دروغ بیشتر آشکار می شود چرا که بدون شک خودروهای افراد مسلح با هماهنگی جریان آشوبگر وارد شده اند.

این منبع میدانی در پاسخ به این پرسش که چرا نیروهای امنیتی مستقر  در میدان و پل نتوانستند از مردم معترض دفاع کنند، گفت: همزمان با حمله افراد مسلح به شهروندان، گروهی دیگر از افراد تحت فرمان جریان آشوب طلب با ایجاد ناامنی به نیروهای امنیتی فشار آوردند و آنان را مجبور کردند عقب بروند.

وی با بیان این که در جریان حملات ۴ ساعته دهها تن از مردم شهید و زخمی شدند، گفت: روند تحولات جمعه شب نشان می دهد هدف نهایی و مشترک جریان آشوب و گروهی شناخته شده ای که مدعی مبارزه با فساد است از حملات مسلحانه و قتل عام مردم، تخریب دوباره بسیج مردمی و خارج کردن جمعیت طرفدار مرجعیت از میدان «التحریر» بوده است.

این منبع میدانی افزود: جریان آشوب طلب و گروهی که به دنبال قبضه کردن قدرت است با برگزاری تجمع آرام و برقراری آرامش مخالف هستند و با ایجاد درگیری و اختلاف میان معترضان تلاش می کنند تنور خشونت ها را گرم نگه دارند و با این راهبرد وضعیت را همچنان تحت کنترل داشته باشند.

وی با بیان این که دعوت مرجعیت و حضور مسالمت آمیز مردم در میدان التحریر این دو گروه را به شدت خشمگین کرده است، گفت: جریان داخلی انحصار طلب و جریان آشوب آفرین وابسته به  محور آمریکایی – سعودی خارجی قصد داشتند درگیری ها را به میدان التحریر بکشانند تا جمعیت طرفدار مرجعیت را عقب برانند که ناکام ماندند.

همزمان با شکست سناریوی ایجاد درگیری تمام عیار میان معترضان در میدان «التحریر»، شهروندان در تلاش هستند خود را از استان های جنوبی عراق به پایتخت و میدان «التحریر» برسانند و اگر این روند تکمیل شود شکست جریان های خشونت و قدرت طلب قطعی است.

به گزارش اخبار جهادی، ائتلاف سعودی که به شدت احساس خطر کرده، با تمام قدرت وارد میدان شده و در شهرهای مختلف تحرکات وسیعی را آغاز کردند تا از حرکت مردم به بغداد و میدان «التحریر» جلوگیری کنند.

براساس اطلاعات به دست آمده، گروه های ناشناس در شهر نجف اشرف تبلیغات گسترده ای را برای منصرف کردن مردم به راه انداخته اند و با هزینه های بسیار از جمله تامین غذا تلاش می کنند شهروندان را به تجمع در میدان «الشهدا» تشویق کنند و مانع از رفتن آنان به سمت پایتخت شوند.

در استان کربلا وضعیت به گونه ای دیگر است و جریان های آشوب طلب با آتش زدن لاستیک و قرار دادن موانع بزرگ، جاده های اصلی را مسدود کرده اند تا از حرکت مردم به سمت بغداد جلوگیری به عمل آورند.

به گزارش اخبار جهادی، در حال حاضر، شهروندان معترض عراقی با رهنمودهای مرجعیت اکثریت را در میدان التحریر دارند و اوضاع را تا حدودی زیادی به کنترل درآورده اند و این روند در حال تکمیل شدن است و در مقابل باید منتظر ماند و دید جریان مقابل برای فرار از شکست چه سناریویی را در پیش خواهد گرفت.

انتهای پیام/

منبع: مشرق

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false